اتمام مرمت آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی و درخواست احیاء

اتمام مرمت آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی و درخواست احیاء

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ “آسیاب آبی” یا “آسیا اووی” دستگاهی بوده است که برای خرد کردن گندم و سایر غلات و برای درست کردن آرد وجود داشته است و با استفاده از تکنیک سرعت آب و یا فشار آب کار می کرده است . آسیاب آبی در ایران از قدمت تاریخی کهنی برخوردار است .
آسیابهای آبی یزد از جمله آثار تاریخی این استان محسوب می شوند و معمولاً در کنار آبادیها و بر سر راه قناتها ساخته شده اند که یک از قدیمی ترین آنها آسیاب آبی ندوشن مربوط به دوره ایلخانی می باشد .
هر آسیاب دارای قسمتهای مختلفی است ، عمده ترین قسمت آن تنوره است که به صورت مخروطی و ناقص و وارونه طراحی و ساخته شده ، به گونه ای که آب ذخیره شده در آن از روزنه ای کوچک با فشار پره های سنگ آسیاب را حرکت می داده است . از دیگر قسمتهای آسیاب ، سنگ آن است که هر آسیاب دارای سنگ زیرین و زبرین که سنگ زیرین آن از نوعی بسیار مقاوم است و همچنین هر آسیاب محلهایی برای نگهداری جوال گندم ، جوال آرد و استراحت آسیابان دارد .
از میان آسیاب های معروف استان می‌توان آسیاب های سنگ سیاه ده آباد ، بیده ، باغستان ، گرمسیر تفت ، دو سنگی محمد آباد میبد ، تفت ، ندوشن و علی آباد را نام برد .
آسیاب تاریخی آبی توده ندوشن مربوط به دوره ایلخانی است و در محله علیاء واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۱۳۵ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و ساختمان اصلی آن در قسمت پایین تنوره آسیاب قرار دارد که چند سال گذشته مرمت شده و داخل آن که وضعیت خوبی نداشت کار مرمت و بازسازی آن توسط میراث فرهنگی ندوشن به پایان رسیده است و امیدواریم در آینده ای نزدیک مجدداً شاهد احیاء و راه اندازی این آسیاب آبی تاریخی باشیم .

asiyab-5

asiyab (1)

asiyab (2)

asiyab (4)

asiyab (6)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1836 مطلب نوشته است .

۲ نظر on “اتمام مرمت آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی و درخواست احیاء”

 • سلیمی پور wrote on ۲۳ دی, ۱۳۹۴, ۱۲:۵۹

  دستشون درد نکنه

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • احمدی wrote on ۲۴ دی, ۱۳۹۴, ۱۸:۱۶

  دست شما درد نکند

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2020 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی