یادداشتی کوتاه از دکتر شیرین بیانی در مورد دکتر محمد علی اسلامی ندوشن

يادداشتي كوتاه از دكتر شیرین بیانی در مورد دكتر محمد علي اسلامي ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ مطلبی از دکتر شیرین بیانی در مورد همسرش دکتر محمد علی اسلامی ندوشن که در پشت جلد کتاب روشنتر از روشن به چاپ رسیده است به شرح ذیل می باشد :
” … می خواهم بگویم که محمد علی اسلامی ندوشن آن مقدار توان نوشتن و خمیر مایه شاعری دارد که برای نوشتن تلاش نکند، یعنی وقتی که قلم را روی کاغذ می گذارد کلمات چون آبشاری از قلم سرازیر شده روی برگهای کاغذ جاری می گردند و خود به خود عمل گزینش خوبها و کنار زدن بدها انجام می گیرد . “

خاطر نشان می سازد : دکتر شیرین بیانی در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۱۷ هجری شمسی در تهران و در خانواده‌ای فرهنگی- سیاسی متولد شد. پدرش دکتر خانبابا بیانی، استاد ممتاز دانشگاه تهران، بنیانگذار دانشگاه تبریز، بنیانگذار گروه آموزشی تاریخ دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، استقلال و توسعه‌ی بخش دانشسرای عالی (تربیت معلّم امروزی) و صاحب تألیفات متعدد در زمینه‌ی تاریخ است. مادر وی باستان‌شناس، متخصّص سکّه‌شناسی، مدرّس رشته‌ی باستان‌شناسی و هنر دانشگاه تهران، موزه‌دار موزه‌ی ایران باستان (موزه‌ی ملّی ایران کنونی)، مؤلّف چند کتاب معتبر در باره‌ی سکّه و مُهر و مقالات متعدّد و همچنین نقّاش می‌باشد و خواهرش سوسن بیانی به کار تدریس در دانشگاه تهران در رشته‌ی باستان‌شناسی اشتغال دارد.
شیرین بیانی پس از اخذ دیپلم ادبی با رتبه‌ی اوّل از دبیرستان انوشیروان دادگر تهران؛ در سال ۱۳۳۶ش وارد دانشگاه شد. دوره‌ی کارشناسی را در رشته‌ی تاریخ در دانشگاه تهران با رتبه‌ی اوّل، گذرانید. برای ادامه‌ی تحصیل به فرانسه رفت و در دانشگاه سُوربُن پاریس موفّق به اخذ دکتری در رشته‌ی تاریخ با درجه‌ی بسیار عالی، به سال ۱۳۴۲ش گردید.
در سال ۱۳۴۳ش وارد کادر آموزشی دانشگاه تهران، دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی، گروه آموزشی تاریخ شد و در سال ۱۳۵۶ش پس از طی مراحل معمول، به مرتبه‌ی استادی رسید. تخصّص وی در زمینه‌ی عهد مغول و مغول‌شناسی می‌باشد؛ ولی به ضرورت کار گروه تاریخ، تدریس تاریخ دوران باستان ایران را نیز از همان ابتدای ورود، عهده دار شد.
تألیفات وی عبارتند از :
۱- تاریخ آل‌جلایر
۲- زن در ایران عصر مغول
۳- ایران در برخورد با مغول
۴- هشت مقاله در زمینه‌ی تاریخ
۵- شامگاه اشکانیان و بامداد ساسانیان
۶- مجموعه‌ی سه جلدی دین و دولت در ایران عهد مغول؛ که این مجموعه در سال ۱۳۷۵ش بهترین کتاب سال ایران و در همان سال بهترین کتاب سال دانشگاه تهران شناخته شد.
۷- تیسفون و بغداد در گذر تاریخ
۸- دین و دولت در عهد ساسانی و چند مقاله‌ی دیگر
۹- تاریخ ایلخانان در ایران
۱۰- تاریخ ایران باستان – از ورود آریائیها تا سقوط هخامنشیان
۱۱- دمساز دوصد کیش – درباره‌ی مولانا جلال‌الدّین
۱۲- پنجره‌ای رو به تاریخ – نوزده مقاله
۱۳- سعدی، خاک شیراز و بوی عشق (زیر چاپ)
ترجمه‌ها :
۱- نظام اجتماعی مغولان – فئودالیسم خانه‌به‌دوشی
۲- چنگیزخان
۳- تاریخ سرّی مغولان
۴- تاریخ عیلام
حدود بیست مقاله که در مجموعه‌ها و مجلّات معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسیده است. حدود چهل سخنرانی ایراد شده در مجامع بین‌المللی و داخلی؛ که اغلب آنها به چاپ رسیده است.
شیرین بیانی به بیست وهفت کشور سفر تحقیقاتی داشته و به اخذ بیش از بیست تقدیرنامه (لوح تقدیر) از مؤسّسات فرهنگی و دانشگاهها نائل آمده است. در دی ماه سال ۱۳۸۲ش طی مراسم بزرگداشتی از جانب “انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران” به اخذ “لوح تقدیر” و جایزه نائل آمده و نام وی در فهرست “مفاخر فرهنگی ایران” ثبت گردیده است و به همین مناسبت تمبر یادبودی از وی به چاپ رسیده است. وی استاد راهنمای هفت رساله‌ی دکتری و بیش از بیست رساله‌ی کارشناسی ارشد بوده و سرانجام در سال ۱۳۸۶ش به افتخار بازنشستگی نائل آمده است؛ ولی همچنان به کار پژوهش، تألیف کتاب، مقاله، ایراد سخنرانی و راهنمائی دانشجویان اشتغال دارد.
دکتر شیرین بیانی، همسر دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن است و دارای دو فرزند پسر می باشند.
در میان شگفتی‌های زندگی بانو شیرین بیانی دو چیز از همه جالب‌تر است: یکی رسیدن او به مرتبه استادی دانشگاه در کمتر از ۲۶ سالگی و دیگری دست به قلم شدن اوست برای نوشتن، که نخستین بار با ترجمه مجموعه داستان‌های کودکانه از زبان فرانسوی به فارسی صورت می‌گیرد، آن هم زمانی که ۱۴ سال بیشتر نداشت. بدین‌ترتیب، دکتر شیرین بیانی احتمالاً نخستین مترجم زیر ۱۵ سال ایران است.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1838 مطلب نوشته است .

یک نظر on “یادداشتی کوتاه از دکتر شیرین بیانی در مورد دکتر محمد علی اسلامی ندوشن”

 • حسین wrote on ۱۵ مرداد, ۱۳۹۵, ۱:۱۸

  با سلام. چندی پیش  کتاب مغولان و حکومت ایلخانان نوشته دکتر شیرین بیانی را مطالعه کردم. به قدری از خواندن این کتاب لذت بردم که گویی نویسنده آن کتاب  بجای یک زن، صد مرد کارکشته بودند که با مشورت هم کتاب را نگاشته بودن. 
  صد آفرین به این بانوی ایرانی.
  با تشکر 

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی