دکتر مرتضی یزدی

دکتر مرتضی یزدی

به گزارش پایگاه فرهنگی – خبری فرهنگ ندوشن ؛ دکتر مرتضی یزدی اولین پزشک جراح ایرانی، وی فرزند شیخ محمدحسین ندوشنی و صفیه یزدی بود. پدرش که از خاندان جلالی ها ندوشن و متولیان مسجد قلعه ندوشن بود یکی از مجتهدین نوگرا و مشروطه خواه بود که به نمایندگی از مراجع هوادار مشروطیت از نجف عازم تهران شده به حمایت از آزادیخواهان برخاسته، در سالهای بعد به نمایندگی مردم تهران راهی مجلس شورای ملی گردیده، مدتی نیز عنوان مذهبی و حقوقی حاکم شرع تهران و ریاست بر دادگاه های دعاوی را داشت. مادر دکتر یزدی خواهر مجتهد معروف میرزای شیرازی و زنی روشنفکر و با سواد بود که پایه گذار یکی از نخستین مدارس مخصوص دختران تهران بوده است. مرتضی یزدی با دریافت بورس روانه آلمان شد و ضمن ازدواج و تحصیل در آنجا به جراحی زبردست تبدیل شد به گونه ای که چندین بار به خاطر عملهای جراحی سخت از سوی وی، دولت آلمان پرچم ایران را در بیمارستان محل خدمت وی به اهتزاز در آورد.
وی نیز مدتی وزیر بهداری ایران بود. دکتر مرتضی یزدی بعد از چند سال زندان در اواخر دهه چهل آزاد شد. وی در آن سالها مطبی در تهران داشت و به امر طبابت مشغول بود.
این شخص که استاد سابق دانشکده پزشکی بوده است کتابی به نام دانستنی های پزشکی برای همه در سه جلد به نام های انسان عالم، انسان بیمار و پیشگیری بیماری دارد که در سال ۱۳۴۲ ش به چاپ رسیده است.
دکتر یزدی در اوایل ده شصت در اثر کهولت سن از دنیا رفت.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

یک نظر on “دکتر مرتضی یزدی”

 • اعتصام الملک wrote on ۷ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۴۶

  ندوشن گوهر ناب استعداد هاست.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی