فرهنگ و سیاست در نگاه دکتر اسلامی ندوشن

فرهنگ و سياست در نگاه دكتر اسلامي ندوشن

“دکتر ابوطالب میرعابدینی”
در روزگار ما به رغم توسعه ارتباطات و رسانه‌های متعددی که تعیین‌کننده هستند، به دلایلی رنگ و روی واقعی برخی فرهنگ‌ها و تمدن‌‌ها چنانکه هست و چنانکه باید، دیده نمی‌شود. ارزش‌های فرهنگی و دروس زندگی‌ساز که می‌توانند بحران بی‌عاطفگی و بحران معنویت را تقلیل دهند کمتر مورد اعتنا قرار می‌گیرند. این غفلت‌ها، در تشدید شرایط نابسامان جهان موثر واقع شده است. در حالی که دور شدن از فرهنگ، اخلاق و معنویت، انسان را در وضعیت خطیری قرار داده، دنیا به سازندگی و تغییرات پایه‌ای محتاج است. انواع پلیدی‌ها و سرکشی‌ها چهره دنیا را مکدر کرده و همه اینها، نتیجه خودبینی و خودخواهی بشر است. باز کردن گره کور دنیای متشنج، چاره‌جویی جهانی می‌طلبد و در این شرایط خطیر، توسعه فرهنگ و اخلاق از ضروریات است. دوست ما دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن بارها در طول این سال‌ها نکاتی را متذکر شده بود و راهکارهایی را جهت رفع مشکلات پیشنهاد داده بود از جمله بازیافت پیوستگی با طبیعت، تولید محصولات صنعتی در حد احتیاج، پرهیز از آلودگی محیط زیست، منع بهره‌برداری بی‌قاعده از منابع زمین، سوق دادن آموزش به جانب بسط تفاهم انسانی، نگهداری جمعیت در حد اعتدال و… که همچنان نیازمند توجه و تامل است. اسلامی ندوشن از طرفی هم کار فرهنگی و تعلیمی خودش را با جدیت دنبال کرده است. به عنوان مثال انتشار مجموعه «داستان‌های شاهنامه» با مقدمه‌های عالمانه او اقدامی است که جوانان ایرانی را بهتر با فرهنگ و ادبیات آشنا می‌کند تا به شناخت از مفاهیم زندگی‌ساز دست یابند. به آنها کمک می‌کند با تامل در موضوعاتی نظیر آزادگی، جوانمردی، آینده‌نگری، دانش‌گرایی، تراژدی قدرت و… شاهنامه را که از جنبه‌های مختلف یک شاهکار است بهتر بشناسند. اخیرا مطلع شدم کتابی هم شامل مقالاتی درباره آثار دکتر اسلامی ندوشن که در طول شش دهه گردآوری شده، توسط شرکت سهامی انتشار عرضه خواهد شد (۲۶ بهمن در کتابفروشی بوک‌لند) که کار بسیار بزرگی است. این کتاب که بازتابی از مطالب نویسندگان است قطعا در معرفی دکتر اسلامی ندوشن و خدمات فرهنگی او به نسل جوان موثر است و اثری ماندگار خواهد بود. از آنجایی که دکتر اسلامی ندوشن، مسائل را با دقت و تیزبینی می‌بیند و تسلط کم‌نظیری بر فرهنگ و ادبیات دارد، تعمق در آثارش بسیار آموزنده است. جوانان ما وقتی آثار و مقالات دکتر اسلامی ندوشن را مطالعه کنند، متوجه می‌شوند که او به طور چشمگیری اهل تحقیق و مطالعه است. نگاه عمیق او به مسائل به این سبب است که همیشه مشغول مطالعه و تحقیق بوده و نسبت به چیزی تعصب نمی‌ورزد.
در طول سالیانی که او را می‌شناسم، از طریق تألیفاتش با مردم ارتباط خوبی داشته و مردم از آثارش استقبال کرده‌اند. دکتر اسلامی ندوشن فرهنگ، تاریخ و ادبیات ایران را می‌شناسد و از ریزه‌کاری‌های فرهنگ و ادبیات ایران مطلع است. این مسأله موجب می‌شود که مردم از مقالات و کتاب‌هایش بیشتر بهره بگیرند.
به اعتقاد من در آثاری مثل «چهار سخنگوی وجدان ایران»، «باغ سبز عشق»، «ایران را از یاد نبریم»، «زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه»، «داستان داستان‌ها»، «تأمل در حافظ» و «ایران و تنهایی‌اش» است که خصوصیات یک نویسنده روشنگر مثل دکتر اسلامی ندوشن به وضوح دیده می‌شود. خوشبختانه امسال با همت دوستدارانش و روزنامه‌های فرهنگی و برخی جوانان برومند، جشن ۹۰ سالگی او به نحوی شایسته برگزار شد. همچنین به همین مناسبت کتابی با عنوان «سیمای یک فرهنگمدار» شامل گزیده‌ای از مصاحبه‌ها و نظرات او در زمینه‌های مختلف از جمله عشق در شاهنامه، اهمیت گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها، چاره‌جویی همگانی برای خروج از بحران‌های جهانی و… تنظیم و منتشر شد که کار زیبا و ارزشمندی بود. نویسنده روشنگری همچون دکتر اسلامی ندوشن هر بار درباره موضوعات فرهنگی و مسائل اجتماعی چیزی می‌نویسد، با قدرت و تسلط حرفش را می‌زند چرا که عمیقاً با ریزه‌کاری‌های ادبیات ما و تاریخ پرفراز و نشیب ایران آشنایی دارد. او و همسر فرهیخته‌اش- دکتر شیرین بیانی- نویسندگان روشنگری در سرزمین ما هستند و آثار ارزشمندی را تألیف و ترجمه کرده‌اند. چند سال قبل هم، کتابخانه شخصی خودشان را به کتابخانه توس هدیه دادند که قدم بزرگی بود و من جای دیگری به تفصیل درباره آن صحبت کرده بودم. امیدوارم با همت مردم ایران کتابخانه عظیمی در کنار آرامگاه حکیم توس برپا شود و سال‌ها محلی برای گرد آمدن مردم باشد. روشن نگه داشتن چراغ علم و فرهنگ، بزرگ‌ترین خدمت به آینده این سرزمین است.

“منبع : روزنامه اعتماد”


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1838 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی