ثبت چشمه انجیر ندوشن در فهرست آثار ملی کشور

ثبت چشمه انجیر ندوشن در فهرست آثار ملی کشور

چشمه انجیر ندوشن، دره انجیر‌آوند و محدوده نیزارهای چاه افضل اردکان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن و به نقل از خبرگزاری ایسنا ؛ «فاطمه دانش یزدی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن اعلام این خبر گفت: استان یزد به لحاظ موقعیت جغرافیایی از اقلیم و آب و هوای متنوعی برخوردار بوده و در حوزه گردشگری طبیعی نیز دارای پتانسیل‌های بسیار غنی است که با ثبت آنها در فهرست آثار طبیعی کشور می‌توانیم از حمایت مردم در جهت حفظ و نگهداری این مواریث ارزشمند بهره‌‌مند شویم.
این مقام مسئول با بیان این که دکتر «احمدی پور» معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور، با ارسال نامه‌ای، مراتب ثبت این سه اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور را به استاندار یزد ابلاغ کرده است، تصریح کرد: در جلسه کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی کشور پرونده سه اثر طبیعی استان شامل چشمه انجیر ندوشن، دره انجیر آوند و محدوده نیزارهای چاه افضل اردکان مورد بررسی قرار گرفت و پس از تاییدنهایی توسط کارشناسان، این سه اثر ارزشمند طبیعی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مورد دره انجیرآوند، گفت: این اثر در جنوب شرقی روستای انجیرآوند دهستان زرین بخش خرانق شهرستان اردکان واقع شده است، پس از گذر از داخل روستای انجیرآوند، دره اصلی انجیرآوند دیده می‌شود، در این قسمت زمین شیبی رو به بالا داشته و کم کم از تعداد خانه ها کم شده و بیشترین آثار انسانی که دیده می‌شود، باغات هستند.
وی افزود: شیب مسیر تندتر شده، عرض آن کمتر، پوشش گیاهی کاملاً متفاوت و عمدتاً به شکل خودرو است، جداره‌های دره نیز به شکل دیواره‌هایی قائم به چشم می‌خورد. این دره با پوشش گیاهی متراکم و آب همیشه جاری در آن در میان عموم به بهشت اردکان معروف است.
دانش یزدی در مورد چشمه انجیر ندوشن نیز اینگونه بیان کرد: این اثر در مجاورت ارتفاعات نه چندان مرتفع واقع در دشت‌های مرتعی جنوب غربی شهر ندوشن واقع شده و از نوع چشمه های آرتزین با آبدهی متغیر است. این چشمه به سبب مجاورت با چندین درخت انجیر وحشی قدیمی به چشمه انجیر شهرت دارد.
وی در ادامه با اشاره به نقش طبیعت در جذب توریسم و ضرورت پاسداری از آن، افزود: میراث طبیعی بخشی از میراث جهانی و در برگیرنده جلوه‌های منحصر به فرد است که با شناسایی و ثبت آنها در فهرست آثار طبیعی کشور می‌توان از قابلیت گردشگری آن برای بازدید و معرفی به علاقمندان استفاده نمود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد زیبایی مناظر، بکر بودن، قدمت، اهمیت آثار به لحاظ گردشگری و زیست ‌محیطی و ضرورت حفاظت و نگهداری از این جاذبه‌های طبیعی کمیاب و کهنسال را از جمله ویژگی‌های این آثار برای ثبت ملی برشمرد و تصریح کرد: امیدواریم با ثبت این منابع ارزشمند طبیعی علاوه بر بهره‌وری از قابلیت گردشگری آن برای جذب گردشگران، از حمایت مردم جهت حفظ و نگهداری از آن‌ها بهره‌مند شویم.
گفتنی است، «چشمه انجیر ندوشن» با ‌شماره ۳۵۸، «محدوده نیزارهای چاه افضل اردکان» با ‌شماره ۳۵۵ و «دره انجیر آوند اردکان» با ‌شماره ۳۵۶ اخیراً در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2498 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی