توصیه پزشکان و متخصصین به همشهریان (۱۰)

توصیه پزشکان و متخصصین به همشهریان (10)

توصیه پزشکان و متخصصین
توصیه دهم
دکتر محمدرضا صادقیان نُدوشن؛ متخصص روانپزشکی

با تبریک آغاز بهار طبیعت
همشهری عزیز از حدود ۳ ماه قبل که اولین بار خبرظهور بیماری عفونی جدید ناشی از ویروس کرونا را شنیدیم تا به امروز که به سرعت عالم‌گیر شده، مدام اخباری از افزایش تعداد مبتلایان و مرگ‌و‌میر ناشی از آن در سراسر دنیا از جمله کشورمان به گوش می‌رسد که شنیدن مداوم این اخبار، ممکن است در شما، طیفی از اختلالات روانشناختی و رفتاری مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی، ترس از ابتلاء به بیماری، بدخوابی، کلافگی و بلاتکلیفی، علائم جسمی مانند سردرد و… ایجاد کند. لذا ضمن آموختن و آگاهی از این چالش و شرایط استرس‌زا، برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از آن، چندنکته توصیه می‌نمایم:
همانطور که رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند تنها راه پیشگیری مؤثر قطع زنجیره انتقال ویروس، رعایت بهداشت فردی و ماندن در حریم امن خانه است.
اگر دراین شرایط دچار ترس یا نگرانی هستید توصیه می‌گردد دراین خصوص با دوستان، اعضای خانواده، کارشناسان یا متخصصان سلامت روان صحبت کنید زیرا مخفی کردن آن می‌تواند باعث نشخوار فکری و عدم کنترل هیجان شده و شما را به سمت عواطف و خلق منفی یا به عبارتی افسردگی سوق دهد.
از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات که ممکن است ذهن شما را درگیر و باعث افزایش نگرانی و استرس شما شود، پرهیز کنید.
تا حد امکان روال‌های روتین زندگی خود را مانند زمان خواب، بیداری و غذا خوردن حفظ کنید که هرچه روال زندگی به روال قبل از بحران نزدیکتر باشد، استرس کمتر خواهد شد.
کودکان و سالمندان از جمله آسیب‌پذیرترین و مستعدترین افراد دربین اعضای خانواده جهت آسیب‌های روانشناختی هستند که نیاز به حمایت، عشق و محبت بیشتری دارند.
کودکان در این شرایط سخت، نیاز به توجه ویژه دارند و ممکن است مضطرب، عصبانی و بهانه‌گیر شوند لذا توصیه می‌گردد در حضور آنان,،زیاد در خصوص اخبار بد و با جزئیات صحبت نکنید.
در نهایت با توجه به این که درصورت ابتلاء احتمالی به این ویروس از عوامل موفق تأثیرگذار در مبارزه با آن سیستم ایمنی قوی می‌باشد لذا داشتن روحیه شاداب، خواب منظم، تغذیه سالم و ورزش توصیه می‌گردد.
با آرزوی سلامتی و شادابی

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2515 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی