کتاب «سرو سایه فکن» بهترین هدیه به دوستان

کتاب «سرو سایه فکن» بهترین هدیه به دوستان

“محمود رهبران”
کتاب «سرو سایه فکن» (درباره فردوسی و شاهنامه) به خامه شیوای سلطان نثر ایران، دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن و کلک شیرین و استادانه خسروِ خوشنویسی کشور، استاد غلامحسین امیرخانی به همراه مینیاتور و تشعیر استاد مجید مهرگان برای نخستین بار به همّت استاد امیرخانی، رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان با شمارگان پانزده هزار نسخه در سال ۱۳۶۹ و بار دوم با شمارگان ۵ هزار نسخه در سال ۱۳۷۰ به شیوه آراسته و نفیس ( رنگی ، کاغذ مرغوب ، جلد گالینگور و روکش ) در قطع رحلی از سوی انجمن خوشنویسان ایران چاپ و توزیع گردید .
این اثر ارزنده به لحاظ محتوا و مضمون و هم به لحاظ هنری ، همچنین شخصیت های بزرگ فرهنگی هنری که در تکوین و شکل گیری آن نقش داشتند، آن را از سایر کتاب های موجود و مشابه متمایز کرده و می کند . چهره های برجسته ای که مستغنی از تعریف اند و من نیز نیازی به معرّفی آنان نمی بینم .
لذا کتاب «سرو سایه فکن» علی رغم کمیّت ( شمارگان ۲۰ هزار نسخه ) به دلیل ویژگی هایی که ذکر شد و به دلیل خیل عظیم علاقه مندان در مدّت کوتاهی نایاب گردید .
سپس انتشارات یزدان برای نخستین بار در سال ۱۳۷۳ با هدف در دسترس قرار گرفتن توده مردم بویژه علاقه مندان هنر و ادب فارسی، اقدام به چاپ سیاه و سفید ( تک رنگ ) نمود که تا به امروز به چاپ دهم رسیده است.
جای خالی کتاب مزبور در کتاب فروشی ها خاصّه قطع رحلی و تقاضای بی شمار مشتاقان ، این خادمان عزیز فرهنگ و هنر را بر آن داشت تا بار دیگر به چاپ آن همت گمارند.خوشبختانه آقای میردشتی که خود یکی از مجموعه داران آثار هنری ، خوش قریحه و با سابقه بوده و تجربه چندین ساله در چاپ و نشر آثار نفیس هنری دارد اخیرا این کتاب را در دو قطع رحلی و وزیری در سلسله انتشارات میردشتی به چاپ رسانده است.
از آنجا که مردم ما به ویژه هنرمندان ، هنر دوستان و مجموعه داران آثار هنری بالاخص دوستداران کتاب های نفیس همیشه به دنبال بهترین ها هستند و معتقدند که چاپ نخست این گونه کتاب ها از حیث کیفیّت بهتر از چاپ های بعدی است ، باید عرض کنم : این چاپ نه تنها با همان کیفیّت چاپ نخست عرضه شده، بلکه با افزودن قطعاتی تازه از خوشنویسی استاد امیر خانی ، نگارگری و طرّاحی جدید ، همراه با قاب ( قطع رحلی) انصافاً سنگ تمام گذاشته شده که حاکی از ذوق و سلیقه سرشار ناشر است .
این کتاب گرانبها و بی بدیل که زینت بخش کتابخانه ها و مراکز فرهنگی هنری بوده و خواهد بود ، نه تنها یکی از بهترین و شیواترین نثرها را برای دانشجویان به ارمغان آورده ، بلکه بهترین و کامل ترین سرمشق را برای هنرجویان خوشنویسی به دست داده و به لحاظ ظاهر نیز یکی از زیباترین و چشم نواز ترین کتاب هایی است که می توان به عنوان کادو به دوستان هنر دوست هدیه داد .

“روزنامه اطلاعات – چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷”

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی