درخواست حفاظت از دست نوشته های تاریخی مسجد آمنه گل ندوشن

درخواست حفاظت از دست نوشته های تاریخی مسجد آمنه گل ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی-خبری فرهنگ ندوشن ؛ مسجد تاریخی آمنه گل ندوشن که اساس نخستین آن در قرن ششم هجری پی ریزی شده است اثری است که شامل کاهگل نمای بیرونی مسجد، و آجر فرش پشت بام و آجر فرش کف زیبایی خاص خود را دارد. مسجد آمنه گل بنایی است خشتی با اندودی از گچ که در بافت قدیم ندوشن واقع شده است. اثر کهن، ظریف و دیدنی مسجد یک قطعه سنگ خاکستری رنگ مربع به اندازه ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر منصوب در محراب آن است که به خط نسخ خوش در دو حاشیه و به شکل گلی در وسط آن آیاتی از قرآن را نقر کرده‌اند.
دست نوشته های مسجد آمنه گل ندوشن به دلیل آنکه از حفاظ شیشه ایی لازم برخوردار نیست در معرض امحا قرار دارد و با عنایت به اینکه پاره ای از این دست نوشته ها آیات و روایات و اشعار و جملات نغزی است که توسط شیوخ و دراویش صاحب کرامتی نگارش یافته که از زمان تحریرشان بیش از چند قرن می گذرد حفظ و نگهداری آنها بعنوان بخشی از میراث مکتوب فرهنگی ضرورت زیادی دارد.
قدمت مسجد آمنه گل به قرن هشتم هجری قمری بر می‌گردد و به شماره ثبتی ۲۳۰۱ و در تاریخ ۷۸/۱۱/۲۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. برخی تاریخ مسجد آمنه گل ندوشن را به سده ۸ ه.ق می دانند. بنای فعلی، منحصر به اتاق کوچکی است که تنها اثر قابل توجه آن، سنگ نوشته ای به خط نسخ خوش است که در آن نام بانی مسجد “زین الدین علی بن محمد بن ابراهیم الکحائی” و تاریخ رمضان ۷۷۷ ه-.ق نقر شده است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی