ندوشن به روایت سایه‌های روشن

ندوشن به روایت سایه‌های روشن

«حسین مسرّت» پژوهشگر فرهنگ عامه یزد در یادداشتی به چاپ کتاب مصور «سایه‌های روشن» پرداخته و نشر چنین آثاری را ستوده است.
به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن و به نقل از خبرگزاری ایسنا – منطقه یزد؛ مسرت در این یادداشت آورده است؛ «دومین مجموعه از عکس‌های شهر و منطقۀ تاریخی ندوشن، دو سال پس از چاپ کتاب «خاک و خیال» اثر هنرمند عکّاس «فرزین ناظم زاده»، دیگر بار به کوشش مؤسّسۀ مردم نهاد «اندیشۀ روشن» و با هنرمندی گروهی از عکّاسان و پیکرنگاران یزدی و ندوشنی در دسترس مردم استان یزد قرار می‌گیرد.
ندوشن دیار بازمانده از هزاره‌های تاریخ است که اهل تاریخ هنوز بر سر وجه تسمیۀ نام باستانی آن به گزینه‌ای مناسب نرسیده‌اند. به گفته‌ی دکتر «علی اکبر جعفری» در مقدّمۀ کتاب نامبرده؛ «در مرکزی‌ترین نقطه‌ی ایران و در کرانه‌ی کوهپایه‌های زاگرس مرکزی و ضلع جنوبی تالاب گاوخونی، شهری کوچک با نام قدیمی ندوشن قرار دارد که بنا به روایت کتاب خاستگاه سیاوش و به گواهی آثاری چون تپه‌ی بهرام گور و افسانه‌های محلّی، روزگاری مراتع سرسبز آن، نخجیرگاه شاهان ساسانی بوده است و در دوران تاریخ میانه‌ی ایران، سده‌هایی رونق و شکوفایی فرهنگی و اجتماعی فراوان به خود دیده است؛ به ویژه که به دوران آل مظفّر، «امیر مبارزالدّین» مؤسّس این سلسله، برخی از عمارات و ابنیۀ مذهبی این ناحیه که از ارزش تاریخی زیادی برخوردار است، حاصل همّت این امیر می‌باشد و از این روست که کالبد تاریخی شهر، بیشتر ریشه در دوران ایلخانی و حتّی پیش از آن دارد».
گردآورنده به فراخور جایگاه تاریخی و اجتماعی این دیار، تصاویری زیبا و دلچسب را از جنبه‌های زیستی، کشاورزی، مردم شناسی، بوم‌شناسی، دیرینه شناسی، محیط شناسی و معماری را از عکاسان و هنروران به نام یزد گلچین کرده و در معرض دید دوست‌داران فرهنگ و هنر ایران گذاشته است .
حسن دیگر کتاب، بهره وری از خطوط استادانه و هنرمندانه‌ی استاد محمود رهبران، خوشنویس نامی ایران بر روی جلد است که بر دامن کتاب، خوش نشسته است .
این سازمان مردم نهاد (اندیشۀ روشن)، تاکنون به غیر از کارهای فرهنگی و اجتماعی در این شهر، اهتمام به برپایی جلسات ادبی و فرهنگی در این دیار و نیز چاپ کتاب «تذکره‌ی شعرای ندوشن» کرده است و در آینده چاپ «فرهنگ جامع مردم ندوشن» را که به وسیله‌ی گروهی از پژوهشگران در حال انجام است، در دستور کار خود قرار داده است.
به امید روزی که این گونه سازمان‌ها در دیگر شهرهای استان یزد پابگیرد و به ظرفیّت‌های فرهنگی و هنری شهرشان بپردازند».
در پایان لازم به ذکر است؛ کتاب «سایه‌های روشن» اثر «سید مجید فاطمی ندوشن» و دیگران در ۱۴۴ صفحه مصور و رنگی در قطع خشتی توسط انتشارات یاران قلم در استان قم چاپ و نشر شده است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

590 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2019 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی