شروع بکار مرمت و احیاء آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی

شروع بکار مرمت و احياء آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ “آسیاب آبی” یا “آسیا اووی” دستگاهی بوده است که برای خرد کردن گندم و سایر غلات و برای درست کردن آرد وجود داشته است و با استفاده از تکنیک سرعت آب و یا فشار آب کار می کرده است . آسیاب آبی در ایران از قدمت تاریخی کهنی برخوردار است .
آسیابهای آبی یزد از جمله آثار تاریخی این استان محسوب می شوند و معمولاً در کنار آبادیها و بر سر راه قناتها ساخته شده اند که یک از قدیمی ترین آنها آسیاب آبی ندوشن مربوط به دوره ایلخانی می باشد.
هر آسیاب دارای قسمتهای مختلفی است، عمده ترین قسمت آن تنوره است که به صورت مخروطی و ناقص و وارونه طراحی و ساخته شده، به گونه ای که آب ذخیره شده در آن از روزنه ای کوچک با فشار پره های سنگ آسیاب را حرکت می داده است. از دیگر قسمتهای آسیاب، سنگ آن است که هر آسیاب دارای سنگ زیرین و زبرین که سنگ زیرین آن از نوعی بسیار مقاوم است و همچنین هر آسیاب محلهایی برای نگهداری جوال گندم، جوال آرد و استراحت آسیابان دارد.
از میان آسیاب های معروف استان می‌توان آسیاب های سنگ سیاه ده آباد، بیده، باغستان، گرمسیر تفت، دو سنگی محمد آباد میبد، تفت، ندوشن و علی آباد را نام برد.
آسیاب تاریخی آبی توده ندوشن مربوط به دوره ایلخانی است و در محله علیاء واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۱۳۵ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و ساختمان اصلی آن در قسمت پایین تنوره آسیاب قرار دارد که چند سال گذشته مرمت شده و داخل آن که وضعیت خوبی نداشت خوشبختانه چند روزی است کار مرمت و احیاء این آسیاب آبی تاریخی توسط میراث فرهنگی ندوشن آغاز شده است و انشاءالله در آینده مجدداً احیاء و راه اندازی خواهد شد.

asiyab (6)

asiyab (5)

asiyab (4)

asiyab (3)

asiyab (1)

asiyab (2)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

یک نظر on “شروع بکار مرمت و احیاء آسیاب آبی توده ندوشن توسط میراث فرهنگی”

  • سلیمی پور wrote on ۲۶ آبان, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۹

    عالیه

    کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

    • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی