خاطرات ماندگار و روزهای خوش قدیمی های ندوشن با تعاونی

خاطرات ماندگار و روزهای خوش قدیمی های ندوشن با تعاونی

“احمد جعفری ندوشن”
یزد – ایرنا – ” تعاونی ” واژه ای است که روحیه تلاش و کار جمعی را در فعالیت های مختلف اقتصادی، تجاری و بازرگانی در ذهن تداعی می کند.
به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن و به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛ اقتصاد دانان و فعالان اقتصادی، شرکت تعاونی را متشکل از اشخاص حقیقی و حقوقی می دانند که به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضاء از طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری آنان تشکیل شده است.
تعاونی ها در کنار بخش های دولتی و خصوصی، نقش مهمی را در رشد و توسعه اقتصادی، تولید، اشتغال و حذف واسطه ها در توزیع کالا و خدمات ایفاء می کنند.
ندوشن که امروز یک شهر است و در گذشته یک روستا بود یک شرکت تعاونی داشت که مردم به آن ” شرکت ” می گفتند؛ این فروشگاه اصلی ترین و مطمئن ترین محل خرید مردم به خصوص قدیمی ها، پیرمردان و پیرزنان به حساب می آمد.
” شرکت ” در نگرش مردم این روستا یا شهر، جایی بود که اغلب اجناس و کالای ضروری و مورد نیاز مردم را توزیع می کرد و مردم احساس خوبی از آن داشتند و مایحتاج زندگی خود را از آنجا تهیه می کردند.
به علاوه، شرکت، اجناس کوپنی و سهمیه ای را هم توزیع می کرد و به نوعی مجری سیاست های دولت در عرضه مستقیم کالا بود و نقش برخی فروشگاههای بزرگ امروزی شهرها را در تنظیم بازار ایفاء می کرد.
کالاها در این شرکت نه تنها باکیفیت؛ بلکه ارزانتر هم بود و به همین دلیل مردم استقبال خوبی از آن داشتند و امروزه نیز قدیمی ها خاطرات خوش، شنیدنی و ماندگاری از آن دوران دارند.
اگر چه امروز شرکت تعاونی در ندوشن فعالیتی به گستردگی گذشته ندارد؛ اما عملکرد گذشته اش نام آن را به یک ” برند ” تبدیل کرده است و به همین دلیل علی رغم گسترش مغازه ها و فروشگاههای متعدد در این شهر، مردم تمایل به خرید از این تعاونی دارند.
مردم منطقه فروشندگانی را که برای مدتی در ” شرکت تعاونی” کار می کردند با پسوند ” شرکتی ” نام می بردند و می شناختند. هرکس هم فروشنده آن می شد مورد اعتماد و وثوق مردم بود و مردم او را فردی معتمد، زحمتکش، خدمتگزار، درستگار و بی ادعا می دانستند.
شرکت تعاونی ندوشن در ابتدای ورودی یا بهتر بگوئیم ابتدای بافت تاریخی و در کنار یکی از دروازه های قدیمی روستا قرار داشت و هنوز تابلو تاسیس حدود نیم قرن پیش (۱۳۵۱ هجری شمسی) بر سردرب آن خودنمایی می کند.
شرکت در مجاورت و مشرف بر رودخانه قدیمی که امروز بندهای خاکی، راه را برای عبور سیل از آن بسته و به خیابان اصلی شهر تبدیل شده، قرار دارد؛ رودخانه ای که جریان سیل عظیم را در خاطرات خود دارد.
حیدرعلی جعفری یکی از فروشندگان قدیمی شرکت تعاونی ندوشن که مردم او را با نام حیدر علی شرکتی هم می شناسند می گوید: ۱۵ سال در این فروشگاه کار کرده ام. روزهای پر رونق و پر رفت و آمد مردم را شاهد بودم.
او می افزاید: در گذشته مردم علاقه زیادی به خرید کالا از این فروشگاه را داشتند و استقبال و رفت و آمد مردم هم خوب بود.
وی وجود و حمایت از چنین فروشگاههایی که قدمت بالا و سابقه درخشانی دارد ضروری دانست و گفت: حفظ و احیای این شرکت با حسن شهرت گذشته اش می تواند نقش موثری را در رونق اقتصاد شهر ایفاء کند.
نکته حائز اهمیت اینکه احیاء این شرکت تعاونی می تواند ضمن حفط فرهنگ، آداب و رسوم و میراث معنوی مردم به رونق اقتصادی منطقه کمک کند و در توزیع کالاها و اجناس اساسی مردم نظیر گوشت، مرغ، روغن، برنج و غیره کمک کار دولت در تنظیم بازار باشد؛ چیزی که به گفته مردم و مسئولان این روزها در فرایند توزیع کالا در این شهر احساس می شود و ضروری به نظر می رسد.
همچنین با توجه به اینکه ندوشن قطب دامداری استان محسوب می شود این شرکت می تواند در تامین نهاده ها و نیازهای این بخش نیز نقش آفرینی کند؛ لذا پیشنهاد می شود جمعی از جوانان علاقه مند با حمایت مسئولان شهر گردهم جمع شوند و برند خوب شرکت تعاونی را احیاء کنند و شرکت را رونق دهند.
شرکت تعاونی روستایی ندوشن بیش از دو هزار عضو دارد.
ندوشن با بیش از پنج هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان یزد قرار دارد.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

602 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2020 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی