احیاء شدن مجدد زیلوبافی و کاربافی در ندوشن پس از گذشت چند دهه

احیاء شدن مجدد زیلوبافی و کاربافی در ندوشن پس از گذشت چند دهه

به گزارش پایگاه فرهنگی ، فرهنگ ندوشن ؛ یکی از قدیمی‌ترین دستبافت ‌های بشر زیلو است که قدمت آن را به پیش از اسلام نسبت می‌دهند . هر چند در دهه های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ که اوج فعالیت زیلوبافی در ندوشن محسوب می شود و بسیاری کودکان و نوجوانانی که ناگزیر به زیلوبافی بودند خاطرات کار شبانه روزی و سختی ها و مرارتهای فراوانی از آن به خاطر دارند بویژه برخی صاحبکاران و استادانی که با اجحاف و خشونت با کودکان کار در کارگاه های زیلو بافی رفتار می کردند سابقه تلخ و گزنده ای در اذهان نسل های گذشته از خود بجا نهاده اند . اما زیلو بافی و کار بافی از صنایع دستی است که تا چند ده سال قبل صدها خانوار از بافتن آن امرار معاش می‌‌کردند و یکی از قدیمی ترین زیلوهای موجود در ندوشن عمل استاد کافی ندوشنی در قرن هشتم هجری قمری می باشد .
این هنرها زمانی می‌تواند موفق عمل کنند که مورد حمایت دولت و میراث فرهنگی باشد . آنگاه امکان گرایش جوانان به فراگیری این هنر افزایش می‌یابد . یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند زیلو را از این وضعیت رکود خارج کند ، اطلاع‌رسانی و تبلیغات صحیح است . بسیاری از مردم بویژه گردشگران ، زیلو را به درستی نمی‌شناسند در حالی که با تبلیغات صحیح همچنین بسته ‌بندی‌های زیبا می‌توان بازار بسیار خوبی بویژه در میان گردشگران خارجی برای این هنر ایجاد کرد .
اخیراً با شروع کلاسهای کار بافی و زیلو بافی بعد از سالها ‌این هنر باز به ندوشن برگشته است و با حمایت مسئولان شهر و تلاش و کوشش عده ای از بانوان چند روزیست در مدرسه فاطمیه ندوشن کارگاه آموزشی کار بافی با ۵ دستگاه زیر نظر میراث فرهنگی راه اندازی شده است و همچنین کارگاه زیلو بافی از چند ماه قبل با ۳ دستگاه مشغول به کار و آموزش می باشد .
لازم به ذکر است بانوان ندوشن جهت حضور در این کارگاهها می توانند با خانم موسوی به شماره تلفن ۰۹۱۳۷۰۸۲۱۶۶ هماهنگ نمایند .


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2521 مطلب نوشته است .

یک نظر on “احیاء شدن مجدد زیلوبافی و کاربافی در ندوشن پس از گذشت چند دهه”

  • امیر wrote on ۴ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۰۷

    سلام. کسی تو ندوشن زیلو بزرگ میبافه ازش بخریم؟

    کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

    • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی