انتشار رباعیات خیام به ۵ زبان در مجموعه‌ای ۹ جلدی

انتشار رباعیات خیام به 5 زبان در مجموعه‌ای 9 جلدی

رباعیات خیام به پنج زبان دنیا همراه با نقاشی‌های محمود فرشچیان و مقدمه دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن به چاپ رسید. این کتاب در مجموعه‌ای ۹ جلدی از قطع‌های متنوع راهی بازار کتاب شده است.
رباعیات خیام در پنج زبان فارسی، عربی، روسی، فرانسوی و انگلیسی منتشر شد. در این کتاب‌ ها ۲۰ طرح رنگی از محمود فرشچیان وجود دارد و خطاط کتاب غلامحسین امیرخانی است.
ترجمه رباعیات با نظارت پروفسور حسین صادقی انجام شده و تذهیب متن، اثر محمدرضا هنرور است. این کتاب در یک مجموعه ۹ جلدی شامل قطع رحلی قاب دار، با چرم طبیعی به قیمت یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان با چرم مصنوعی به قیمت ۶۵۰ هزار تومان و در قطع رحلی گالینگور با بهای ۳۰۰ هزار تومان ارایه می‌شود.
جلد نفیس چرمی وزیری این مجموعه نیز با قیمت ۹۵۰ هزار تومان فروخته می‌‌شود و همین کتاب با چرم مصنوعی ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد. رباعیات خیام در قطع وزیری گالینگور ۳۵۰ هزار تومان و جیبی نفیس چرمی‌ نیز با همین قیمت عرضه می‌شود. رباعیات خیام با چرم مصنوعی ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورده و جیبی گالینگور ۱۷۵ هزار تومان قیمت دارد.
دیباچه کتاب به قلم دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن نوشته شده است. در بخشی از دیباچه این کتاب می‌خوانیم:
«در قلمرو فرهنگ و ادب ایران کم نیستند نام بلند آوازانی که شخصیت تاریخی آنان با رمز غرابت همراه شده است. حکیم عمر خیام نیشابوری یکی از آن کسان است با این کیفیت :
۱) با آن‌که حکیم، ریاضی‌دان و منجم بزرگی است همه این دانش‌ها در سایه قرار گرفته و بخش عمده شهرت او برخاسته از همان تعداد اندک رباعی‌هایی است که به او منسوب گردیده است.
۲) کمتر از هر شاعری از او شعر بر جای مانده و با این حال بلند آوازه‌ترین فارسی گوی در جهان شناخته شده است.
۳) از یک سو حجت الحق، حکیم الدنیا، امام خراسان، علامه زمان، شیخ الامام، از پیشوایان فکری خراسان، عدیم القرین و از سویی سرگشته نابینا، دهری طبایعی خوانده شده است و شعرهایش را مارهای گزنده معرفی کرده‌اند.
۴) در قرن نوزدهم یک شاعر گمنام انگلیسی (فیتز جرالد) رباعی‌هایی از او ترجمه نمود و این ترجمه چنان بازتاب خیره کننده‌ای یافت که گوینده و مترجم را شهره آفاق کرد.
۵) تنها گوینده فارسی زبان است که درست روشن نیست که شعرهایی که به او نسبت داده شده از اوست یا نه» .
در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب مسکو که از ۱۲ تا ۱۷ شهریور در محل نمایشگاه‌‌های مسکو برپا می‌شود، از رباعیات خیام در قطع رحلی قاب‌ دار رونمایی خواهد شد.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی