صعود بلدوزرها به قله کوه و تخریب منابع طبیعی و مراتع ملی منطقه سفیده ندوشن

صعود بلدوزرها به قله کوه و تخریب منابع طبیعی و مراتع ملی منطقه سفیده ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی ، فرهنگ ندوشن ؛ طبیعت ، علاوه بر نعمت ، هنر خداوند است و حفظ و صیانت از این نعمت خداوندی وظیفه همگانی به شمار می آید . یکی از مناطقی که در استان یزد طی سال‎‎های اخیر مورد تاخت و تاز شدید معدنکاران قرار گرفته ، منطقه ندوشن است به نحوی که بهره‎‎ برداران معادن بدون توجه به شرایط طبیعی و اکوسیستم خاص منطقه ، به فعالیت گسترده خود و بهره‌‌‏‏برداری از معادن ادامه می‏‏‌‌دهند موجب تخریب گسترده منابع طبیعی و طبیعت بکر ندوشن شده و لطمات جبران ناپذیری بر جای گذاشته است .
حرکت خزنده لودرها و بلدوزرها در منطقه سفیده ندوشن که بعنوان یکی از شاخص ترین آثار طبیعی ملی کشور ثبت شده و فعالیت های معادن پیکره این آثار طبیعی ملی را زخمی کرده است و در واقع تخریب آثار ملی از جمله پدیده مجرمانه ای است که موجب نقص حقوق اموال ملی می باشد و متاسفانه اخیراً با سیاستهای مخربی که ادارات مربوطه در واگذاری قسمت عمده ای از این مراتع به بخش معدن اتخاذ نموده عملاً بیگانگی و عدم شناخت خود را از “منابع طبیعی ، محیط زیست و آثار ملی” به نمایش گذاشته است . این ادارات که ظاهراً رسالت ذاتی آن حفظ منابع خدادادی و تجدید ناپذیر طبیعی ، از استفاده نادرست برخی افراد سودجو و نا آگاه است ، عملاً خود به خیل آنان پیوسته و در صدد محروم ساختن نسل آینده از طبیعتی سالم و قابل زیست می باشد .
به هر سوی در منطقه سفیده ندوشن که بنگرید ، آکنده از تخریب و ویرانی معادن سنگ است . انگار که غول بی شاخ و دم و حیوان درنده ای به پیکر بیجان و بی دفاع این منطقه حمله ور شده و تار و پودشان را از هم دریده و محتویات سینه و شکمشان را بیرون ریخته است . مجوزهایی که معلوم نیست بر اساس کدام ملاحظات زیست محیطی و مطالعات علمی و بررسیهای زمین شناسی ایجاد شده و این همه آسیب ها و خسارات جبران ناپذیر را به مناطق زیبای منطقه وارد کرده اند .
مسؤلین و مردم منطقه باید بدانند که ما حق نداریم با سرمایه هایی که ضامن بقای حیات و زندگی نسل های حال و آینده این سرزمین است ، چنین بی رحمانه و یغماگرانه برخورد کنیم . کافی است لحظه ای با چشم دل به مناظر زیبا و دورنمای شگفت انگیز مناطق بکر آبشار سفیده ، سنگاب ها ، چشمه جوشان سبز چینک سفیده و سایر مناطق این دیار پریشان بنگریم . مناظر طبیعی زیبایی که خالق هستی مانند پرده های نقاشی در پیش چشم اهالی و ساکنان منطقه نشانده است و در هر فصلی رنگ و رویی دیگر می بخشد . اگر شکرگزار این نعمتهای بی بدیل الهی نباشیم ، بی تردید خود را از رحمت بیکران پروردگار عالمیان نیز محروم ساخته ایم .
حال که دست اندرکاران استخراج معادن با مجوز ادارات محترم به از بین بردن پوششهای گیاهی در مقیاسهای چند هزار متری اقدام می نمایند هیچ تضمینی برای بقای محیط زیستی امن در مقابل عوامل مخرب طبیعی وجود ندارد .
با این اوضاع و احوال اگر در چشم و دل اهالی نجیب این شهر و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ و میراث طبیعی ندوشن ، اشک و خون موج زند ، نباید تعجّب کرد .


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1836 مطلب نوشته است .

۳ نظر on “صعود بلدوزرها به قله کوه و تخریب منابع طبیعی و مراتع ملی منطقه سفیده ندوشن”

 • سلیمی پور wrote on ۲۳ تیر, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۸

  مسئولان محترم تبریک ویژه به شما

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • م.ص.ندوشن wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۱:۲۰

  “…یک تمنا از جنابشان هست . جناب آقای جوادی این همه تخریب به بهانه بهره برداری از معادن چهره منطقه را بسیار زشت و محیط زیست را خراب کرده است بدون آن که هیچگونه سودی برای این مردم داشته باشد اگر صلاح می دانید کاری کنید که ورودی و خروجی ندوشن از دست اندازی این آقایان در امان باشد”
  بخشی از سخنرانی حاج عباس جعفری ندوشن در ضیافت افطاری مؤسسه اندیشه روشن ندوشن،  ۲۵ رمضان.

 • م.ص.ندوشن wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۱:۲۲

  دو سال است که مسؤلین میبد قول میدهند
  نمیدانم موضوع اقوال ایشان چه هست 
  اما هرچه هست معادن که دارند ادامه میدهند احتمالا اقوال ایشان برای دوره بعد نابودی کامل ندوشن هست، انشاالله.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2019 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی