پیام سپاس خانواده معلم پیشکسوت مرحوم محمدعلی قاسمی از مراسم یاد آموزگاران

پیام سپاس خانواده معلم پیشکسوت مرحوم محمدعلی قاسمی از مراسم یاد آموزگاران

“به نام خداوند لوح و قلم – حقیقت نگار وجود و عدم”
معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر است. معلمی در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است:
اقرا باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم. (علق: ۱ـ ۵)
بخوان به نام پروردگارت که جهانیان را آفرید. انسان را از خون بسته سرشت بخوان! و پروردگارت کریمترین است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی دانست.
در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی انسان آورده است. و او انسانی را که هیچ نمی دانست، به وسیله قلم آموزش داد که این از اوج خلاقیت و هنر شگفت خداوند در امر آفرینش حکایت دارد:
چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد هزاران نقش بر لوح عدم زد
از این رو، می توان گفت که هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.
بر اساس آموزه های دینی، آموختن دانش به دیگران، آثار معنوی ماندگاری برای آموزگار در پی خواهد داشت. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «آدمی در روز رستاخیز می آید و با خود کارهای نیکی چون ابرهای انبوه یا کوه های سر به فلک کشیده دارد. پس می گوید: پروردگارا! اینها را که من انجام نداده ام، پس از کجایند؟ خداوند می فرماید: این دانش توست که به مردم آموختی و پس از تو بدان عمل کردند». پیغمبر اکرم (ص) در این روایت، آموزش را به عنوان نیکی ماندگاری برای معلمان معرفی می کند.
مرحوم حاج محمد علی قاسمی با جدیت، دلسوزی و تلاش بی شائبه بدون شک نقشی بی بدیل، اساسی و پر رنگ در اشاعه و اعتلای فرهنگ، تعلیم و تربیت فرزندان خطه ندوشن داشته و در کنار او همسری بردبار و فداکار خانم سلطنت یزدی اکبرپور که اولین آموزگار زن ندوشن بوده نیز به سهم خود در تربیت دختران دیروز و مادران و مادربزرگان امروز ندوشن همت گمارده است. قاسمی مدارس دخترانه و مقطع راهنمایی را در ندوشن با همکاری مرحوم جلالی بنا نهادند که شاید مسیر زندگی بسیاری از افراد دیارمان را تغییری بنیادی داد و نهالی که ان عزیزان کاشتند حالا تبدیل به درختان تنومند و پر باری شده اند که خود به وجود آورنده نهال های دیگری هستند.
روح تمام کسانی که برای خدمت و در جهت ترقی و پیشرفت این مرز و بوم تلاش و فداکاری کرده اند غریق رحمت بی کران الهی باد و سلامتی و عاقبتی خیر برای کسانی که ادامه دهنده راه این عزیزان هستند آرزو داریم.
در پایان امیدواریم با توکل بر حضرت حق باری تعالی فرداهایی روشن در انتظار دیارمان باشد.
در انتها جا دارد از طرف خانواده مرحوم قاسمی از تمام سرورانی که این مراسم را ترتیب دادند به ویژه جناب آقای غیاثی مدیرکل محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و تمام اعضاء فرهیخته بنیاد اندیشه روشن ندوشن قدردانی کرده و به نشانه ادب سر تعظیم فرود آوریم.
در مقام شما چه می توانیم بگوییم که اقیانوسی از لطف و رحمت را به رگهای خسته و کوفته مان جریان دادید، با این عمر کوتاه خاکی، قادر به جبران الطاف شما نیستیم، پس دست به دامان ذات کبریایی دراز می کنیم و از درگاهش می خواهیم تا پاسخگوی این همه لطف، از روی عنایت خویش باشد.
بدین وسیله از عنایت و حسن توجه کلیه سروران، دوستان، آشنایان, مدعوین گرامی و اهالی قدرشناس و نجیب و فهیم ندوشن که در همه مراحل، ما را مدیون لطف و غریق محبت خویش نمودند، از صمیم قلب تقدیر و تشکر نموده و برای همگان از خداوند رحمان، حضور در مرکب نورانی امام زمان (عج) را در عصر ظهور مسئلت می نماییم.
اهدافتان پایدار گامهایتان استوار
اندیشه تان رفیع و مقامتان منیع باد
***

لازم به ذکر است این پیام توسط خانم زهره کلانتری به نمایندگی از خانواده مرحوم قاسمی در مراسم قرائت شد.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

536 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2019 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی