نگاهی به آیین‌های عزاداری ماه محرم در ندوشن

نگاهی به آیین‌های عزاداری ماه محرم در ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ مردم ندوشن در ماه محرم در سوگ سید و سالار شهیدان آیین‌های عزاداری ویژه‌ای برپا می‌کنند.

از جمله این آیین‌ها مراسم موسوم به”شاه کشیدن”است که هر شب قبل از شروع آیین عزاداری اجرا می‌شود.

در این مراسم ، ذاکران اهل بیت از کسانی که در پایداری فرهنگ اسلامی و برپایی آیین عزاداری سالار شهیدان انجام وظیفه کرده‌اند به نیکی‌یاد می‌کنند.

از دیگر آیین‌های عزاداری امام حسین(ع) در ندوشن مراسم “یارون عزا” است که بعد از مراسم “شاه کشیدن” برگزار می‌شود.

در این آیین تعدادی از مردان عزادار به صورت دایره در کنار هم می‌ایستند و در حالیکه به آرامی حرکت می‌کنند، دو بند از ترجیع بند معروف محتشم کاشانی شاعر بلندآوازه ایران را می‌خوانند.

در پنجمین روز ماه محرم نیز طی مراسم خاصی روی حسینیه سفلی ندوشن که به شکل هندسی هشت گوش ساخته شده است، چادر و در اصطلاح محلی”پوش”کشیده می‌شود.

در این روز ، یک اصله نخل که سمبل معنوی تابوت مطهر حضرت امام حسین (ع) محسوب می‌شود، با پارچه مشکی پوشانده شده و مردم به عزاداری و مدیحه‌سرایی می‌پردازند سپس با ذبح گوسفند، پوش حسینیه توسط خادمین بر فراز آن کشیده می‌شود.

“پوش”، روپوش بسیار بزرگ و به اندازه مساحت حسینیه است که با نوارهای پارچه‌ای سفیدرنگ به صورت دایره به هم دوخته شده و دارای چهار قسمت مساوی است.

وسط و گوشه هر قسمت از پوش، تزییناتی دارد که از جمله آن تصویر شیری است که خورشیدی به نشانه امامان معصوم بر آن سوار شده و اسامی پنج تن آل عبا، اشعاری از محتشم کاشانی و گلدوزی‌های زیبایی بر روی آن نقش بسته است.

” ذکر خوانی”،یکی دیگر از آیین‌های عزاداری مردم منطقه است که در شب‌های هفتم، هشتم و سیزدهم ماه محرم اجرا می‌شود.

در موقع انجام این مراسم گروهی از مردم که اغلب از سادات هستند به صورت دایره در پایین منبر نشسته و در دو گروه، اشعاری را می‌خوانند.

در این شبها، هیات‌های عزاداری دو حسینیه با سینه‌زنی و زنجیرزنی به سوگواری می‌پردازند.

مراسم”نخل بستن”، از دیگر آیین‌های رایج در ندوشن است که طی آن تعدادی از خادمان حسینیه در هشتمین روز محرم پس از آراسته کردن آن با پارچه مشکی، روی قسمت جلو و عقب نخل یک خنجر،آیینه و سازه‌چوبی به شکل سرو نصب می‌کنند.

به باور مردم منطقه، نخل نشانه جنازه امام حسین (ع)و پارچه سیاه روی آن علامت پارچه روی جنازه آن امام عزیز محسوب می‌شود و خنجر و نیزه نیز حکم تیرهای وارد شده بر پیکر مطهر امام حسین (ع) را دارد.

همچنین سرو جلوی نخل به عنوان قد و قامت علی اکبر(ع)، آیینه‌ی روی آن به عنوان نور وجود امام حسین(ع)، علم‌هایی که بر نخل بسته شده به عنوان علمدار کربلا و پارچه‌های زینتی بسته‌شده بر نخل به عنوان حجله حضرت قاسم(ع) محسوب می‌شود.

مردم خداجوی ندوشن در روز تاسوعای حسینی نیزم راسم ویژه‌ای با نام “پرسه” برگزار می‌کنند که طی آن هیات‌های عزادار در کوچه و خیابان‌ها حرکت می‌کند و اشعاری را در ذکر مصیبت امام حسین(ع) و یارانش می‌خوانند.

در عصر تاسوعا، آیین نخل برداری و مجلس وعظ برپا می‌شود و سوگواران در حالیکه به آرامی در حسینیه حرکت می‌کننددر دو گروه اشعاری را در وصف وقایع روز عاشورا می‌خوانند و به سر و سینه می‌زنند و درپایان نیز مراسم سینه‌زنی و آیین نخل‌برداری انجام می‌شود.

در آیین نخل‌برداری که اغلب جوانان در آن شرکت دارند در حالیکه ‌نخل را سه مرتبه دور حسینیه می‌چرخانند، عزاداران به احترام نخل می‌ایستند و کودکان “حسین حسین”گویان دنبال آن می‌دوند و افرادی که گوسفندی نذر کرده باشند، آن را جلوی نخل قربانی می‌کنند.

صبح روز عاشورا نیز مراسم روضه‌خوانی و سینه‌زنی در مسجد جامع ندوشن و همزمان با آن مراسم گرداندن نمادین محمل حضرت زینب (س) برگزار می‌شود.

در روز عاشورا نیز مراسم “تعزیه‌خوانی” به مدت سه ساعت در حسینیه علیا و سفلی برپا می‌شود و تعزیه‌خوانها وقایع این روز را بازسازی می‌کنند.

مراسم تعزیه از ورود “شمر” به صحنه کربلا آغاز می‌شود و تا شهادت امام حسین(ع) ادامه دارد و تمامی گفتگوهای میان افراد به صورت شعر رد و بدل می‌شود.

بعد از ظهر عاشورا، مردم ضمن شرکت در مراسم روضه‌خوانی، در آیین پخت نوعی غذا که به “آش امام حسین (ع)” معروف است، شرکت می‌کنند.

در روز سیزده ماه محرم و سومین روز شهادت امام حسین (ع) مراسم ویژه “هیات بنی اسد” در ندوشن برگزار می‌شود.

در این روز ، عده‌ای از عزاداران لباس مخصوص عربی پوشیده و ضمن قرائت اشعاری ، در یک حرکت پیکرهای نمادین امام حسین(ع) و یارانش را از حسینیه سفلی به سمت حسینیه علیا تشییع می‌کنند.

پس از پایان این مراسم، تعزیه ورود امام سجاد(ع) به صحنه کربلا و دفن شهدا اجراء می‌شود.

مراسم نخل برداری،سینه‌زنی و روضه خوانی ازدیگر برنامه‌های روز سیزدهم ماه محرم است و مراسم جمع‌آوری پوش حسینیه در روز چهاردهم ماه محرم به نحو با شکوهی برگزار می‌شود.

ندوشن دارای دو حسینیه به نام های علیا ( در محله بالا ) و سفلی ( در محله پایین ) می باشد .

nodoushan (2) nodoushan (4) nodoushan (5) nodoushan (6) nodoushan (7) nodoushan (8) nodoushan (9) nodoushan (10)

moharam (1)

moharam (2)

moharam (3)

moharam (4)
2

17

53


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی