پیشنهاد برگزاری مجمع نکوداشت دکتر اسلامی ندوشن از حسین مسرّت

پیشنهاد برگزاری مجمع نکوداشت دکتر اسلامی ندوشن از حسین مسرّت

ندوشن کند تا ابد افتخار
ز اسلامی و این همه شاهکار
“نادم یزدی”
دیار کویری یزد برخلاف متروشن، آسمان پر ستاره ای دارد، هماره و در هر دوره ای چندین نامور پهنه آسمانش را درخشش دگری داده و شبهای تاریکش را چون روز روشن می کند و دیر زمانی نمی گذرد که آوازه این دانشی مردان، شهرها را درنوردیده و نام باستانی و مقدس یزد قرین نام پر افتخار آنها می گردد.
سالهاست نام دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، نامی آشنا گشته است برای دوستداران، تاریخ و فرهنگ و ادب ایران، چونان که بسیاری از دانش آموختگان کنونی، آشنایی خود را با بزرگانی چون فردوسی، حافظ، سعدی و دیگر مفاخر ادبی مدیون تلاشهای این نادره مرد عرصه ادب و سخن می دانند و بسیاری از فرهیختگان کنونی، شیفتگی خود را به تاریخ و فرهنگ ایران مدیون کوششهای این فرزانه عرصه تاریخ می دانند.
نگارش، ترجمه و تدوین نزدیک به پنجاه کتاب و چهارصد مقاله در زمینه های گوناگون ادب، تاریخ، داستان، اجتماعی، جامعه شناسی، ایرانشناسی و نیز نشر دوره سه ساله مجله هستی بخشی از کوششهای ارزنده او در راه پاسداری میراث ماندگار این سرزمین کهن و خدایی است.
نه تنها ایرانیان، بلکه کمتر دانشمند و استاد دانشگاههای خارجی است که از میزان علم و آگاهی او بر دانش بشری بی اطلاع باشد. وی هر ساله در چندین مجمع به ایراد سخنرانی در زمینه های تخصصی خود می پردازد که بازتاب وسیعی در میان جهانیان داشته و باعث افزونی آبرو و وجهه برای ایرانیان شده است.
از اینرو مناسبت دارد به پاسداشت این همه پایمردی، همت و تلاش صادقانه در بازنمودن چهره روشنی از پیشینه تاریخی، فرهنگی، ادبی و اسلامی ایران و ارج نمادن بر کوششهای این دانشمند فرزانه که به حق نه تنها یکی از مفاخر ایران بلکه جهان است، مجمعی در نکوداشت او در استان زادگاهش یزد برگزار شود.
باشد که با این کار نیک، درس خوبی را فرا روی جوانان و نوجوانان و رهپویان دانش و آگاهی بگذاریم که نه تنها انسانهای بی شماری از ثمره تلاش این کوشندگان بهره می برند، بلکه مردم قدرشناس ایران نیز هیچ گاه خدمات و زحمات آنان را از یاد نخواهند برد که گفته اند:
نام نیکی گر بماند ز آدمی
به کزو ماند سرای زرنگار

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

602 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2020 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی