غار نباتی ندوشن

غار نباتی ندوشن

نام انگلیسی : Nabati Cave
نام فارسی : غار نباتی
درباره غار :
غار نباتی، در حوالی شهر تاریخی و زیبای «ندوشن» واقع شده است. در این غار ستون‌های زیبا و بارگاه‌های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان‌های مختلف آن، فضاهای جالب و بدیعی پدید آورده‌اند.
به گفته کارشناسان ، هنوز غار نباتی ندوشن فعال است و آثار ” غارزایی ” در آن وجود دارد.
به اعتقاد آنها ، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ها ، ترمیم قندیل‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه‌های فعالیت است.
غار یاد شده دارای قندیل‌ها ، بلورها و ستون‌های بسیار زیباست که فضای زیبایی رادرداخل غار ایجاد کرده بصورتیکه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.
غار نباتی در دهانه کوهی در اطراف منطقه ندوشن واقع شده و دارای دهانه ورودی به ابعاد ‪ ۱/۵‬در ‪ ۱/۵‬متر است که به صورت حفره در داخل زمین تشکیل شده‌است.
این حفره حدود چهار متر عمق دارد و بعد از آن محوطه غار وجود دارد که بطور کامل تاریک است.
غار،دارای سه قسمت یا سه مسیر مجزاست که مسیر اصلی آن حدود ‪ ۵۰‬ متر طول دارد و در وسط مسیر اصلی ، فضای باز که به آن تالار گفته می‌شود وجود دارد.
حوضچه‌های کوچک آب در قسمت‌های مختلف غار تشکیل شده است که باتوجه به میزان بارندگی و میزان چکش آب از قندیل‌ها و سایر عوامل طبیعی، تعداد آن در طول سال کم و زیاد می‌شود.
چگونگی دسترسی به غار :
بعد از رسیدن به ندوشن باید به سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد تا به روستای صدر آباد رسید ، ۸٫۶ کیلومتر بعد از روستای صدر آباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد میرسیم ، ۱٫۳ کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده ی خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار دارد که پس از طی ۶٫۱ کیلومتر در این جاده ( بدین نحو که در مسیر، اول به آغل گوسفندان و سپس به مجموعه ی کوچکی از درختان بر می خوریم که بلافاصله بعد از آن به دو دوراهی می رسیم که در اولی سمت راست و در دومی سمت چپ را انتخاب می کنیم و جاده را در مسیری کوهستانی ادامه می دهیم ) به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوه پیمایی می توان به دهانه ی غار که ۱۴۸ متر بالاتر از نقطه ی شروع کوه پیمایی است رسید. البته پیدا کردن دهانه ی غار بدونه بلد و یا GPS دشوار است.
ویژگی های غار نباتی ندوشن :
قندیل های نبات مانند این غار، آن را به غاری زیبا در استان یزد تبدیل کرده است. این غار دارای دو دهانه است بدین نحو که در کنار دهانه ی اصلی آن که نیازمند یک فرود سه متری است دهانه ی دیگری به صورت مصنوعی ایجاد گردیده که دیگر نیازی به فرود ندارد. بعد از ورود به درون غار و پشت سر گذاشتن سراشیبی پیش رو به یک سه راهی می رسیم. مسیر سمت چپ با شیبی تند به چشمه ی آب قابل شربی در عمق ۱۹ متری غار منتهی می شود ، مسیر سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می شود ، مسیر روبه رو مسیر اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می رسد. در این تالار دو راه موجود است راه سمت راست حفره هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می شود و مسیر سمت راست سوراخ کوچکی است که می بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد. در این تالار نیز دو راه پیش روی داریم؛ مسیر سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می شود و مسیر سمت چپ با شیبی تند وارد تالار سوم که آخرین تالار غار است و با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است می شود. در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و دشواری نیست.

ghar (1)

ghar (2)

ghar (3)

ghar

nodoushan (11)

nodoushan (17)

ghar (1)

ghar (2)

ghar (3)

ghar06


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2520 مطلب نوشته است .

یک نظر on “غار نباتی ندوشن”

 • ندوشن wrote on ۲۳ فروردین, ۱۳۹۴, ۸:۴۰

  غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبا و جاذبه‌های استان یزد به شمار می‌رود که در فاصله حدود‪ ۳۰‬ کیلومتری جنوب غرب این منطقه واقع شده ‌است.
  به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران یزد؛ پدیده‌ای طبیعی ، شگرف ، جذاب و شگفت انگیز که با دارا بودن ستون‌های زیبا و بارگاه‌های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان‌های مختلف آن، فضاهای جالب و بدیعی پدید آورده‌اند.
  پس از گذشت سالها از شناسایی این غار ، هنوز صدای چک چک آب گوش طبیعت گردان و هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد و این نشان از فعالیت غار زایی است.
  به گفته کارشناسان ، هنوز غار نباتی ندوشن فعال است و آثار غارزایی در آن وجود دارد.
  به اعتقاد آنها ، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ها ، ترمیم قندیل‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه‌های فعالیت است.
  غار نباتی در دهانه کوهی در اطراف منطقه ندوشن واقع شده و دارای دهانه ورودی به ابعاد ‪ ۱/۵در ‪ ۱/۵متر است که به صورت حفره در داخل زمین تشکیل شده‌است
  این حفره حدود چهار متر عمق دارد و بعد از آن محوطه غار وجود دارد که بطور کامل تاریک است.
  غار،دارای سه قسمت یا سه مسیر مجزاست که مسیر اصلی آن حدود ‪ ۵۰متر طول دارد و در وسط مسیر اصلی ، فضای باز وجود دارد.
  دو راه دسترسی به غار :
  استان یزد , میبد , ندوشن. که تمام مسیر آسفالت است.
  استان اصفهان , اصفهان , اژیه , ورزنه , سورک , ندوشن. در این مسیر که از کنار باتلاق گاوخونی عبور می کند از ورزنه تا سورک تقریبا ۷۰ کیلومتر جاده خاکی است که البته برای ماشین های سواری نیز قابل تردد است و در مجموع از روستای ورزنه تا ندوشن ۱۱۰ کیلومتر است.
  بعد از رسیدن به ندوشن باید به سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد، تا به روستای صدر آباد رسید، ۸٫۶ کیلومتر بعد از روستای صدر آباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد میرسیم، ۱٫۳ کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده ی خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار دارد که پس از طی ۶٫۱ کیلومتر در این جاده ( بدین نحو که در مسیر, اول به آغل گوسفندان و سپس به مجموعه ی کوچکی از درختان بر می خوریم که بلافاصله بعد از آن به دو دوراهی می رسیم که در اولی سمت راست و در دومی سمت چپ را انتخاب می کنیم و جاده را در مسیری کوهستانی ادامه می دهیم ) به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوه پیمایی می توان به دهانه ی غار که ۱۴۸ متر بالاتر از نقطه ی شروع کوه پیمایی است رسید. البته پیدا کردن دهانه ی غار بدونه بلد و یا GPS دشوار است.
  در حال حاضر ، افراد زیادی از این غار بازدید می‌کنند اما گاها مشاهده شده اینگونه بازدیدها موجب تخریب اثر مهم طبیعی می‌شود.
  متاسفانه بخش‌هایی از قندیل‌های غار توسط بازدیدکنندگان تخریب شده‌است ، ریختن زباله به ویژه باطری‌های فرسوده از دیگر مشکلات این منظره طبیعی است.

  http://www.yjc.ir/fa/news/5172059/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B4%D9%86

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی