ﻫﻤﺎﯾﺶ بین‌المللی روز ﺟﻬﺎﻧﯽ «ﺑُﺰ» آغاز شد

ﻫﻤﺎﯾﺶ بین‌المللی روز ﺟﻬﺎﻧﯽ «ﺑُﺰ» آغاز شد

همایش بین‌المللی روز جهانی «بُز» به میزبانی استان البرز و در ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت ﻋﻠﻮم داﻣﯽ ﮐﺸﻮر آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، اﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ به‌منظور ﺛﺒﺖ روز ﺟﻬﺎﻧﯽ «بُز» ﺑﻪ ﻧﺎم اﯾﺮان در ﻣﺠﺎﻣﻊ بین‌المللی مرتبط ﺷﺎﻣﻞ «فائو» و ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻠﻤﯽ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ «یونسکو» در حال برگزاری است.
این همایش با حضور معاونان وزیر کشاورزی، رئیس سازمان تحقیقات و دیگر مسئولان کشوری در موسسه تحقیقات علوم دامی آغاز به کار کرده است.
فراهم کردن شرایط لازم برای ثبت جهانی روز «بُز» با هدف ایجاد انگیزه بین دامداران روستایی و عشایری همچنین تبیین جایگاه بُز و بُزداری در ایران از طریق معرفی محصولات منحصربه‌فرد در مناطق مختلف کشور، ثبت و ارائه آن‌ها در بازارهای ملی و بین‌المللی به‌عنوان کالاهای دارای برند جهانی از جمله اهداف برگزاری این همایش به شمار می‌آید.
طبق اظهارات فرهاد میرزایی دبیر همایش توجه به معیشت دام‌پروری محور به‌عنوان یک‌راه حل مورد تأکید در مجامع سیاستگزار کشاورزی بین‌المللی برای پایداری جوامع روستایی و عشایری در مقابل تغییرات آب و هوایی و بحران منابع آب‌وخاک پیشنهاد می‌شود.
همچنین معرفی و ارائه‌های فنی، برپایی نمایشگاه دام، محصولات دامی و فرهنگ دامداری و برگزاری نمایش نژادهای مختلف بز استان‌های مختلف از دیگر برنامه‌های این همایش است.
به گزارش خبرنگار مهر، موسسه علوم دامی کشور در استان البرز، شهرستان کرج مستقر است.

*لازم به ذکر است چند سالیست که پرونده مستندات و مقدمات ثبت جهانی بز سرخ ندوشن توسط وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، میراث فرهنگی و گردشگری استان و همچنین ادارات و مؤسسات ندوشن در حال تکمیل هست و با تحقیقات بعمل آمده علمی، پژوهشی و تدوین مقالات و برگزاری همایش هایی روند ثبت جهانی این گونه نادر بررسی و در حال آماده شدن است.
نژاد بز ندوشن از گونه های نادر و محلی بز ایرانی بوده که معمولاً با رنگ قرمز شناخته می شود و در برابر خشکسالی مقاوم و دارای شیر مغذی و کرک با کیفیت است که بعنوان نژاد شاخص بز کشور معرفی شده و سازمان بین المللی فائو نیز آمادگی خود را برای ثبت جهانی آن اعلام نموده است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

344 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی