اعلام شماره حساب مرکز نیکوکاری ندوشن جهت پرداخت زکات فطریه و آمادگی پایگاههای مصلی و مسجد امام سجاد (ع) و مسجد الغدیر ندوشن

اعلام شماره حساب مرکز نیکوکاری ندوشن جهت پرداخت زکات فطریه و آمادگي پايگاههاي مصلي و مسجد امام سجاد (ع) و مسجد الغدير ندوشن

“امام صادق علیه السلام : إِنَّ مِن تَمَامِ الصَّومِ إِعطَاءُ الزَّکَاهِ یَعنِی الفِطرَهَ کَمَا أَنَّ الصَّلَاهَ عَلَی النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله) مِن تَمَامِ الصَّلَاهِ لِأَنَّهُ مَن صَامَ وَ لَم یُؤَدِّ الزَّکَاهَ فَلَا صَومَ لَهُ إِذَا تَرَکَهَا مُتَعَمِّداً وَ لَا صَلَاهَ لَهُ إِذَا تَرَکَ الصَّلَاهَ عَلَی النَّبِیِّ (صلی الله علیه و آله)
تکمیل روزه به پرداخت زکاه یعنی فطره است، همچنان که صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله کمال نماز است. همانا کسی که روزه بگیرد و زکات ندهد روزه ای برای او نیست هنگامی که عمداً ترک کند و نماز نیست هنگامی که صلوات بر پیامبر را ترک کند .”
“من لا یحضره الفقیه ج ۲ ، ص ۱۸۳ ، ح ۲۰۸۵”
پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ضمن عرض تبریک و تهنیت پیشاپیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر به اطلاع کلیه همشهریان عزیز و بزرگوار می رساند ؛ مرکز نیکوکاری ندوشن که چندین سال از تأسیس آن می گذرد و جهت کمک به همشهریان نیازمند و عزیزمان تاکنون قدم های بزرگی را برداشته است ، آمادگی خود را جهت دریافت زکات فطریه ی شما همشهریان فهیم و خیر اعلام می دارد تا در اسرع وقت آن را به دست نیازمندان واقعی برساند و به همین منظور شماره حساب ۰۱۰۹۸۳۶۵۹۹۰۰۷ نزد بانک ملی و شناسه شبا حساب متمرکزIR64 0170 0000 0010 9836 5990 07 به نام مرکز نیکوکاری ندوشن اعلام می گردد و انشاءا… با کمک شما بزرگواران دست نیازمند یا بیماری را بتوان گرفت .
همچنین در روز عید سعید فطر و هنگام نماز عید دو صندوق فطریه و کفاره در مصلی ندوشن و همچنین در محل پایگاههای مسجد امام سجاد (ع) و مسجد الغدیر ندوشن مستقر خواهد شد .

زکات فطره و یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است .
احکام زکات فطره بر اساس فقه شیعه به شرح ذیل است :
۱- شرایط
۲- زمان پرداخت
۳- میزان
۴- مصرف
شرایط :
بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره بپردازد. برخی مراجع تقلید افراد تحت تکفل را شامل کسانی که شب عید فطر میهمان شخص هستند نیز دانسته اند. اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر خود انسان واجب نمی‌شود. کارمندان و سربازان تحت تکفل دولت محسوب نمی‌شوند.
زمان پرداخت :
از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید بایستی مبلغ آن پرداخت شود. اگر در این محدوده زمانی فقیری یافت نشود می توان مبلغ را کنار گذاشت و بعداً پرداخت نمود.
میزان :
معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می تواند گندم برای کسانی که بیشتر نان می خورند یا برنج یا ذرت یا کشمش یا خرما و مانند اینها باشد. مبلغی که معمولاً هر سال اعلام می‌شود بر اساس نرخ گندم غیر یارانه ای است.
مصرف :
این مبلغ تنها بایستی صرف مستمندان شود. کسی که خود سید نباشد نمی‌تواند آن را به سادات پرداخت کند. پرداخت فطریه به مؤسساتی که معلوم نیست آن را در امور خیریه مصرف کنند، جایز نیست.

zakat


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی