خشکسالی کم سابقه در منطقه ندوشن

خشکسالی کم سابقه در منطقه ندوشن

سنگاب های ندوشن خشکید. چاه ها و چشمه ها از نفس افتادند و گونه های گیاهی در مراتع به علت خشکی ریشه ها از سبزی ساقه ها باز ماندند.
خشکسالی پیاپی در ندوشن طی ۱۵ سال گذشته صنعت دامداری این منطقه را با مشکل روبرو نموده است. اگر چه این صنعت بقای خود را با تعداد کمتری از دام ها حفظ کرده است، اما خشکسالی امسال، امان دامداران را بریده است. به گفته تعدادی از دامداران ندوشن، مراتع خشک منطقه، وام های سررسید شده، علوفه و خوراک دام گران قیمت و امید اندک به ریزش نزولات جوی، آنها را مجبور به فروش دام هایشان نموده است. در مراتع ندوشن یکی از بهترین مراتع کشور از نظر رویش گونه های مختلف گیاهان دارویی و مرتعی است، هم اکنون فاصله چرای دام ها به فرسنگ ها رسیده است؛ در حالیکه در سالهای پر باران این فاصله به کمتر از دو کلیومتر می رسید.
گفتنی است منطقه ندوشن امسال نسبت به سالهای گذشته کمترین میزان بارندگی را داشته است؛ اما آنچه در این رهگذر باید به طور جدی مورد توجه مسئولین ذیربط قرار گیرد حمایت مالی همه جانبه و حتی اعطای وامهای بلاعوض به دامداران، این قشر زحمتکش و مولد است تا بتوان این صنعت را سر پا نگه داشت و از اضافه شدن حدود یک هزار دامدار بیکار به خیل بیکاران جلوگیری نمود.

“خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد”

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2515 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی