مجلس بزرگداشت زنده یاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن در مدرسه ماندگار ایرانشهر یزد برگزار شد

مجلس بزرگداشت زنده یاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن در مدرسه ماندگار ایرانشهر یزد برگزار شد

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن و به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛ استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و حافظ شناس گفت: مرحوم استاد محمدعلی اسلامی ندوشن عاشق ایران بود و در همه فعالیت هایی که انجام داد با عشق به این آب و خاک گام بر می داشت و این عشق همواره جوهر ایرانیت را در طول تاریخ حفظ کرده است.

اصغر دادبه پنجشنبه شب در مراسم بزرگداشت مرحوم اسلامی ندوشن در مدرسه ایرانشهر یزد افزود: ایران هیچگاه تنها نیست و این مرد بزرگ امید را هیچ وقت از دست نداد و در پرتو این نگاه و نگرش و همچنین عشق به ایران آثار زیادی از خود برجای گذاشت.

وی ادامه داد: مرحوم اسلامی ندوشن این همه سخن راجع به ایران گفته است و تجربه عاشقانه با ایران دارد و تجربه ای که در عشق و با اصالت عشق همراه شود، به عنوان یادگار باقی خواهد ماند.

دادبه گفت: فرهنگ این مرز و بوم توسط افرادی همچون مرحوم اسلامی ندوشن ماندگار است و دشمنان ایران همواره با این بزرگان مشکل داشتند و اکنون نیز وظیفه ما است تا به خصوص نسل جدید را با فرهنگ و آداب پیشینیان آشنا کنیم و نگذاریم فرزندانمان با این آداب بیگانه شوند و این بزرگترین اقدامی است که از دست ما بر می آید.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر عشق به ایران نباشد دیگر چیزی برای حفظ فرهنگ نخواهد ماند و جوهره ایرانیت در طول تاریخ کار خود را کرده است و امیدواریم با آشنا شدن نسل جوان و جدید  با این آداب و فرهنگ ایرانی بتوانیم آن را از گزند حفظ کنیم.

همچنین محمدکاظم رحیمی نژاد، مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در این مراسم گفت: مرحوم اسلامی ندوشن در تمام طول عمر خود برای این آب و خاک و همچنین حفظ فرهنگ تلاش کرد و باید به فرزندان خود این پیام را منتقل کنیم که با حافظ و سعدی و بزرگانی همچون مرحوم اسلامی ندوشن فرهنگ این آب و خاک ماندگار بماند و ماندگاری در همین تلاش ها است.

همچنین شیرین بیانی، همسر مرحوم اسلامی ندوشن در پیامی تلفنی در این مراسم گفت: در فرهنگ سرزمین ما همواره همزیستی مسالمت آمیز و همراه بودن ادیان زبانزد بوده و مرحوم اسلامی ندوشن خاطرات بسیار زیادی از دبیرستان ایرانشهر دارد و از دوستان مرحوم تشکر می کنم که این مراسم بزرگداشت را برگزار کردند و امیدواریم با تلاش همه شما بزرگواران نسل جدید با کتاب ها و همچنین اهداف این مرحوم آشنا شوند و در راه اعتلای فرهنگ و ادب فارسی گام بردارند.

همچنین محمود رهبران، استاد بین المللی خوشنویسی یزدی در این مراسم گفت: یکی از آرزوهای مرحوم اسلامی ندوشن این بود که در کنار آرامگاه فردوسی کتابخانه ای از آثار ایشان و همچنین از کتاب هایی که در کتابخانه شخصی مرحوم جمع آوری شده بود، احداث شود و در همین رابطه کتاب های خود را به این محل اهدا کردند اما بنا به دلایلی که هرگز مشخص نشد، این اقدام صورت نگرفت و امیدواریم اکنون بعد از فوت این مرحوم این درخواست اجابت شده و کتابخانه ای به نام مرحوم اسلامی ندوشن در کنار آرامگاه فردوسی و با کتاب هایی که این مرحوم اهدا کرده بود، ایجاد شود.

در این مراسم حسین مسرت نویسنده یزدی، مدرسی عضو انجمن شاهنامه خوانی یزد و تعدادی دیگر از افراد سخنانی را بیان کردند، همچنین اجرای موسیقی سنتی از دیگر برنامه های این مراسم بود و در کنار این مراسم نمایشگاهی از کتاب های مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن و کتاب های عبدالحسین جلالیان برپا شده بود.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2524 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی