آموزگاران (۱۹) : محمد جعفری ندوشن

آموزگاران (19) : محمد جعفری ندوشن

محمد جعفری ندوشن معروف به حاج میرزا محمد حاج علی حاج عباس از آموزگاران ساعی و پرتلاشی محسوب می شود که با جدیت و سخت کوشی خاصی به آموزش چند نسل از دانش آموزان دبیرستان های ندوشن در درس ریاضی اهتمام داشته است . وی از خانواده مکتبخانه داران اهل علم و تقواست که در بیش از نیم قرن پیش در مکتبخانه خود علاوه بر قرآن ، ریاضیات هم تدریس می کردند . این آموزگار دلسوز همواره برای دانش آموزانش بعنوان معلم متخلق به عیارهای اخلاق اسلامی بویژه سادگی و افتادگی شناخته شده است . او بنا به درخواست ما در کمال خضوع ذاتی شرح حالی از خویش نگاشته است که به جهت اشارات تاریخی که به بخشی از سیر تکوین آموزش و پرورش ندوشن به دست می دهد و هم به دلیل صدق و صفای حاکم بر نوشتارش ، بدون هیچ تصرف و تلخیصی آن را عیناً منتشر می کنیم :
اینجانب محمد جعفری ندوشن فرزند علی در سال ۱۳۳۴ روز دهم اردیبهشت ماه در ندوشن متولد شدم . زمستان سال ۴۱ بود که مدتی از سال تحصیلی گذشته بود پدرم مرا به مدرسه ناصر خسرو ندوشن برد که آن وقت محل آن جنب حسینیه سفلی خانه خان معروف بود . چون من در مکتبخانه پدرم قدری درس خوانده بودم ریاضی و املاء و فارسی و بقیه درس ها بلد بودم . پدر به آقای قاسمی که مدیر بودند گفتند باید به کلاس دوم بروم . آقای قاسمی هم قبول نمی کردند و می گفتند مدتی از سال تحصیلی گذشته و کلاس دوم امکان ندارد و خلاصه از طرف پدر اصرار و از طرف آقای قاسمی انکار . نهایتاً آقای قاسمی گفتند این بچه که نمی داند کدام کلاس اول و کدام دوم است . به او می گوییم هر کدام می خواهی انتخاب کن . پدرم هم موافقت کردند و به من گفتند هر کدام کلاس می خواهی برو که خلاصه تصادفاً کلاس دوم را انتخاب کردم و به کلاس دوم رفتم .
آن وقت ۶ پایه کلاس ابتدایی بود در ۳ اتاق کلاس اول و پنجم با هم ، دوم و ششم با هم ، سوم و چهارم با هم خلاصه خرداد ۴۲ کلاس دوم قبول شدم و همینطور ادامه دادم . در خرداد سال ۴۶ در امتحان نهایی ششم قبول شدم و سپس ترک تحصیل کردم . چون دبیرستان در ندوشن نبود و باید به یزد می رفتم برای ادامه تحصیل که امکانات موجود نبود و خلاصه چند سال چوپانی و زیلو بافی و سر گردانی گذشت . فکر می کنیم اول مهر سال ۱۳۴۹ بود که با پیگیری و نامه نگاری پدرم ( خداوند او را عاقبت به خیر گرداند ) کلاس اول راهنمایی در ندوشن تأسیس شد چند نفر سپاه دانش به ندوشن برای تدریس کلاس اول راهنمایی آمدند از جمله ایشان آقای استاد مازارچی ( خدایش رحمت کند ) بودند .
پس از آنکه مدتی حدود یک ماه از شروع مدرسه راهنمایی گذشت پدرم از استاد مازارچی خواهش کردند که یک کلاس متفرقه هفتم برای بچه های بازمانده از تحصیل ششم سابق تشکیل دهند . ایشان هم قبول کردند . پدرم بچه های باز مانده از تحصیل را جمع آوری کرد که ۱۳ نفر بودیم و قرار شد ماهی ۲۰۰ ریال شهریه به آقای مازارچی بدهیم و کلاس در همان مدرسه ناصرخسرو قدیمی ( خانه خان ) بعد از ظهرها تشکیل شد و لطف بی حساب خداوند شامل حال من شد و مجدداً به صحنه علم و دانش برگشتیم ( الحمدلله ) .
همان زمستان سال ۴۹ مدرسه ناصرخسرو به ساختمان نوساز و جدید خود منتقل شد که مکان فعلی آن مدرسه می باشد . البته کلاس متفرقه هفتم توسط مرحوم مازارچی اداره می شد اما امتحانات متفرقه در یزد برگزار می شد که فکر می کنم دو نوبت به یزد رفتیم و امتحان دادیم و خرداد سال ۱۳۵۰ در کلاس هفتم قبول شدم و مهرماه سال ۱۳۵۱ در کلاس هشتم در یزد ( در مدرسه علی اردکانی ) ثبت نام کردم و تا خرداد سال ۱۳۵۶ که در امتحان نهایی یزد در رشته ریاضی دانشسرای عالی تربیت معلم یزد ( بعداً تبدیل به دانشگاه یزد شد ) قبول شدم و به علت انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها به مدت بیش از ۳ سال در سال ۱۳۶۴ فارغ التحصیل شدم .
در مدت تعطیلی دانشگاهها یک سال تحصیلی به صورت حق التدریس به استان کهکیلویه و بویر احمد رفتم و در دبیرستان تازه تأسیس چناربرم تدریس کردم ( ۶۱-۶۰ ) و مهرماه سال ۱۳۶۱ که دانشگاهها باز شد در ضمن تحصیل در دانشگاه موفق به تأسیس دبیرستان شهید صدوقی ندوشن شدم که یک کلاس داشت و ضمیمه مدرسه راهنمایی بود و هفته ای ۱۵ ساعت درسهای این کلاس تدریس می کردم . از ۱۳ نفر دانش آموزان آن کلاس ۴ نفر در جبهه شهید شدند ( خدایشان رحمت کند ) و بقیه هم همه به مقامات عالی رسیدند ( الحمدلله ) .
مهرماه سال ۱۳۶۳ برای تدریس طرح دو ساله فارغ التحصیلان تربیت معلم مجدداً به یاسوج و سی سخت به دبیرستان چناربرم رفتم . سال تحصیلی ۶۴-۶۳ مدیر آن مدرسه بودم و هفته ای ۲۱ ساعت هم تدریس داشتم و سال تحصیلی ۶۵-۶۴ فقط تدریس داشتم و خرداد ۶۵ به یزد بر گشتم و از مهر سال ۱۳۶۵ تا اسفند سال ۱۳۸۸ که بازنشسته شدم در دبیرستان های شهید صدوقی ندوشن و دخترانه رازی ندوشن به تدریس مشغول بودم و فعلاً هم هفته ای ۲ روز تدریس دارم . خدا قبول کند انشاءا…

nodoushan

nodoushan (1)

nodoushan (2)

nodoushan (3)

nodoushan (4)

nodoushan (5)

nodoushan (6)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2520 مطلب نوشته است .

۱۸ نظر on “آموزگاران (۱۹) : محمد جعفری ندوشن”

 • شاگرد دیروز wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۳:۴۵

  روز معلم بر این معلم سخت کوش و جدی و با ایمان مبارک باشد.آموزگاری که در درس و تکلیف مدرسه بسیار جدی و سخت گیر بود و با هیچ کس رودربایستی نداشت. کم نبودند دانش آموختگان دبیرستان ندوشن که حساب و هندسه از وی آموختند ولی او فقط معلم ریاضی نبود معلم سادگی و بی پیرایگی هم بود.بسیار افتاده و خاکی و همیشه پیش سلام و بی ادعا با همه اعم از کوچک و بزرگ روبرو می شد.  از هیچ کاری اعم از کشاورزی و دامپروری ابا نداشت. در دستگیری از مردم محروم و بینوا و دلسوزی برای بچه ها حقا نمونه بود. طول عمر با عزتش آرزوی شاگردان دیروز اوست.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • جعفری wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۴:۱۱

  حافظه قوی و ذهن فعال این آموزگار عزیز زبانزد بود. مسایل پیچیده جبر و هندسه را با دقت حل می کرد و تمرین های سختی از مسایل ریاضی طرح می نمود و پاسخ ها را یک به یک بررسی می کرد از رونویسی و جواب های سطحی و غیر تحلیلی به شدت بیزار بود. دقت و تفکر و تعمق را در حل مسایل به بچه ها می آموخت. همه شاگردانش را به اسم کوچک می‌شناخت. و از وضعیت تحصیلی اشان دقیق اطلاع داشت. مرتب و منظم و بی غیبت و تاخیر کلاسهایش  برگزار می کرد. یادش بخیر چه حسابی می بردیم از کلاس حساب حاج میرزا محمد. خدا حفظش کند.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • یحیی wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۵:۳۷

  پیشاپیش روز معلم بر همه معلمان و زحمتکشان عرصه علم و ادب مخصوصا معلمان شهر و دیارمان ندوشن تبریک میگوییم.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • م.صاد.ن wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۲۲:۵۵

  عجب روزی و تداخل جالبی
  بهر روی 
  هم تولدتان مبارک و هم روز معلم
  با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون الهی

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • علیرضا جعفری wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۶:۳۳

  بر حضرت استاد روز معلم مبارک باشد و همچنین تولدشان که دهم اردیبهشت بوده است بسیار تبریک می گویم. دست اندرکاران سایت ندوشن هم بسیار خوش سلیقه اند که روز تولد ایشان را برای انتشار شرح حالشان برگزیدند. معلم خوب و دلسوز همیشه در قلب شاگردانش است.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • طباطبایی ندوشن پرستار - کرج wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۲۳:۱۰

   
  سلام برتو ای گوهر گرانقدر و ای دُر گرانبهای قله های ایثار و استقامت ، تو با نسیم علم
  و دانشت طراو ت خاصی به این بدن های خواب و نا آگاه ما بخشیدی ، تو باعث شدی تا ما
  از تاریکی و ذلت جهل بسوی روشنایی وسربلندی علم و از غبار کده بی معرفتی و نا
  آگاهی بسوی دهکده علم معرفت راه یابیم . به راستی اگر تو نبودی چه کسی دستگیر ما
  دراین طوفان سهم گین زندگانی شده وما را بسوی کشتی پر بار علم و معرفت راهنمایی
  میکرد . مگر نه این است که تو چراغ راه ما دراین دهکده امتحان و بلکه ظلمت کده غفلت و
  از خدا بی خبری شدی ، تو که بعنوان یک معلم دلسوز هیچگاه دست پر مهر و محبت ومملو
  از امیدت را از سر ما برنداشتی و شب وروز به راه درست و صراط مستقیم بودی ، همان
  راهی که تمام پیامبران الهی وامامان معصوم (ع) تا اخرین نفس شان سعی داشتند مردم
  را از منجلاب غفلت وانحراف بسو ی رستگاری ابدی سوق دهند و راهی که فلاح و
  رستگاری ما در آن نهفته است . پس این تو بودی ای معلم آزاده که آزادی و آزادگی را به ما
  اموختی و به ما یاد دادی که چگونه با سلاح برنده ایمان خودرا از زنجیر های اسارت و
  بردگی این دنیای دنی رهانید . سلام ابدی ما نثار گام های استوارتو باد ای معلم عزیز ، تو
  باعث شدی تا ما آفریدگار حقیقی خودما را بشناسیم و به دستورا ت او عمل کنیم و با
  کارهایی خدا پسندانه خودما بجای نارضایتی او سایه لطف ومهربانی اش را بر سر ما
  احساس کنیم . بهشت جاویدان جایگاه ابدیت باد ای معلم عزیز . بار دیگر روزت مبارک باد .
  سید حمید طباطبایی ندوشن 
  فارغ التحصیل سال ۱۳۶۶ دبیریستان شهید صدوقی ندوشن

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • جعفری ندوشن wrote on ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۱:۰۰

  به این معلم عزیز روز معلم رو تبریک میگم سال دوم دبیرستان بودم حاجی استعداد ریاضی ام رو شکوفا کرد به طوریکه سال چهارم قبل از اینکه این معلم عزیز سر کلاس بیاد اکثر تمرین های ریاضی رو پای تخته حل می کردم و یه حاشیه امنی واسه بقیه دانش آموزان درست کرده بودم در عوض این معلم دوست داشتنی تک تک دفترهای تمرین دانش آموزان را با دقت نگاه می کرد و تنها کسی که هیچ تمرینی در دفترش نمی نوشت من بودم چون هر جلسه پای تخته بودم و تمرین هام رو پای تخته می نوشتم یادش بخیر
  خدا به ایشون طول عمر با عزت بده ان شاء الله

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • سلیمی پور wrote on ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۹:۲۹

  عرض سلام دارم خدمت دبیر محترم خودم جناب آقای جعفری . امیدوارم خداوند به شما سلامتی و عمر با عزّت عنایت فرماید.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • سلمانی wrote on ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۲:۱۶

  جناب آقای جعفری
  ضمن تبریک روز معلم و تولدتان و آرزوی سلامت و موفقیت برای شما بدون شک خاطرات کلاسهای شما فراموش نشدنی است.
  در سالهای دهه شصت که کمبود دبیر در مرکز استان هم مشهود بود بی ریا و دلسوزانه در ندوشن ماندید و آموزش را به نحو احسن انجام دادید.
  امیدوارم همیشه سالم و سربلند باشید.
  بنده و اکثریت تحصیلکرده های ندوشن همواره شما را به عنوان الگوی خود شناخته و سپاسگذار شما هستیم.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • رحیمیان ندوشن wrote on ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۶:۱۴

  تبریک به مناسبت گرامیداشت هفته معلم وقدر دانی ویژه از کلیه معلما ن دلسوز خطه ندوشن بخصوص جناب اقای حاج میرزا محمد جعفری 

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • رحیمیان ندوشن wrote on ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۶:۲۶

   ای معلم تو را سپاس : ای آغاز بی پایان ، ای وجود بی کران ، تو را سپاس .ای والا مقام ،ای فراتر از کلام، تورا سپاس. ای که همچون باران بر کویر خشک اندیشه ام باریدی سپاست می گویم، تو را به اندازه تمام مهربانی هایت سپاس می گویم . ای نجات بخشآدمیان از ظلمت جهل و نادانی،ای لبخندت امید زندگی و غضبت مانع گمراهی تو را سپاس می گویم . این تویی که با دستان پر عطوفتت گلهای علم و ایمان را در گلستان وجود میپرورانی و شهد شیرین دانش را به کام تشنگان می ریزی. پس تو را ای معلم به وسعت نامت سپاس می گویم . همان نامی که چهار حرف بیشتر ندارد ، اما کشیدن هر حرف وصدایش زمانی به وسعت تاریخ نیاز دارد.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • hamid wrote on ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۷:۴۴

  سلام بر محمد جعفری و همه اجدادش، نام معلم خوب ماندگار  می شود. 

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • مجتبی نقیبی ندوشن wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۷

  معلمی سخت کوش و خستگی ناپذیر. چقدر خاطره دارم با آقای جعفری عزیز. روز معلم رو بهتون تبریک میگم.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • محسن wrote on ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۱:۵۳

  سلام درود بر این معلم ساعی و پر تلاش که چون شمعی سوخت و روشن بخش بود.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • Alireza jfri nodoushan wrote on ۳ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۲۳

  درود بر بزرگ مرد ندوشنی
  جناب اقای حاج میرزا محمد جعفری
  واقعا هیچ کس و هیچ چیز نمیتواند زحمات ایشان را قدردانی کند
  انشاالله همیشه سربلند و دلشاد باشند
  اجرکم من الله.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • محمد wrote on ۱۷ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۴:۰۶

  معلم ریاضی معلم اهل منطق و حساب و کتاب است. ریاضی درس درس اندیشیدن است. موفق باشید

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • نظری عزیز wrote on ۱۳ مهر, ۱۳۹۴, ۲۱:۱۴

  باسلام برهمه معلمان وبزرگان /یادش بخیر ایشان کلاس تقویتی برای دبیرستانی ها گذاشته بودند وما راهنمایی بودیم غبطه می خوردیم /در بسیج که بودیم ایشان هم می آمدند وریاضی یادمان می دادند / دردبیرستان که افتخار شاگردی ایشان پیدا کردیم عاشق جبر وهندسه ومثلثات بودندودر مثلثات اگر یک دسته معادله را حذف می کردیم خیلی ناراحت می شدند/بینش ودینی هم تدریس می کردند در حد عالی مانند یک حوزه رفته آیات ومفاتیح را از حفظ می خواندند /همیشه به احترام کلاس روی پا می ایستادند/ خدمتی که ایشان به ندوشن نمودند بی نظیر است بخاطر ندوشن ومرحوم تازه گذشته پدرشان در ندوشن ماندگار شدند و حقیقتا در ذهن ها ماندگار شدند /برخلاف سایر دبیران حتی یکبار به کسی توهین نکردند چه رسد به تنبیه بدنی که آنروزها مد بود/خیلی مذهبی وخیلی انقلابی بودند/ از هیچ خدمتی به خانواده دریغ نمی کردند/زبانم قاصر است از خوبی های ایشان ودرس نخواندن های ما

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • نظری عزیز wrote on ۶ آبان, ۱۳۹۶, ۱۰:۴۱

  درود به روان شهید شیخ محمود برادرشان و درود بر دکتر احمد و عباس جعفری رییس دبیرخانه اداره کل استان یزد…

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2022 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی