به افتخار لبنیات ندوشن

به افتخار لبنیات ندوشن

“نویسنده : عباس سلطانی”
گزارش مکتوب؛
به افتخار لبنیات ندوشن
قطب دام سبک استان یزد این روزها لبنیاتی تولید می کند که در نوع خود در کشور کم نظیر است.
به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن و به نقلخبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد ؛ ندوشن، شهری با دور نمای مناطق کویری در ۸۰ کیلومتری یزد که نامی آشنا برای دوستداران لبنیات در کشور است.
هوا گرگ و میش است، دشت هایی نه چندان وسیع اما سخاوتمند در سپیدی صبح میزبانی گوسفندان را انتظار می کشند. آن سو چوپانی را مشاهده خواهی کرد که دست بر روی چشم، برای یافتن مکان چرایی بهتر، به دوردست ها می نگرد. با فرمان چوپان سفر رمه به سوی دشت حاصل خیز آغاز می شود.
گله های گوسفند منطقه ندوشن سالهاست که روزهای بهاری و تابستانی خود را در دشت های بکر این منطقه سپری می کنند و این داستان، بیانگر حقیقتی است که ندوشن را به عنوان مرکزی کم نظیر در پرورش دام سبک کشور به مردم معرفی می کند.

ندوشن، قطب پرورش دام سبک استان یزد
ندوشن را به حق باید سرزمینی مستعد برای پرورش دام دانست، اهالی اش آن را بهشت رویایی تولیدات دامی می پندارند و کارشناسان نیز از آن به عنوان قطب پرورش دام سبک استان یاد می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی ندوشن می گوید: این منطقه سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و پرورش دام سبک شغل اصلی اهالی ندوشن است.
بناپور می افزاید : ۸۵ درصد جمعیت سه هزار و ۵۰۰ نفری ندوشن در پرورش دام سبک و تولید لبنیات مشغول به کارند که از این میزان هزار و ۴۰۰ نفر به طور مستقیم در پرورش گوسفند، فعالیت دارند.
وی می گوید: ندوشن با در اختیار داشتن ۱۲ درصد جمعیت بز و بزغاله و هشت درصد جمعیت گوسفند و بره جایگاه برتر استان را در پرورش دام سبک به خود اختصاص داده است.

دشت های ندوشن بهشت گیاهان دارویی
بسیاری معتقدند ، استفاده دام از گیاهان دارویی محصولات لبنی ندوشن را از طعم و مزه خاص و فراموش نشدنی برخوردار کرده که در استان یزد واستانهای همجوار زبانزد عام و خاص شده است .
از مجموع ۲۸۲ گونه فلور در منطقه ندوشن ۵۵ گونه آن دارویی است. مسئله ای که نشان می دهد تعلیف دام ها از دشت های ندوشن و از گیاهانی نظیر زیره سیاه، آنغوزه، آویشن کوهی، بادام کوهی، درمنه، رازیانه، خارشتر، پونه ایرانی، بومادران و بنه نقش مهمی در مرغوبیت تولیدات لبنی ندوشن داشته است.

لبنیات ندوشن مرغوب ترین لبنیات کشور
بیش از هر چیز باید از تولید شیر و مواد لبنی به عنوان مهمترین عامل پرورش دام سبک در ندوشن یادکرد.
معاون جهاد کشاورزی شهرستان میبد با اشاره به اینکه روزانه بین پنج تا شش هزار لیتر سهم هر دام سبک این منطقه است، می گوید: در مجموع سالانه هزار و ۲۰۰ تن شیر در ندوشن تولید و روانه بازار می شود.
دهقان می افزاید: شیر این منطقه با همت اهالی سختکوش به ماست، دوغ، روغن گوسفند، پنیر و کره مرغوب تبدیل می شود و نه تنها در بین مردم استان یزد بلکه در بین مردم دیگر استانها زبانزد است.
معاون جهاد کشاورزی میبد مرغوبیت جادویی لبنیات ندوشن که جایی یارای رقابت با آن ندارد را به دلیل تعلیف دام ها از صدها گیاه طبیعی و دارویی و گردش ساعت های طولانی در هوای آزاد می داند که برای سایر دام ها میسر نیست.
دهقان معتقد است در حال حاضر پر چرب ترین شیر کشور یعنی پنج درصد به ازای هر کیلوگرم و بهترین نوع پنیر گوسفندی کشور به لحاظ داشتن کلسیم بالا و پروتئین های زیاد در ندوشن تولید می شود که جاذبه خوبی برای مشتریان فراهم کرده است.

بز ندوشن، تنها دام سبک به ثبت رسیده کشور در سازمان جهانی فائو
مردم ندوشن در طول دو قرن فعالیت خود در امر دامپروری نه تنها در تولید لبنیات با کیفیت شهره اند بلکه نژادی از بز به نام “بز سرخ” را معرفی کرده اند که توانسته تنها دام سبک کشور باشد که نامش در فهرست برترین های سازمان جهانی فائو به ثبت برساند.
جعفری از دامداران ندوشن مقاوم بودن در برابر خشکسالی، قدرت چرایی عالی، تولیدمثل خوب، سازگاری با اقلیم خشک، مقاوم بودن در برابر بیماری ها و شیر دهی مناسب را از جمله ویژگی های بز ندوشن می داند.
موسوی دیگر دامدار این منطقه هم از رنگ قرمز و سیاه بز ندوشن و شیر و کرک باکیفیت آن بعنوان مزیت های این گونه در سازمان فائو یاد می کند.
تا چند سال پیش بیش از ۷۰ هزار رأس بز سرخ در منطقه ندوشن وجود داشت که متاسفانه به دلیل خشکسالی های پی در پی، این تعداد اکنون ۳۵ هزار راس رسیده است.
اگر چه سازگاری این دام سبک با شرایط سخت باعث حفظ این نژاد در ندوشن شده است، اما مسئولان جهاد کشاورزی را بر آن داشت تا با یک کار علمی ، با اصلاح نژاد بز ندوشنی زمینه حفظ یا افزایش تولید محصولات لبنی را در ندوشن فراهم کنند.

اصلاح نژاد بز ندوشنی راهی برای بهبود تولیدات لبنی ندوشن
بناپور مدیر جهاد کشاورزی بخش ندوشن می گوید: در اجرای طرح اصلاح نژاد بز ندوشن، دو نژاد بز سانن و بز ندوشن را در هم آمیخته ایم و موفق شدیم به همه پیش بینی های خود در این زمینه دست یابیم.
بناپور می افزاید: در اجرای این طرح همچنین در مدت دو سال گذشته ۵۰۰ رأس از دام های سبک ندوشن را اصلاح نژاد کرده ایم.
وی می گوید: نژاد اصلاح شده علاوه بر قابلیت های نژاد بومی ندوشن نظیر مقاومت در برابر گرمای ۴۵ درجه سانتیگراد و سرمای کویری، مقاومت در برابر خشکسالی و همچنیثن خصایص دیگری چون افزایش چهار برابری تولید شیر، افزایش سی درصدی تولید گوشت و توان چند قلوزایی را نیز پذیرفته است.
به نظر می رسد اجرای کامل این طرح نقطه عطفی برای افزایش تولیدات دامی این منطقه کویری باشد.

دامپروری در ندوشن نمونه بارز اقتصاد مقاومتی
وقتی از ندوشن به عنوان قطب پرورش دام سخن می گوییم بی درنگ نگاه ما به این منطقه کویری یک نگاه اقتصادی است. هر چند تهیه و تولید پروتئین در این منطقه اهمیت زیادی دارد اما تولید بدون ایجاد ارزش افزوده و اشتغال چونان شیر بی یال و کوپال می ماند که توان بقا نخواهد داشت.
معاون جهاد کشاورزی ندوشن می گوید: اشتغال بیشتر مردم این منطقه به دامپروری و رونق محصولات لبنی باعث شده تا روستاییان این منطقه تمایلی به مهاجرت به شهر نداشته باشند.
دهقان می افزاید: حضور جوانان ندوشن در امر پرورش دام و تهیه و تولید مواد لبنی به میزان ۳۵ درصد از جمعیت شاغل و نیز حضور بانوان در تولید مواد لبنی به میزان هشت درصد جمعیت شاغل منطقه نشان اقتصادی بودن شغل دامپروری در اینجاست.
او می گوید: هر خانوار ندوشنی با پرورش یکصد رأس دام سبک می تواند سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان درآمد کسب کند که در اوضاع فعلی اقتصادی کشور کمک بسیار خوبی در معیشت خانواده محسوب می شود.
و اکنون بخش ندوشن، با وسعتی کم اما مردمانی سختکوش، بخوبی از ظرفیت بالای خود در تولید دام و لبنیات بهره گرفته است، ظرفیتی که باید بیشتر از سوی مسئولان حمایت و در کنار آن با بازاریابی مناسب در معرفی محصولات بومی دامی و لبنی به نشانی شناخته شده در سطح ملی و منطقه ای تبدیل شود.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

630 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2020 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی