احیای راه ابریشم در گرو تکمیل جاده ندوشن – ورزنه

احیای راه ابریشم در گرو تکمیل جاده ندوشن - ورزنه

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ راه ندوشن – ورزنه یکی از راههای نیمه تمام استان است که بیش از ۸ سال از آغاز آن می‌گذرد اما تکمیل آن همچون دیگر راه‌های نیمه تمام استان، در گرو تأمین اعتبارات ملی است.
این محور به طول ۷۵‌ کیلومتر از مسیرهای لازم برای احیای راه ابریشم محسوب می‌شود. ۳۵‌ کیلومتر از این مسیر در استان اصفهان و ۴۰‌ کیلومتر آن در استان یزد قرار دارد که این محور در استان اصفهان تکمیل شده است.
مسئولان استان اصفهان بارها از تکمیل‌ نشدن این راه در استان یزد گلایه‌ کرده‌اند و عقیده دارند که تکمیل این طرح راه‌سازی، دسترسی منطقه شرق اصفهان به استان یزد را تسهیل می‌کند.
آنها مدعی هستند که با تکمیل و بهره‌برداری این محور حدود ۵۰ کیلومتر مسیر منطقه شرق اصفهان به استان کوتاه می‌شود از این رو خواستار تسریع در تکمیل محور ورزنه-ندوشن در استان یزد هستند.
اهالی ندوشن نیز عقیده دارند که تکمیل این راه با خارج کردن این منطقه از بن‌بست، فرصت رونق افتصادی و تبادلات استانی را تقویت می‌کند و به اشتغالزایی برای جوانان این بخش منجر می‌شود.
کوتاه شدن مسیر اصفهان – یزد، پوشش دادن جمعیت شهری شهرهای تاریخی ورزنه و ندوشن، حذف گردنه ملااحمد و عبور از مسیری با کمترین عوارض طبیعی و کاهش هزینه‌ها از مزایایی است که درباره بهره‌برداری از این محور مطرح است. دسترسی به منطقه توریستی و گردشگری تالاب گاوخونی و احیای رباط شاه عباسی یا قلعه خرگوشی و احیای بافت قدیم شهر ندوشن نیز از مزایای این طرح است.
اجرای ۱۹ کیلومتر از مسیر :
مدیر توسعه راههای اداره کل راه و شهرسازی استان یزد اعلام کرد: محور ندوشن‌– ورزنه در قالب طرح ملی ایجاد راه‌های کویری از سال ۸۶ کلید خورده و ۴۰‌ کیلومتر آن در استان قرار دارد.
«محسن صادقیان» افزود: تاکنون عملیات زیرسازی و بناهای فنی در طول ۱۹ کیلومتر از این محور انجام شده و این محدوده در حال انجام عملیات روسازی است.
وی ادامه داد: برای تکمیل این ۱۹‌ کیلومتر نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است و اعتبار آن باید از محل اعتبارات ملی تأمین شود.
صادقیان با بیان این‌که تاکنون ۴۷‌ میلیارد تومان برای ساخت این محور هزینه شده است، افزود: برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد که تکمیل ۲۰‌ کیلومتر باقی مانده از طول این راه در استان، به ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی با اشاره به پیشرفت ۴۰‌ درصدی این محور گفت: البته ۲۵‌ کیلومتر ابتدایی محور در استان که در حال حاضر در حال بهره‌برداری است به بهسازی و ساماندهی نیاز دارد.
مدیر توسعه راههای اداره کل راه و شهرسازی استان یزد با تأکید بر این‌ که این طرح از ورزنه به سمت ندوشن آغاز شده است، از تکمیل این طرح در استان اصفهان خبر داد.
تردد کامیون‌ها در بستر خاکی محور :
به گفته صادقیان با تکمیل این محور، ارتباط محلی بین شهرهای استان‌های یزد و اصفهان برقرار و تردد کامیون‌های حامل بارهای معدنی تسهیل می‌شود.
وی با اشاره به تردد کامیون‌های معدنی از بستر خاکی محور ندوشن – ورزنه در حال حاضر، افزود: تکمیل ۱۹ کیلومتر ابتدایی طرح از سمت ورزنه به سمت ندوشن، در سال جاری و سال آینده در دستور کار تأمین اعتبار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دارد.
مدیر توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان تأکید کرد: نمی‌توان درباره زمان تکمیل ۲۰ کیلومتر باقی مانده این محور اظهار نظر کرد چرا که شرایط اعتباری دولت و تخصیص اعتبارات ملی سرانجام آن را مشخص خواهد کرد.
وی متوسط اعتباری را که سالانه به این محور نیمه‌ تمام اختصاص می‌یابد یک میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: قطعاً با تخصیص اعتبار به این منوال، این محور به این زودی‌‌ها تکمیل نخواهد شد.
کمبود اعتبار؛ دلیل نیمه‌کاره ماندن راه‌ها :
مدیرکل راه و شهرسازی استان، اصلی‌ترین دلیل کامل نشدن راه‌های نیمه‌تمام استان را کمبود اعتبار و شرایط نامناسب بودجه‌ای کشور بیان کرد.
«غلامرضا رضایی» افزود: قطعاً در شرایطی که وضعیت اعتبارات دولتی بهبود یابد، استان برای جذب اعتبارات بیشتر برای تکمیل راه‌های نیمه تمام استان به ویژه راه‌های ملی تلاش خواهد کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از طرح‌های ملی راه‌های استان با روند بسیار کند در حال تکمیل است و یا اصلاً اجرای آنها متوقف شده است.
البته این وضعیت در همه استان‌های کشور مشهود است.
مکث ( آن روی سکه ) :
اگر چه برخی از مسئولان و اهالی بخش ندوشن بر ضرورت تکمیل این راه تأکید می‌کنند اما برخی از اهالی بومی منطقه عقیده دارند که تکمیل این راه تأثیر زیادی برای اهالی این منطقه ندارد بلکه بیشترین کاربرد آن تسهیل تردد کامیون‌های حامل بارهای معدنی به استان اصفهان است.
“نویسنده : سمیه گلابگیریان/یزد – خبرنگار همشهری”


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی