یزد جزء ۱۰ شهر مطرح در طرح پایتخت کتاب ایران قرار گرفت

یزد جزء 10 شهر مطرح در طرح پایتخت کتاب ايران قرار گرفت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از قرار گرفتن شهر فرهنگی و تاریخی یزد در بین ۱۰ شهر مطرح برای پایتخت کتاب ایران خبر داد.
علی غیاثی ندوشن با اعلام این خبر به برخی ویژگی های و پتانسیل های یزد اشاره کرد و گفت: یزد اولین شهر خشتی خام جهان و دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا است.
وی با بیان اینکه شهر تاریخی یزد در آستانه ثبت جهانی قراردارد، افزود: از شش جایزه فرهنگی یونسکو چهار جایزه آن متعلق به یزد بوده است. وی در ادامه با بیان اینکه این استان رتبه اول کشوری از لحاظ سرانه کتابخانه ای را در اختیار دارد، گفت: به ازای هر ۹۳۶۶ نفر در یزد یک کتابخانه وجود دارد، در حالی که میانگین کشوری برای هر ۳۵ هزار نفر یک کتابخانه می باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تصریح کرد: از ۱۱۲ کتابخانه عمومی ۴۸ کتابخانه خیر ساز وجود دارد. وی در عین حال با اشاره به مجهز شدن مساجد استان یزد به کتابخانه، گفت:۴۰ درصد مساجد استان یزد دارای کانون فرهنگی و کتابخانه هستند.
غیاثی ندوشن همچنین به برخی مشاهیر و مفاخر یزد اشاره کرد و افزود: وحشی بافقی، فرخی یزدی، ریاضی یزدی، اخوان ثالث، آذریزدی، ایرج افشار، حاج شیخ عبدالکریم حائری و… همگی از برند برتر فرهنگی یزد به شمار می رود.
به گفته این مقام مسئول، پدران ۱۰ علوم از یزد به پاخواسته اند که نشان می دهد یزدیها برای علم و به خصوص حوزه کتاب اهمیت زیادی قائل هستند.
وی پدران علوم مختلف را برای نمونه به دکتر سیاسی پدر روانشناسی، دکترکاردان پدر علم مشاوره، ایرج افشار پدر علم کتابشناسی، استاد پیرنیا پدرمعماری، استاد آذریزدی پدر نوین ادبیات کودک، استاد قلم سیاه پدر علم فیزیک هسته ای، حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم، دکتر بهزاد پدر گرافیک و استاد فیاض را پدر علم قنات ایران اشاره کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برنامه های شاخص این استان برای پایتخت کتاب را حفظ فرهنگ بومی یزد و برقراری ارتباط با سایر فرهنگ ها، ایجاد اشتیاق و میل به خواندن و نوشتن در بین کودکان، استفاده از کتاب در راستای حل مشکلات اجتماعی، بازآرایی شهری و نمایش به صورت ویترین کتاب، تبلیغات شهری، ساخت و نمایش آثار حجمی و ایستگاههای کوچک مطالعه و بالاخره نشاط آفرینی پیرامون موضوع کتاب اعلام کرد.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی