ششمین شب فرهنگی یزد (شب اسلامی ندوشن) با حضور استادان ادب و هنر ایران زمین برگزار خواهد شد

ششمین شب فرهنگی یزد (شب اسلامی ندوشن) با حضور استادان ادب و هنر ایران زمین برگزار خواهد شد

“دکتر اسلامی ندوشن؛ ایران را از یاد نبریم”
در افسانه ها آمده است که “ققنوس” مرغی است خوش رنگ و خوش آواز، منقار او سیصد و شصت سوراخ دارد. رو در روی باد می نشیند و آواهای شگفتینی از منقار او بر می آید. گفته اند که هزار سال زندگی کند و چون سال هزارم به سر آید و زندگیش به پایان رسد، هیزم فراوانی گرد آورد و بر بالای آن بنشیند و سرودی آغاز کند و مست گردد و بال او بجهد و در هیزم افتد و او در آتش خود بسوزد و از خاکسترش تخمی پدیدار گردد و از آن “ققنوس” دیگری پیدا شود. گفته اند که او را جفت نیست و موسیقی را از آواز او دریافته اند.
در افسانه ی “ققنوس” می توان همانندی هایی با سرگذشت ایران دید.
ایران نیز چون آن مرغ شگفتین بی همتا، بارها در آتش خود سوخته ست و باز از خاکستر خویش زاییده شده. در این چند سال، همواره من آن احساس را داشته ام که ایران بار دیگر یکی از آن دوران های “زاییدگی در مرگ” را می گذراند و در میان درد می شکفد.
گرفتاری های روزانه، دلهره ها و بهت زدگی های این سده نمی گذارد که بسیاری از ما به آن چه که در ژرفای رویدادهای رسیده به ایران است نیکو بنگریم. مانند کسی هستیم که به باغ کهنسال در چله ی زمستان پای می نهد و آن را خشک و خاموش و برهنه، گران بار از درد درماندگی و وحشتی نهان و شرربار می بیند بی آن که نجوای پنهانی زندگی و ولوله ی خاموش جرم های روینده و سبز شونده را در شکم کنده های پیر و در نهاد شاخه های خشک دریابد.
در زندگی ملت ها نیز دوران های زاینده بوده و هست و پیاپی بودن این دوران ها بوده که تمدن را به پایه ی کنونی رسانیده. دوران ما یکی از دوران های بارور است و زایندگی هرچند با درد همراه باشد، باز سعادت بخش و شورانگیز می تواند بود، لیکن برای برخورداری از آن باید دریافتی مادرانه داشت.
در روزگاری که گویی ایران در ابری از فراموشی پیچیده شده است. اگر کاری که از ما برنیاید دست کم خوب است بکوشیم تا اندیشه ی او و غم او را در دل زنده ها نگاه داریم و امید به زایندگی دوران را در سینه نپژمرانیم. ما از این حیث چون بیماران تریاک خورده ای هستیم که به هر افسونی است باید بیدار نگاهش داشت. زیرا، اگر چشم برهم نهد، بیم آن است که دیگر آن را نگشاید.

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری یزد در ششمین شب فرهنگی یزد به ایران فرهنگی می پردازد. با عنوان ؛
“ایران را از یاد نبریم”
«شب اسلامی ندوشن»
با حضور:
۱. دکتر اصغر دادبه؛ (ایران را از یاد نبریم)
۲. دکتر فریدون مجلسی (ایران فرهنگی)
۳. دکتر محمد دهقانی (زبان فارسی از منظر اسلامی ندوشن)
۴٫ دکتر کامیار عابدی (هویت ایرانی در نگاه اسلامی ندوشن)
همراه با نمایش نامه خوانی نمایش “ابر زمانه و ابر زلف” اثر دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن و رونمایی از آخرین اثر دکتر اسلامی ندوشن “نامه به فرزند” به خط استاد محمود رهبران و نگارش استاد امیرخانی.
زمان: چهارشنبه ۱۹دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸
مکان: یزد، سالن هلال احمر

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

551 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2019 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی