بافت تاریخی ندوشن جان تازه می‌گیرد

بافت تاریخی ندوشن جان تازه می‌گیرد

حفظ و احیای بافت تاریخی ندوشن با جاذبه‌ها و آثار تاریخی ارزشمند، نیازمند توجه ویژه مسئولان ذی‌ربط در این بخش است.
به گزارش ایرنا، این بافت تاریخی به دلیل نداشتن نمایندگی میـــراث‌فرهنگی و کمبود اعتبارات، با بی‌مهری روبه‌رو شده است.
در راستای رفع مشکلات و بهبود و ساماندهی این بافت، نشستی با حضور مسئولان شهرستان میبد و ندوشن در محل فرمانداری میبد برگزار شد. امید است این نشست آینده خوب و درخشانی را در این بخش نوید دهد.
فرماندار میبد در این نشست، بافت تاریخی ندوشن را ارزشمند، بکر و منحصر‌به‌فرد توصیف و بر توجه بیشتر به آن تاکید کرد.
«حسین فلاح» افزود: برای رفع مشکلات و مرمت و بازسازی بناهای تاریخی ندوشن آماده هرگونه همکاری و کمک هستیم.
وی با قدردانی از توجه ویژه مسئولان ندوشن به‌ویژه شورای شهر و شهرداری به بافت تاریخی اظهار کرد: توسعه ندوشن در گروه توجه ویژه به این بخش است.وی تصریح کرد: با توجه خشکسالی‌های پیاپی در منطقه، باید توجه به این سمت معطوف شود و میراث فرهنگی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و توسعه یابد.
وی مشارکت بخش خصوصی را برای حفظ، احیا و مرمت بافت تاریخی ندوشن خواستار شد.
«فرزین خادمی»، بخشدار ندوشن، هم با بیان این‌که مقدمات لازم برای راه‌اندازی موزه تاریخی و مردم‌شناسی فراهم است، خواستار اختصاص اعتبارات لازم برای مرمت، تجهیز و راه‌اندازی این موزه شد.
عضو شورای شهر ندوشن هم در این نشست با انتقاد از کم‌توجهی به بافت تاریخی ندوشن و کمبود اعتبارات این بخش، بر توجه بیشتر به بافت تاریخی این شهر تاکید و گفت: با توجه به این‌که بافت تاریخی ندوشن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، باید مراقبت بیشتری از آثار و بناهای آن صورت گیرد.
«منیژه جعفری» با بیان این‌که گاه شاهد تخریب‌هایی در بافت تاریخی ندوشن هستیم، افزود: به‌منظور رفع مشکلات باید ضمن راه اندازی نمایندگی میراث‌فرهنگی ، اعتبارات آن نیز تقویت شود.
وی سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری منطقه را ضروری دانست و اظهار کرد: زیرساخت‌های گردشگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد و اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شود.وی همدلی و وحدت بین مسئولان شهرستان و ندوشن را برای حفظ و حراست از آثار و بناهای تاریخی، خوب ارزیابی کرد.
شهردار ندوشن نیز با اعلام آمادگی برای حمایت از میراث فرهنگی این شهر، گفت: پیش‌بینی اعتبار برای ساماندهی و مرمت بناهای تاریخی ندوشن در سال‌جاری انجام شده است و باید ضمن مشارکت با میراث فرهنگی، به این بخش بیشتر توجه شود.
«سید هادی موسوی» افزود: در این راستا، مرمت و بازسازی دو اثر تاریخی ارزشمند حمام تاریخی قلعه و قلعه سفیده و مسیر مسجد قلعه تا مسجد جامع با عنوان محور فرهنگی در دستور کار شهرداری قرار گرفته است. امیدواریم بتوانیم با همکاری میراث‌فرهنگی این طرح‌ها را اجرا کنیم.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان میبد هم در این جلسه در زمینه حل مشکلات قول پیگیری و مساعدت داد و افزود: اعتبارات بافت تاریخی و میراث فرهنگی ندوشن در سال‌ جاری تقویت می‌شود.

“روزنامه همشهری یزد – یکشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۶”

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

344 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی