برگزاری سومین دوره آموزش زیلو بافی ویژه بانوان در ندوشن

برگزاری سومین دوره آموزش زیلو بافی ویژه بانوان در ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ یکی از قدیمی‌ترین دستبافت ‌های بشر زیلو است که قدمت آن را به پیش از اسلام نسبت می‌دهند. هر چند در دهه های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ که اوج فعالیت زیلوبافی در ندوشن محسوب می شود و بسیاری کودکان و نوجوانانی که ناگزیر به زیلوبافی بودند خاطرات کار شبانه روزی و سختی ها و مرارتهای فراوانی از آن به خاطر دارند بویژه برخی صاحبکاران و استادانی که با اجحاف و خشونت با کودکان کار در کارگاه های زیلو بافی رفتار می کردند سابقه تلخ و گزنده ای در اذهان نسل های گذشته از خود بجا نهاده اند، اما زیلو بافی و کار بافی از صنایع دستی است که تا چند ده سال قبل صدها خانوار از بافتن آن امرار معاش می‌‌کردند و یکی از قدیمی ترین زیلوهای موجود در ندوشن عمل استاد کافی ندوشنی در قرن هشتم هجری قمری می باشد.
این هنرها زمانی می‌تواند موفق عمل کنند که مورد حمایت دولت و میراث فرهنگی باشد، آنگاه امکان گرایش جوانان به فراگیری این هنر افزایش می‌یابد. یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند زیلو را از این وضعیت رکود خارج کند، اطلاع‌رسانی و تبلیغات صحیح است. بسیاری از مردم بویژه گردشگران، زیلو را به درستی نمی‌شناسند در حالی که با تبلیغات صحیح همچنین بسته ‌بندی‌های زیبا می‌توان بازار بسیار خوبی بویژه در میان گردشگران خارجی برای این هنر ایجاد کرد.
اخیراً با شروع کلاسهای کار بافی و زیلو بافی بعد از سالها ‌این هنر باز به دیارمان برگشته است که بانوان علاقه مند ندوشن می توانند جهت ثبت نام در سومین دوره آموزش زیلو بافی با خانم موسوی به شماره تلفن ۰۹۱۳۷۰۸۲۱۶۶ هماهنگ نمایند.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی