استاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده مرجع

استاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده مرجع

“مهرداد صادقیان ندوشن”
این روزها که آخرین کتاب دکتر اسلامی ندوشن را با عنوان «برگریزان» می خواندم، با ناباوری در مقدمه این کتاب دیدم که نویسنده توانای ما از خوانندگان آثارش خداحافظی کرده و انتشار این آخرین کتاب را ختم زندگی قلمی خویش دانسته است. بی شک این وداع قلمی، خاطر خوانندگانی که عمری با اندیشه روشن و قلم روان وی از سرچشمه های اصیل فرهنگ و ادب این سرزمین راه و رسم زندگی جسته اند، حزین و متألم خواهد ساخت.
از یاد نبریم که در بیش از نیم قرن گذشته نسل‌هایی به مدد قلم فرهنگ پرو و خردگرای او «فرهنگ» را از «‌شبه فرهنگ» بازشناختند و با «شنیدن سخن‌های» او، «ایران را از یاد نبردند» و «هشدار روزگار» را با نوشته‌های پر حکمت و اندرز وی دریافتند و با ورود به «باغ سبز عشق» اش، دل ربوده «سخنگویان وجدان ایرانی» شدند. و از آن جهت که چنین دامنه تأثیر گذاری فرهنگی را در کمتر نویسنده معاصر می توان یافت وداع قلمی دکتر ندوشن تأثری دوچندان پیش می آورد.
وی که در معرکه آراء و ایسم‌های روزگار ما همچون سرو سایه فکن فرهنگ و ادب، آموزگار اعتدال و اصالت اندیشه است با چنین خط مشی فکری برای ایران در حال گذاری که همچنان بیمناک در افتادن در دام افراط و تفریط است، مغتنم و مفید به شمار می آید. شاهد این مدعا نیز حضور پررنگ و رو به تزاید آثار استاد اسلامی ندوشن در مجامع علمی و رسانه ایی در دو سال اخیر است که بازنشستگی قلمی وی رقم خورده است. او ظاهراً دیگر نمی نویسد اما قلمش همچنان جاری است و بوستان فرهنگ این سرزمین را اشراب می سازد. دکتر اسلامی در جایی گفته است: هدفم بنیان سازی و توجه به بنیانهای فکری بوده است. از این رو نمی توان وی را نویسنده ایی محدود به زمانه و زمینه ایی خاص تلقی کرد.
کافی است این روزها به روزنامه ها و مجلات نگاهی بیفکنیم. کمتر روزی است که در لابلای جراید، نامی از دکتر اسلامی ندوشن نیابید با این تفاوت که اگر چون گذشته اسلامی ندوشن، خود همواره نویسنده مقالات و یادداشت ها نیست اما صاحب نظری است که نویسندگان دیگر دائماً به او استناد می جویند و از او نقل قول و شاهد مثال به میان می آورند تا بر اعتبار و وثاقت نظر خود بیفزایند. به گونه ای که می توان حتی از نوعی مرجعیت نظری آثار دکتر اسلامی ندوشن سخن به میان آورد و از اسلامی ندوشن به عنوان «نویسنده ای مرجع» یاد کرد. راز این مرجعیت فراتر از نبوغ و استعدادهای شخصی، پرداختن به امر فرهنگ و ادب ایران امری پایه‌ای و بنیادی است، راهی که استاد اسلامی ندوشن آن را آگاهانه انتخاب کرده و بسیار دقیق و دلسوزانه پیموده است. به نظر می رسد مبانی فکری روشن و ریشه دار این نویسنده نجیب ایرانی دوام و حیات فکری وی را در ساحت اندیشه همواره برقرار خواهد ساخت.
عمر استاد دراز باد و اندیشه اش جاوید.

“روزنامه اطلاعات – چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶”


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

362 مطلب نوشته است .

۳ نظر on “استاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده مرجع”

 • م.جعفری wrote on ۷ تیر, ۱۳۹۶, ۱۲:۲۹

  سلام
  جناب آقای دکتر صادقیان، بسیار عالی و تاثیر گذار، از قلم شیوا دکتر صادقیان کمال تشکر

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • فاطمه wrote on ۷ تیر, ۱۳۹۶, ۱۹:۳۴

  بسیار دلنشین و جذاب بود به امید موفقیت شما در این ره

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • علی wrote on ۲۶ تیر, ۱۳۹۶, ۱۷:۴۴

  شاهی به میان آمد و شاهی زمیان رفت صد شکر که این آمد و صدحیف که آن رفت
  از این که شنیدم نویسنده بزرگ دیارمان دیگر قصد نوشتن ندارد بسیار متاسف شدم و وقتی متن به این زیبایی را از جوانی شایسته دیگر از وطنم دیدم بسیار خرسند شدم. البته قصد مقایسه با استاد ادب دکتر اسلامی با کسی را ندارم، که در حال حاضر قابل قیاس هم نیست، ولی امیدوار به آینده که ندوشن بتواند با جوانان شایسته مانند دکتر صادقیان باز هم باعث افتخار شوند. به امید سربلندی وطنم ندوشن

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی