مراسم نخل برداری در ندوشن

مراسم نخل برداري در ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ مراسم نخل بستن از دیگر آیین‌های رایج در ندوشن است که طی آن تعدادی از خادمان حسینیه در هشتمین روز محرم پس از آراسته کردن آن با پارچه مشکی، روی قسمت جلو و عقب نخل یک خنجر، آیینه و سازه‌چوبی به شکل سرو نصب می‌کنند.
به باور مردم منطقه، نخل نشانه جنازه امام حسین (ع) و پارچه سیاه روی آن علامت پارچه روی جنازه آن امام عزیز محسوب می‌شود و خنجر و نیزه نیز حکم تیرهای وارد شده بر پیکر مطهر امام حسین (ع) را دارد.
همچنین سرو جلوی نخل به عنوان قد و قامت علی اکبر (ع)، آیینه‌ی روی آن به عنوان نور وجود امام حسین(ع)، علم‌هایی که بر نخل بسته شده به عنوان علمدار کربلا و پارچه‌های زینتی بسته‌شده بر نخل به عنوان حجله حضرت قاسم(ع) محسوب می‌شود.
در عصر تاسوعا، آیین نخل برداری و مجلس وعظ برپا می‌شود و سوگواران در حالیکه به آرامی در حسینیه حرکت می‌کنند در دو گروه اشعاری را در وصف وقایع روز عاشورا می‌خوانند و به سر و سینه می‌زنند و در پایان نیز مراسم سینه‌زنی و آیین نخل‌برداری انجام می‌شود.
در آیین نخل‌برداری که اغلب جوانان در آن شرکت دارند در حالیکه ‌نخل را سه مرتبه دور حسینیه می‌چرخانند، عزاداران به احترام نخل می‌ایستند و کودکان “حسین حسین”گویان دنبال آن می‌دوند و افرادی که گوسفندی نذر کرده باشند، آن را جلوی نخل قربانی می‌کنند.

nakhl (1)

nakhl (6)

nakhl (8)

nakhl (9)

nakhl (10)

nakhl (11)

nakhl (12)

nakhl (13)

nakhl (14)

nakhl (15)

nakhl (16)

nakhl (17)

nakhl (18)

nakhl (19)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی