حضور نخبه ندوشنی در شبکه چهار سیما و طرح امکان سنجی معدن کاوی در سیارک ها

حضور نخبه ندوشنی در شبکه چهار سیما و طرح امکان سنجی معدن کاوی در سیارک ها

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ دکتر مهدی جعفری ندوشن فرزند حاج عباسعلی عبدالعلی، دکتری مهندسی فضایی از دانشگاه صنعتی شریف که دارای مقالات متعدد داخلی و خارجی در این زمینه است، عصر شنبه ۹ اردیبهشت ۹۶ در برنامه زنده و علمی”چرخ” در شبکه ۴ سیما شرکت کرد.
وی در ابتدا بیان کرد که روزی فضا و دستیابی به آن رؤیا و تخیل بشر بود و تنها در داستانهای علمی و تخیلی جایگاه داشت، اما اکنون رنگ و روی واقعیت به خود گرفته است. در همین راستا به تشریح این بحث پرداخت که رویکرد اولیه به معدن کاوی دیدگاه خطر بوده تا جایی که دسته بندی سیارک ها نیز بر اساس میزان ریسک آنها بوده است، اما ما غافل از این بودیم که اینها لزوماً اتوبوسهای مرگ نیستند بلکه صندوقچه های گنجی هستند که به سمت ما آمده و در آینده به آنها بسیار محتاج خواهیم شد.
دکتر جعفری ندوشن که رساله دکتری خود را نیز در زمینه مطالعه سیارک ها نگاشته است در ادامه با تسلطی مثال زدنی و بیانی شیوا به تبیین چشم انداز بهره برداری از مواد معدنی سیارک های پیرامون کره زمین در آینده نزدیک پرداخت و در پاسخ به این سوال که آیا مواد معدنی مورد نیاز بشر از کرات و سیارات دیگر قابل استخراج است؟ با اشاره به اینکه در آینده نزدیک ناچار به اکتشاف و استخراج مواد معدنی از سیارک های نزدیک به زمین هستیم؛ فرایندهای احتمالی اکتشاف و استخراج های مزبور را واکاوی نمود.
سپس در بخش دوم سخنان خویش به نحوه انتقال سیارک های به نقطه امن نزدیک زمین و راهکارهای موجود اشاره کرد.
موفقیت این نخبه همشهری در رشته هوا و فضا را به ایشان و خانواده نخبه پرورشان تبریک می گوییم و توفیقات روزافزونشان را در عرصه های علمی آرزومندیم.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

591 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2019 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی