مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی را اعلام کردند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی را اعلام كردند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به نامگذاری ۲۴ آبان تا یک آذر بعنوان هفته کتاب و کتاب خوانی گفت : ستاد بزرگداشت هفته کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شده است، ولی تمام دستگاه های فرهنگی،علمی، آموزشی عضو این ستاد هستند.
علی غیاثی ندوشن در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان یزد با اشاره به نامگذاری روزهای هفته کتاب گفت: ۲۴ آبان بعنوان اولین روز از هفته کتاب با عنوان کتاب، محرم و مسجد، روز دوم با عنوان کتاب، آگاهی و سبک زندگی، روز سوم با عنوان کتاب، فرهنگ و صنعت، روز چهارم با عنوان کتاب، مدرسه و دانشگاه و حوزه، روز پنجم با عنوان کتاب، پدیدآورندگان، خادمان و پیشکسوتان نشر، روز ششم با عنوان کتاب، روستا و عشایر، روز هفتم با عنوان کتاب و شهروند و آخرین روز هفته کتاب با عنوان کتاب، رسانه و فناوری های نوین نامگذاری شده است.
وی در ادامه به ارائه گزارش در حوزه نشر کتاب استان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۷۲ ناشر شامل ۶ ناشر دانشگاهی، ۸ ناشر کودک و ۵۸ ناشر عمومی در استان فعالیت دارند.
وی تعداد چاپخانه های استان را ۹۲ عدد اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۳۷ چاپخانه افست، ۲۸ چاپخانه دیجیتال، ۵ مرکز لیتوگرافی، ۵ چاپخانه صنعتی و ۱۷ چاپ سیلک می باشند.
غیاثی ندوشن با بیان اینکه متاسفانه چاپخانه های استان به روز نیستند تصریح کرد: در حوزه چاپ صنعتی از استان های پیشرو کشور در عرصه چاپ می باشیم. وی تعداد کتاب های چاپ شده استان در سال ۹۱ را ۲۷۱ عنوان اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲۴۷ کتاب برای اولین بار چاپ شده اند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد افزود: در سال ۹۲ تعداد کتاب های چاپ شده استان ۳۶۲ عنوان بوده است که ۳۳۵ عنوان آن چاپ اولی بوده است.
وی تعداد کتاب های چاپ شده استان در شش ماهه نخست سال جاری را ۱۶۵ عنوان اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۱۴۶ عنوان کتاب چاپ اولی بوده است.مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اضافه کرد: در مجموع ۱۷۸ هزار جلد کتاب در ۶ ماه نخست سال توسط ناشران استان چاپ شده است.
وی با بیان اینکه میانگین تیراژ کتاب استان در سال های اخیر مناسب نبوده است گفت: این میانگین هزار جلد بوده است که باید تلاش شود تا موانع موجود بر سر راه چاپ و نشر استان برطرف شود.وی از مشکلات موجود در صنعت چاپ استان را عدم وجود صنعت صحافی مناسب در استان دانست و گفت: یکی از اولویت های این اداره کل سرمایه گذاری افراد در حوزه صحافی می باشد.
غیاثی ندوشن تصریح کرد: کتاب های چاپ شده در سال ۹۲ عمدتا با موضوعات ادبیات، علوم کامپیوتر، فلسفه، روانشناسی و دین و اخلاق بوده است.وی با اشاره به فعالیت ۷۰۰ کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد استان گفت: از این تعداد ۲۴۹ کانون دارای کتابخانه مخزن دار و ۱۶۹ کانون دارای کتابخانه باز می باشد.
این مقام مسئول تعداد اعضای کتابخانه های مساجد استان را ۴۰ هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۳۸۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه کانونهای مساجد استان موجود است.
وی در تبیین برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی این اداره کل گفت: تجلیل از خادمان حوزه نشر و کتاب، برپایی ۱۰ نمایشگاه کتاب در سطوح مختلف در استان، برپایی نمایشگاه کتاب نویسندگان یزدی در کتابخانه رضوی، برگزاری نشست های نقد کتاب، افتتاح اولین نمایشگاه دائمی استان کتاب توسط بخش خصوصی، اهدا کتاب به مراکز فرهنگی، عامی و آموزشی و خرید کتاب از نویسندگان یزدی با اولویت کتاب های سال ۹۲ و ۹۳ از جمله برنامه های این اداره کل در هفته کتاب است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزاری نشست های تخصصی با ناشران و نویسندگان استان، با چاپخانه دارا استان به مناسبت روز کتاب و صنعت، افتتاح دو چاپخانه، بازدید از تعداد چاپخانه ها و دفاتر ناشران استانی به صورت نمادین و توزیع کتاب با موضوع خانواده و سبک زندگی در مراکز مشاوره و دادگاه های استان را از دیگر برنامه های هفته کتاب در استان اعلام کرد.
“منبع : سرو یزد”


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2498 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی