مکتبخانه داران ندوشن

مکتبخانه داران ندوشن

مکتبخانه داران از گذشته های دور متولی آموزش قرآن به کودکان و نوجوانان بودند و با سبک و سیاق خاصی به آموزش قرآن می پرداختند . معمولاً در طول یک دوره یکساله بطور متوالی و یا متناوب با گذراندن مقدمات آشنایی با حروف و حرکات و اعراب کلمات آموزش روخوانی سی جزء قرآن بطور کامل سپری می شد و تأکید فراوانی بر سر دقت در رعایت اعراب صحیح کلمات صورت می گرفت . بسیاری از جوانان ، میانسالان و سالخوردگان ندوشن قرآن را در مکتبخانه های سنتی فرا گرفته اند که غالباً در خانه مسکونی صاحبانشان بر پا می گشت و مباحثه و همخوانی از اصول آموزشی آن محسوب می شد و همکاری و تعاون قرآن آموزان با یکدیگر به گونه ای بود که آنانی که از سابقه بیشتری در مکتب برخوردار بودند معمولاً به یاری نوآموزان می شتافتند و در کار تعلیم ، معلم قرآن را که اصطلاحاً «ملا» می گفتند یاری می دادند . لذا روح همکاری و رفاقت در فضای معطر به آموزش کلام الهی در وجود نوجوانان دمیده می شد و دوستی های پایداری شکل می گرفت که سنگ بنای نخستینش در مکتب وحی نهاده شده بود . مدرسان و مربی های این مکتب خانه های اولین معلمان نسل های پیشین بودند و حق فراوانی به گردن همه آشنایان کلام الله مجید در دیار ما دارند چه بسیارند دانش آموختگان و متخصصین صاحب نامی که الفبا دانش را در محضر این مکتبخانه داران آموخته اند و در طول دوران تحصیل خود همواره به پشتوانه این سواد قرآنی در زبان و ادبیات فارسی و عربی و حتی سایر رشته ها و درس های خود نسبت به سایرین پیشرو می گردیدند و این تعلیم پر برکت اولیه چاشنی پیشرفتهای علمی دیگران می شده است . به قول خواجه حافظ : صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ …… هرچه کردم همه از دولت قرآن کردم .
از این رو در این سایت به پاس قدرشناسی از این پیشکسوتان فرهنگی دیارمان به معرفی آنها خواهیم پرداخت .
بخش دیگری نیز با عنوان وعاظ و منبری ها خواهیم داشت که در آن علاوه بر روحانیان اهل وعظ و خطابه و مرثیه اهل بیت حتی نوحه سراها و قراء قرآن که به نوعی متولیان برگزاری مراسم ختم و پرسه بودند نیز با معرفی آداب این مراسم معرفی می شوند .


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2515 مطلب نوشته است .

یک نظر on “مکتبخانه داران ندوشن”

  • سلیمی پور ب wrote on ۳۰ شهریور, ۱۳۹۳, ۱۸:۲۱

    سلام یاد آن عزیزان و آن دورانی به خیر باد که نه موبایلی بود و نه بانکی و نه وامی و نه تبلتی و نه… یادمه دوبار از دست مبارک یکی از مکتبداران کتک زار خوردم که خودم مقصر بودم واز ترس سوراخ مار و موش مکتب دار دیگر سعی میکردیم خوب گوش دهیم و همخوانی کنیم. برای شادی تمامی این مربیان بی ادعا فاتحه ای بخوانیم.

    کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

    • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی