بهره برداری از معدن خاک و حفر چاه، حیات قنات تاریخی ندوشن را تهدید می کند

بهره برداری از معدن خاک و حفر چاه، حیات قنات تاریخی ندوشن را تهدید می کند

به گزارش پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ حفر چاه با هدف ایجاد گمانه های اکتشافی از سوی سازمان صنایع و معدن، قنات ۷۰۰ ساله ندوشن را در معرض خطر تخریب قرار داده است.
قنات اصلی ندوشن یکی از منابع آبی مهم در شهر ندوشن است. طبق اسناد و مدارک موجود، قدمت این قنات به اوایل دوره اسلامی بازمی گردد. طول قنات بیش از ۵ کیلومتر است که از جنوب شرقی به شمال کشیده شده است.
“ناصر بابایی ندوشن” کارشناس حفاظت فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد درباره وضعیت فعلی قنات گفت: «سازمان صنایع و معادن درباره حفر چاه های خود که با هدف گمانه زنی برای دسترسی به معدن خاک کائوسن (خاک کاشی) انجام داده است، هیچ هماهنگی و توضیحی به سازمان ارایه نداده است.»
طبق مصوبه هیأت دولت، بخشنامه ای تحت عنوان راهبردهای توسعه بلند مدت منابع آبی کشور به تمام سازمان ها ابلاغ شده است. بند ۱۷ این بخشنامه به حفظ، احیاء و بهره برداری پایدار از سازه های تاریخی آبی در تهیه و تدوین برنامه های آبی کشور اشاره دارد.
اگر چه قنات ندوشن هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر اساس این بخشنامه درباره وضعیت قنات مسئولیت پیگیری دارد. بابایی در این باره گفت: «بهره برداری از معدن خاک اگر در امتداد مسیر قنات باشد به بستر این قنات تاریخی آسیب وارد می کند و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند جلوی اکتشاف و بهره برداری در منطقه بگیرد.»
اختلاف میان سازمان صنایع و معادن و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در تفسیر ماده قانونی درباره استعلام پروژه های اکتشافی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدت ها است که مشکل آفرین شده است.
پیش از این نیز در شهر ندوشن چند کوره ذوب فلز که متعلق به دوران پیش از اسلام بود توسط یک شرکت اکتشاف و بهره برداری از معدن تخریب شد. مسئولین سازمان میراث فرهنگی قصد دارند مذاکراتی را برای برطرف کردن این مشکل آغاز کنند.
حیات بافت تاریخی شهر ندوشن که یکی از زنده ترین بافت های تاریخی در کشور است به وجود این قنات بستگی دارد. این قنات در مسیر خود به چهار آسیاب آبی که قدمتی چند صد ساله دارند، آبرسانی می کند.
حیات و کارکرد آسیاب های آبی در ندوشن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یزد در نظر دارد در آینده نزدیک به احیاء و راه اندازی دوباره این آسیاب ها بپردازد.
“منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی”
http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=50258&Serv=3&SGr=22
لازم به ذکر است تاریخ خبر فوق مربوط به بیش ۱۰ سال پیش بوده و با عنایت به برگزاری همایش پاسداشت آب و قنات در ندوشن و اهمیت این موضوع مهم و به دلیل یادآوری صیانت از قنات تاریخی ندوشن این خبر درج گردیده است.

ghanat (21)

ghanat (26)

ghanat (42)


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی