نمایشگاه تصاویر ندوشن و مراسم رونمایی از کتاب “از خاک تا خیال” در گنجینه فرهنگ و هنر یزد برگزار خواهد شد

نمایشگاه تصاویر ندوشن و مراسم رونمایی از کتاب

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ مجموعه کتاب عکس های ندوشن با عنوان “از خاک تا خیال” توسط فرزین ناظم زاده عکاس بین المللی و عضو انجمن عکاسان ایران و مؤسسه مردم نهاد اندیشه روشن ندوشن و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و شهرداری ندوشن منتشر شد و مراسم افتتاحیه نمایشگاه و همچنین رونمایی از کتاب “از خاک تا خیال” در روز شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰ در محل گنجینه فرهنگ و هنر یزد واقع در خیابان قیام، میدان خان برگزار خواهد شد.
ضمناً این نمایشگاه به مدت یک هفته (تا روز جمعه ۱۲ آبان) از ساعت ۱۷ الی ۲۱ در محل گنجینه فرهنگ و هنر یزد دایر خواهد بود و بازدید برای عموم مردم آزاد می باشد.
لازم به ذکر است کتاب “از خاک تاخیال” نیز اخیراً در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان ۲۰۱۷ به نمایش گذاشته شده است.

***********
در مقدمه ناشر کتاب “از خاک تا خیال” نیز چنین آمده است:
برای نخستین بار همنشینی با نقشِ خیال و تعامل با خاک را در کویرِ پیوسته در تغییر یافتم. وجود خانه های قدیمی بی بدیل و باز آفرینی و برخورداری از رنگ و تماشای ستاره بارانِ شب و گریه سنگ و روزی زیبا در نقاب کویر که از شناساندن ماسه های درخشانِ کویر تا تلاش برای شکوفایی و رشد صنعتِ توریسم و برپایی همایش ها و جشنواره هایی که چشم انداز ایران فرداست را بهمراه داشته است.
در این کویر که کوهستان را همنشین دارد مردمان بی ادعا و سخت کوش براستی برای گذشتن از سختی ها و تحقق آرمان ها حیرت انسان را برمی گزینند.
از این دست می توان اشاره کرد به کتاب “ابر زمانه و ابر زلف” از استاد محمدعلی اسلامی ندوشن که در سال ١٣۴٢ بعنوان کتاب برگزیده سال از سوی انجمن کتاب برگزیده شد که نمایشنامه ایست در چهار پرده که مورد استقبال و لطف صاحب نظرانی چه در داخل و چه در خارج از ایران قرار گرفت، که خلاصه کتاب، کلام مولانا را در این بیت بهمراه داشت:
عشق هایی کز پی رنگی بود
عشق نبود ، عاقبت ننگی بود
“مولوی”
این سرزمین که خلوت دل را می خواهد در چهار سوقِ خاک کویر رسم کوچه گردان عاشق را به تصویر دارد و در آن نقش و رنگ پیوسته است روستای کویری ندوشن که هماره به تنهایی نفس می کشد پُر است از آدم هایی که بدنبال زندگی اند و گویی مردمانش با سکوتی که برای سخن گفتن برگزیده اند نشانه ایی از وفق پذیری خاک اند و خیال که دل در گرو افسونِ پر نهیبِ کویر دارند…
“معصومه اکبری _ نشر سیب سرخ _ شهریور ٩۶”

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی