شکستگی در برج امامزاده و درخواست مرمت و بازسازی

شکستگی در برج امامزاده و درخواست مرمت و بازسازي

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ وجود مساجد ، حسینیه ها ، حمام های تاریخی ، برج و باروها ، بادگیرها و خانه ها با معماری کهن و … از ویژگی های بافت تاریخی ندوشن است . برج ‌ها از مشخصات شهرهای قدیمی و راهنمایی برای مسافران بیابان بود که علاوه بر معماری گویای خود ، حریم و دفاع منطقه را نیز بر عهده داشته است .
مدخل ورودی ندوشن شامل ۹ دروازه و حدود ۲۰ برج بوده که در قدیم جهت جلوگیری از ورود راهزن ها ساخته شده است . در کنار هر دروازه یک برج نگهبانی برای شناسایی قرار داشته و بر درگاه هر برج دری سنگی بوده که برای باز و بسته کردن آن چندین نفر انسان قدرتمند اقدام می نموده اند .
برج امامزاده ندوشن با پلان دایره ای شکل در کنار یکی از دروازه های اصلی ندوشن در زمان زند و افشار واقع شده و سازه اصلی آن را خشت تشکیل می دهد و حفظ آن بعنوان نمونه ای ملموس از بافت شهری در آن دوران قابل توجه و اهمیت است . درون برج بصورت دو طبقه ساخته شده و دیوارهای اطراف پشت بام طبقه دوم نیز حدود یک و نیم متر ارتفاع دارند که کارکرد یک طبقه به این قسمت می دهند . در اطراف دیوارها در هر سه طبقه روزنه ‌هایی برای تیراندازی ، دیده بانی و دفاع از دروازه و حصار دیده می شود . کاربندی هایی ( از انواع سقف تزئینی با شیوه‌ای از شبکه بندی و بافت ، مجموعه باریکه طاق ‌های موربی که با همدیگر تلاقی دارند و از تقاطع آنها جهت زدن طاق به منظور ایجاد پوشش استفاده می‌شود ) بر روی سقف طبقه همکف انجام شده است و در نمای بیرونی برج نیز تزئیناتی با خشت به صورت زیگزاگ انجام شده است .
لازم به ذکر است این روزها برج امامزاده ندوشن مانند اکثر برج ها و دروازه ها و مکان های تاریخی و عمومی دیگر در شهر ندوشن حال و روز خوشی ندارد و شکستگی بزرگی در دیواره آن به وجود آمده است که با توجه به قدمت و پیشینه تاریخی این بنا انتظار می رود مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد تا در آینده شاهد فرو ریختن آن نباشیم .

borj

borj2


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1836 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2020 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی