طرح توجیهی پروژه عمرانی چندمنظوره ندوشن

طرح توجیهی پروژه عمرانی چندمنظوره ندوشن

“مختار باقری ندوشن”
مقدمه:
بخش ندوشن طبق آخرین تقسیمات کشوری در شهرستان میبد واقع شده و بالغ بر ۵۰۰۰ نفر جمعیت‌داشته و هم اکنون این ‌تعداد به ۲۵۰۰ نفرکاهش یافته است. منطقه ندوشن علیرغم معادن غنی و بسترهای خوب سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تاکنون محروم مانده است. تا قبل از مصوبه دولت در سال ۱۳۹۲، بدلیل محدودیت در قلمرو جغرافیایی و کمبود شدید آب، شاهد فرار سرمایه از منطقه بودیم که با این مصوبه و الحاق ندوشن به میبد فضای کافی برای سرمایه گذاری هر چه بیشتر فراهم گردیده است. پیش بینی می شود از این به بعد به غیر از سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی، فضای جدید سرمایه گذاری در بخش معدن، کشاورزی و دامپروری محقق گردد. انتظار می رود با فراهم شدن زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری از جمله آب، برق، گاز و مخابرات با استقبال خوب سرمایه گذاران ندوشن و سایر سرمایه گذاران محقق گردد که هم منطقه محروم ندوشن که علیرغم معادن غنی و بسترهای خوب سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تاکنون محروم مانده است از محرومیت خارج و هم سایر نقاط شهرستان از رشد و رونق قابل توجهی برخوردار شود.
به گفته مسؤولان شهرستان، محرومیت زدایی بخش ندوشن و سرمایه گذاری برای رشد و رونق اقتصادی دربخش های معدن، کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی از اولویت‌های شهرستان است.
از طرفی بحران آب و لزوم توجه به منابع آبی و ذخیره‌سازی آن از دیگر اولویت‌های کشور به ویژه در فلات مرکزی ایران است. همچنین صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع درآمدزا که ارتباط مستقیم با توسعه پایدار مناطق دارد، همواره مورد توجه مردم استان یزد بوده و همین امر این استان را یکی از قطب‌های گردشگری کشور برای گردشگران داخلی و خارجی نموده است.
موارد یادشده و پتانسیل بالای منطقه ندوشن، دلیلی بر ارائه این طرح توجیهی بوده و پیش بینی می شود که در صورت تحقق آن، برگی دیگر از دفتر اقدامات ماندگار، سرمایه گذاری‌های هدفمند و کارای مردم شریف محل را ورق خواهد زد.
خلاصه طرح:
طرح‌های آبخیزداری که نقش مهمی در نجات اراضی حوضه‌های آبریز از فرسایش و تبدیل آن‌ها به بیابان دارد، از دیرباز مورد توجه بوده است. اتلاف آب قنات ندوشن و عدم ذخیره آن، ایده اجرای یک پروژه چندمنظوره را با هدف احیای ندوشن در زمینه تأمین آب کشاورزی در طول سال، بهبود دامپروری و ایجاد صنعت پرورش ماهی، جذب گردشگر و اشتغال‌زایی برای اهالی به همراه داشته و چه بسا این طرح مهاجرت معکوس سکنه سابق را نیز فراهم آورد.
مطابق با محاسبات صورت گرفته برای ذخیره ۶۰ روز آب منطقه ندوشن، در حدود ۲۰۷۳۶۰ متر مکعب مخزن مورد نیاز است. درصورتیکه بهره برداری های دیگری مانند پرورش ماهی هم مدنظر باشد، باتوجه به چرخه آب بصورت دائم و ضرورت تازه ماندن آب این ظرفیت باید به بالای ۴۱۵۰۰۰ مترمکعب برسد تا همواره ذخیره آب موجود باشد.
با توجه به نوع کاربری و لزوم تسلط آب بر مزارع و باغات عمق مخزن در حدود ۵/۱ الی ۷/۱ متر در نظر گرفته می‌شود، لذا وسعت مخزن به حدود ۲۷۶۴۸۰ مترمربع تنها برای ذخیره آب خواهد رسید. لذا جهت ایجاد جاذبه توریستی و گردش‌گری باتوجه به مخزن واستخر پرورش ماهی، ۴۰۰ هزار متر مربع (۴۰ هکتار) زمین برای طراحی سایت در نظر گرفته می‌شود.
برای طراحی مجموعه، دو طرح کلی پیشنهاد می‌گردد:
۱) بصورت روباز و محیط آن بصورت پلکانی و ساختار ساحلی‌گون.
۲) بصورت مسقف و به اقتضای کاربری‌های مدنظر تلفیقی از طرح‌های کلاسیک و سنتی.
بزرگترین هدف این طرح ایجاد تحول در اقتصاد منطقه از طریق مدیریت منابع آبی و همچنین جذب گردشگر است. ایجاد اشتغال در بخش پرورش انواع ماهی سازگار با محیط و نو ع آب از دیگر ویژگی‌های این طرح خواهد بود.
اقدامات مورد نیاز جهت جذب گردشگر:
طبعاً برای ایجاد فضای مناسب برای گردشگران، نیاز به طرحی علمی با مطالعه بر خصوصیات گردشگران داخلی و خارجی است که پیش‌بینی می‌شود به این منطقه مراجعه نمایند. مطابق با نمونه‌های مشابه مناطق گردشگری استان و کشور، احداث فضاهایی نظیر بازارچه سنتی، قهوه‌خانه و کافی شاپ، رستوان یا تالار، اقامتگاه، فضای تفریحی کودکان، فضای سبز و آلاچیق و … می‌تواند بسیاری از نیازهای گردشگری را پاسخ دهد.
در خاتمه جنبه‌های مختلفی که این طرح می‌تواند توسعه منطقه را به همراه داشته باشد، به شرح ذیل عنوان می‌گردد:
۱) بخش کشاورزی: باتوجه به اتلاف دو ماه آب قنات ندوشن در زمستان و تبدیل آن به منبع ذخیره و تغییر روش آبیاری غرق‌آبی سنتی به بارانی و قطره ای که پیش‌بینی می‌شود دست کم مصرف آب باغات و اراضی کشاورزی منطقه را به نصف برساند.
۲) گردشگری: در صورت مطالعه تخصصی، بهره‌گیری از تجارب نمونه‌های موفق، سرمایه‌گذاری مناسب بخش خصوصی و ایجاد طرح‌های مناسب.
۳) پرورش ماهی: با توجه به خواص ماهی و توصیه پزشکان بر استفاده از ماهی تازه، در صورت یافتن بازار مناسب داخل منطقه و شهرهای اطراف و شناسایی انواع ماهی سازگار، دستیابی به درآمدی پایدار و ایجاد اشتغال در این زمینه دور از دسترس نخواهد بود.
۴) امکانات رفاهی: ایجاد مرکز تجاری ـ تفریحی ـ خدماتی شامل بازارچه، تالار و رستوران، زمین بازی و …
۵) خدمات درمانی: در صورت اجرای فضا بصورت مسقف، با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و فقدان بخش‌های مرطوب، انتظار می‌رود تاثیرات مثبتی در برخی بیماران خاص ایجاد شود.
موقعیت پیشنهادی:
این طرح با وسعتی حدود ۴۰ هکتار در جنوب غربی ندوشن در بستر رودخانه با موقعیتی مناسب قابل اجراست که جانمایی دقیق‌تر آن بر روی نقشه قابل ارائه است.
سرمایه مورد نیاز:
هزینه اجرای این پروژه با توجه به مقیاس مورد نظر در حدود ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌گردد. البته در صورت تأمین مصالحی نظیر سنگ، آهک و … از مصالح موجود در منطقه، امکان کاهش این رقم حتی تا ۳۰۰ میلیارد ریال نیز وجود خواهد داشت.
منابع تأمین مالی:
منابع تامین مالی این طرح عمرانی از پنج بخش مختلف قابل پیگیری خواهد بود:
۱- آب منطقه ای
۲- سازمان میراث فرهنگی وگردشگری
۳- اداره کشاورزی و آبخیز داری
۴- مشارکت عمومی
۵- سرمایه گذاری بخش خصوصی


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

362 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی