زمین کنی سنتی و کشت و کار پاییزه در ندوشن

زمین کنی سنتی و کشت و کار پاییزه در ندوشن

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ سنت قدیمی “زمین کنی” یا شخم زدن از مواردی است که علیرغم مکانیزه شدن کشاورزی همچنان در ندوشن رایج است . از مزایای شخم زدن زمین و آیش آن می توان به تغذیه و استراحت زمین کشاورزی در طول مدت چند ماهه تا کاشت در پاییز اشاره کرد . همچنین از بین رفتن علف هرز ، افزایش منافذ زمین ( زمین نفس می کشه ) اشاره کرد . محصول در این شیوه مرغوبتر می باشد گاهی هم اصطلاحاً پابیل می گویند که بعد از کندن زمین در پاییز بذر را فوراً می پاشند . در این روش به زمین استراحت داده نمی شود .
از زمین کنی بعنوان شخم نیمه عمیق هم یاد می شود ، هرچند ممکن است با دو بیلان و سه بیلان زمین کنی به شخم عمیق هم دست پیدا کرد . ترتیب ایستادن افراد در هر گروه سه نفره (یک بند) نیز بصورت دو نفر چپ – یک نفر راست و یا برعکس به منظور هم خوردن خاک جابجا شده باید رعایت گردد .
از وسایل زمین کنی می توان به بیل مخصوصی که بلند و ذوزنقه ای یا نیزه ای است و عموماً ساخت دست استادان آهنگر ماهری همچون مرحوم استاد فیض الله آتشکار و استاد اسد جعفری در سالیان گذشته بوده است .
همچنین در گذشته “نعلین” که با بندی بین انگشتان شصت و میانه به بند انتهای آن متصل شده و با کفی چوبی کمک حال کارگران برای زمین کنی در زمان قدیم بوده است که در این سال ها منسوخ شده است . ساعات کار زمین کنی به علت فشار زیاد بر روی کارگران معمولاً در دو نوبت روز انجام می گرفته است . از ابتدای صبح تا حدود ساعت ۱۱ و بعد استراحت و دوباره از ساعت ۲ بعد از ظهر تا پیش از اذان مغرب .
در قدیم با توجه به فراوانی محصولات دامی و برای تغزیه افراد حاضر در زمین کنی از غذاهای مقوی همچون “قورمه” استفاده می شده است .

nodousghan (3)

nodousghan (4)

nodousghan (5)

nodoushan (4)

nodoushan (5)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

یک نظر on “زمین کنی سنتی و کشت و کار پاییزه در ندوشن”

  • سلیمی پور wrote on ۱۸ آذر, ۱۳۹۴, ۱۰:۳۰

    دیدنش بد نیست فقط خدا نکنه شما زمین بکنید و بابای محترم شما بخواد ریشه علف جمع کنه. اشکتون در میاره. اگه یه تکه ریشه مور بره زیر خاک مساویه با جنایت علیه بشریت

    کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

    • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی