توصیه پزشکان و متخصصین به همشهریان (۷)

توصیه پزشکان و متخصصین به همشهریان (7)

توصیه پزشکان و متخصصین به همشهریان:
توصیه هفتم؛
دکتر امیرحسین جلالی ندوشن (روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران)؛
چند نکته در مورد مراقبت از سلامت روان در زمان همه‌گیری کرونا :

دکتر امیرحسین جلالی ندوشن روان‌‌پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛

همه‌گیری کرونا از چند جهت می‌تواند باعث تهدید سلامت روان شود و از این رو ما باید مراقبت‌هایی را در نظر بگیریم.

🔻از یک سو ممکن است ترس از احتمال بیمار شدن ما را به مراقبت بیش از اندازه و نگرانی بیش از حد سوق دهد. باید بدانیم در صورتی‌که توصیه‌های لازم را رعایت کنیم احتمال بیماری ما کم خواهد بود و هر اندازه با ویروس به میزان کمتری مواجهه داشته باشیم احتمال وقوع بیماری سخت کمتر خواهد بود. به هر روی اگر سیستم ایمنی ما که از جمله با استرس تضعیف می‌شود از قوه کافی برخوردار باشد، حتی در صورت بروز بیماری بیماری ما احتمالاً فرم خفیف‌تری خواهد داشت.

🔻 اگر در خانه می‌مانیم و توصیه به قرنطینه خانگی و عدم تماس با دیگران را جدی می‌گیریم که طبعاً اگر ضرورتی وجود ندارد باید چنین روشی را در پیش بگیریم، این در خانه ماندن ممکن است روی سلامت روان ما اثر منفی بگذارد. بنابراین باید تلاش کنیم برای ساعات در خانه ماندن فکری بکنیم. تماشای تلویزیون، عبادت، مطالعه کتاب، اگر دسترسی به تلفن هوشمند یا اینترنت داریم استفاده از فیلم‌های سینمایی و برنامه‌هایی که در اینترنت و فضای مجازی قابل دسترس است و هر راه دیگری که می‌تواند ما را سرگرم کند طبعاً به ما احساس بهتری خواهد داد و امکان کلافه شدن و عدم تحمل قرنطینه در ما کاهش خواهد یافت.
از سوی دیگر ما انسان‌ها اجتماعی هستیم و نیاز به تماس با دیگران داریم. به علت قرنطینه امکان تماس چهره به چهره و رودررو وجود ندارد اما می‌شود با استفاده از تلفن این تماس را همچنان نگه داشت و با خانواده و دوستان و آشنایان مکرراً حرف بزنیم تا احساس پیوستگی خود را با دیگران محفوظ بداریم و از احساس انزوا خود را مراقبت کنیم.

🔻 ممکن است در اثر تاثیر بعضی باورهای نادرست تصور کنیم ما مبتلا نخواهیم شد و عامل بیماری بر ما تاثیری ندارد و از این رو توصیه‌های بهداشتی را جدی نگیریم. این موضوع از نظر روان‌شناختی چندان عجیب نیست که برای ما آدم‌ها خیلی سخت است که می‌بینیم یک ویروس کوچک می‌تواند نوع بشر را تا این اندازه زمین‌گیر و ناتوان کرده. بنابراین ممکن است وسوسه شویم که پنجه در پنجه ویروس بیاندازیم. اما باید بدانیم که در این مسابقه متاسفانه بازنده ما هستیم. لطفاً به این گونه وسوسه‌ها توجه نکنید. توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرید و مو به مو رعایت کنید. دچار وسواس نباشید، اما جدی باشید.

🔻اگر سابقه بیماری روان‌پزشکی به ویژه اضطراب و افسردگی دارید احتمال دارد در اثر اضطراب این روزها و یا تنهایی و انزوایی که در اثر قرنطینه ایجاد می‌شود بیماری شما تشدید شود، بنابراین حتماً داروهای خود را چون گذشته ادامه دهید. در صورتی هم که احساس می‌کنید شرایط چندان مناسب نیست و حال شما دارد بدتر می‌شود در صورت امکان با پزشک معالج خود تماس بگیرید. ضمن آنکه در سامانه کشوری ۴۰۳۰ هم توصیه‌های روانشناختی به شکل ضبط شده وجود دارد که می توانید انتخاب کنید و گوش دهید و هم مشاورانی هستند که می توانید با آن‌ها حرف بزنید و نگرانی‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارید. آن‌ها به شما گوش می دهند و شما را راهنمایی می‌کنند. فقط یک خط تلفن لازم است و بس. از هر نقطه از کشور می‌شود با این سامانه تماس گرفت.

امیدوارم سال ۹۹ ساله بهتری از سال ۹۸ باشد و در آخر سال ما آرزوهای برآورده نشده کمتری داشته باشیم. زندگی فراز و نشیب دارد و ما آموخته‌ایم؛ هم از گذشتگان و هم از تاریخ که باید صبر کنیم و بر مصیبت ها شکیبایی بورزیم.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی