شهداء

شهداء

زمانی که می خواهیم درباره شهدا سخن به میان بیاوریم ، زبان قاصر می شود و قلم ها از نوشتن باز می ماند . وقتی فکر می کنیم که یک جوان برای چه هدفی سرمایه جان و سلامتی خود را اینگونه به خطر می اندازد به این نتیجه می رسیم که حتماً احساس خوشی و شادمانی در پس این پرده است که دیگران از آن بی خبرند.
نماز و شهدا :
شهیدان نمونه انکار ناپذیر آزادگی و حریت و نمونه کامل بندگی و عبودیت پروردگارند . کبوترانی که چون ندای اذان به گوششان می رسید با شوق به سوی نماز می شتافتند و در آسمان نیلگون مناجات به پرواز در می آمدند.
نمازشان با خلوص و بی ریا بود که خود خالص و بی ریا بودند. در قنوت های عاشقانه شان گویی دستهایشان با مهر پروردگار یکی می شد. رکوعشان نمونه ادب و سجود شان نمونه تواضع و خشوع بود. در سخت ترین لحظات و در بدترین شرایط نماز را بر هر کار دیگری ارجح می دانستند .
به نماز اول وقت اهمیت فوق العاده ای می دادند.
شبها زمزمه عاشقانه شان با معبود فضای سنگرها را عطر اگین می ساخت ، چه بسا شهیدانی که نماز شبشان ترک نمی شد.
نماز اول وقت :
خداوند متعال در قرآن کریم در وصف مؤمنان می‏فرماید: «اَلّذینَ هُمْ علی صَلَواتِهِمْ یُحافِظون؛ مؤمنان واقعی کسانی هستند که بر نمازهای خود محافظت می‏کنند.»
و به فرموده امام راحل: «نگه‏داری وقت نماز و به جای آوردن آن در اول وقت، از مهم‏ترین آداب عبادت است.»
امام صادق علیه‏السلام نیز در حدیثی زیبا، یکی از ملاک‏های شیعه بودن را توجه کردن او به نماز اول وقت می‏داند و می‏فرماید :
اِمْتَحِنُوا شیعتَنا عِنْدَ مَواقیتَ الصَّلوهِ کیفَ مُحافَظَتُهُ عَلَیْها.
شیعه ما را هنگام وقت نماز بشناسید (امتحان کنید) که چگونه از آن محافظت می‏کند.
رسول گرامی اسلام می فرماید برای شهید هفت خصلت از جانب خدا وجود دارد :
۱- اولین قطره ی خونی که از بدن شهید چکه می کند تمامی گناهان او بخشیده می شود .
۲- همسر بهشتیش سرش را به دامن میگیرد و غبار از چهره اش پاک می کند و به او می گوید آفرین بر تو باد .
۳- از لباسهای بهشتی می پوشد که نمونه آنرا در دنیا نمی شناسیم .
۴- خزانه داران بهشت در استقبال او با عطر و بوهای خوش با یکدیگر مسابقه میگذارند تا از دست کدام یک گلهای بهشتی را بگیرند .
۵- خانه و منزل خود را در بهشت می بیند .
۶- به روح پاکش می گویند زودتر در هر جای بهشت که میخواهی منزل کن .
۷- به چهره عظمت حق نگاه می کند و آن برای پیامبر و شهید سبب آرامش است .
میراث شهدا :
سالها از پایان جنگ می‌گذرد . جنگی که خرابی‌های زیادی به بار آورد و بر ویرانه‌های به ارث رسیده از حاکمان جور ، بخصوص خاندان پهلوی افزود .
کشوری که قبل از ویرانی‌های جنگ هم ،‌ حقیقتاً هیچ میراث زیربنایی قابل توجه و قابل قبولی از رژیم گذشته ـ که استقلال این ملت را نشان دهد ـ نداشت . بسیاری از آنچه را هم که بود و در طول سالهای متمادی به دست آمده بود جنگ از دست ما گرفت . (بیانات مقام معظم رهبری “مد ظله العالی” در دیدار با رئیس جمهور وقت و هیات دولت ، ۹ مرداد ۱۳۷۶ )
اما نظام نوپای اسلام در مواجهه با این حادثه دهشتناک ، نه تنها خود را نباخت و متزلزل نشد ، بلکه با انعطافی هوشمندانه و مثال زدنی ، این تهدید بزرگ و خانمان سوز را به فرصتی استثنایی تبدیل کرد . فرصتی که در آن به احیای اندیشه‌های دینی و بازسازی هویت غارت شده و به چپاول رفته‌اش پرداخت و در طول هشت سال دفاع مقدس، گلستانی بر روی شعله‌های سوزان آن بنا نهاد. گلستانی که در آن گلهای زیبا و باطراوتی از نو شکفتند و با شمیم جان فزای خود ، روح بزرگ ملت ایران را عطرآگین کردند .
جنگ هر چند انسانهای بزرگی را که سرمایه‌های معنوی گران قدری محسوب می‌شدند از دست این ملت گرفت ، اما در کنار این خسران عظیم و کمر شکن ، برکات و دستاوردهای زیادی به همراه آورد . دستاوردهایی که شاید تنها جنگ می‌توانست در مجالی کوتاه آنها را به ارمغان بیاورد . جنگ با همه افسوس ها ، تلخی‌ها و اندوه‌های خود ، به صورت معجزه‌آسایی توانست روحیه خودباوری ، خوداتکایی ، سلحشوری ، وطن پرستی ،برادری ، شهادت طلبی و ایثارگری را در نهاد ملت ایران نهادینه کرد و استعدادهای خفته و منکوب شده ایشان را بیدار کرده و به فعلت رساند و به راستی که :
هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم . ما انقلاب مان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم . ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان خواران کنار زدیم . ما در جنگ ،‌دوستان و دشمنان مان را شناخته‌ایم . ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باند روی پای خود بایستیم .
ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شکستیم . ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم . ما در جنگ حس برادری و وطن پرستی را در نهاد یکایک مردممان بارور کردیم . ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت ها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد . جنگ ما کمک به افغانستان را به دنبال داشت . جنگ ما بیداری پاکستان و هندوستان را به دنبال داشت . تنها در جنگ بود که صنایع نظامی ما از رشد آن چنانی برخوردار شد و از همه اینها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت . (صحیفه امام ، ج ۲۱ ، ص ۲۸۳)
ما در جنگ دستاوردهای زیادی داشتیم ، دستاوردهایی که امروز نیز از چشمه زلال آنها ارتزاق می‌کنیم و در آینده نیز تنها با تکیه بر آن می‌توانیم مسیر حوادث را تغییر دهیم .
اینک سالهای متمادی از جنگ می‌گذرد ،‌ توپخانه‌ها دیگر غرش نمی‌کنند ،‌ هواپیماها دیگر نعره نمی‌کشند و رگها بریده ،‌ دیگر به رقص در نمی‌آیند اما مناطق جنگی به مثابه مکانهای مقدسی که الهام می‌بخشند و معنویت می‌پراکنند ، همچنان پرچمهای خود را به اهتزاز در آورده و هر ساله میزبان فوج فوج اقشار مختلف مردم دلداده‌ای هستند که در قالب کاروانهای “راهیان نور” خود را به آنجا می‌رسانند تا با شهدای والامقامی که جان شیرین خود را عاشقانه نثار کردند ، عهدی دگر باره بندند .


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

۳ نظر on “شهداء”

 • طباطبایی ندوشن پرستار -کرج wrote on ۱۴ خرداد, ۱۳۹۳, ۸:۵۹

  شهید قلب تاریخ است :
  ۱۳ خرداد سال ۱۳۷۰ مصادف بود با در گذشت جوان ناکام سید مرتضی طباطبایی ندوشن جوانی ۱۷ ساله فرزند شهید مفقودالا ثر سید حسین طباطبایی . جالب است بدانید روز چهلم . مصادف شد با سیزدهم محرم و جنازه شهید بعد از تشعیع کنار فرزندش در گلزار شهدای کرج به خاک سپرده شد .
  شهید سید حسین فرزند مرحوم سید آقای میر محمد علی می باشد

 • همشهری wrote on ۲۲ تیر, ۱۳۹۳, ۵:۵۸

  شادی روحشان صلوات

 • سید محمد رضا حسینیان wrote on ۲۰ آبان, ۱۳۹۳, ۱۴:۰۳

  سلام بسیار سایت زیبا و ارزنده ای هست ممنون بابت زحماتتون…
  در قسمت شهدا زندگی نامه دو شهید گرانقدر وجود داره ولی اگه امکانش هست اسم و زندگی نامه شهید سید کاظم حسینیان رو هم قرار بدین چون ایشون هم جزو شهداست ولی شهید زنده…
  و در هیچ جایی نه در سایت نه در مجله ای که چاپ شد نه عکسشون بود نه مطلبی در موردشون
  و کمتر کسی هست که ایشون رو به اسم شهید بشناسه ممنون میشم اسم و زندگی نامه ایشون رو هم در سایت قرار بدین.
  اجکرم عندالله.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی