هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد آغاز بکار کرد

هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد آغاز بکار کرد

با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، استاندار یزد و جمعی دیگر از مسئولین، هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد آغاز بکار کرد.
به گزارش ندوشن مرکز جغرافیای ایران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این آیین با اشاره به اینکه ۲۶۵ غرفه در این نمایشگاه تشکیل شده است، اظهار داشت: ۴۵۴ ناشری کشوری در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد شرکت نموده اند.
علی غیاثی ندوشن جمع کتابهای ارائه شده را ۴۵ هزار عنوان اعلام کرد و افزود: در نمایشگاه سال پیش فقط ۳۰ هزار عنوان کتاب ارائه شده بود.
وی با بیان اینکه امسال به بعد کمی و کیفی نمایشگاه توجه جدی نموده ایم، تصریح کرد: بن سال قبل ۲۸۰ میلیون تومان بوده است که امسال به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است و کتابهای ارائه شده در نمایشگاه امسال با تخفیف ۴۰ درصد خواهد بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه استان یزد از لحاظ سرانه فضای کتابخانه های و همچنین تعداد کتاب در رتبه بالایی قرار دارد، اظهار امیدواری کرد که سرانه مطالعه خوانی نیز در این استان افزایش پیدا نماید.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد هم طی سخنانی در این مراسم به روند روبه رشد تولید کتاب در سالجاری اشاره کرد و گفت: یکی از توفیق های بزرگ دولت در سالجاری روند روبه رشد تولید کتاب بوده است.
دکتر صالحی افزود: از ابتدای سالجاری تا بهمن ماه ۶۴ هزار و ۲۱۸ عنوان کتاب در کشور چاپ و منتشر شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که این تعداد تا پایان سالجاری به ۷۰ هزار عنوان خواهد رسید. وی با بیان اینکه از این تعداد کتاب منتشر شده در سالجاری ۱۲ هزار ۸۶۰ عنوان به علوم پایه و علوم جدید اختصاص داشته است، گفت: این آمار نشان می دهد که روند رشد علم در کشور یک روند رو به جلو و موفقیت آمیز است.
این مقام مسئول ادامه داد که در حوزه دین نیز ۹ هزار ۲۶۴ عنوان کتاب چاپ و منتشر شده است. دکتر صالحی با بیان اینکه حوزه دین نیز برای وزارت ارشاد مهم است، تصریح کرد: تعداد کتابهای منتشر شده نشان می دهد که فرهنگ دینی نیز برای مردم مهم و با اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه ادبیات نیز ۱۳ هزار عنوان کتاب از ابتدای سالجاری تا پایان بهمن ماه چاپ شده است، تصریح کرد که در حوزه هنر هم ۲ هزار ۱۴۰ عنوان کتاب منتشر گردید.
وی گفت: جامعه فرهنگی و هنری کشور طی این چند سال اخیر نشان می دهد که این حوزه از حوزه های اساسی و مهم به شمار می رود.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای سالجاری ۲۸ نمایشگاه کتاب استانی برگزارگردید. صالحی اظهار داشت در این تعداد نمایشگاه کتاب ۱۲ میلیاردتومان بن تخصیص یافته است.
وی درادامه سخنان خود تأکید کرد که روند روبه رشد کتاب در کشور یک روند رو به جلو بوده است که باید تناسب کمی و کیفی آن نیز در کنار هم قرار گیرد.

ershad


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1834 مطلب نوشته است .

۵ نظر on “هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد آغاز بکار کرد”

 • جعفری ندوشن wrote on ۱۰ اسفند, ۱۳۹۳, ۹:۵۸

  چرا این خبر ناقصه؟!! محل نمایشگاه و اینکه تا چه تاریخی این نمایشگاه برپا هستش خبری نیست!!

 • مدیر سایت wrote on ۱۰ اسفند, ۱۳۹۳, ۱۰:۳۹

  سلام و عرض ادب : جناب آقای جعفری عزیز ،‌ چنانچه خبر قبلی را خوانده باشید همه مطالب در آن آمده است .
  http://nodoushan.com/1393/12/%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%db%8c%d8%b2%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%db%b4%db%b3%db%b0-%d9%86%d8%a7%d8%b4%d8%b1-%d9%88-%db%b4%db%b1/

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • جعفری ندوشن wrote on ۱۰ اسفند, ۱۳۹۳, ۱۴:۲۰

  سلام علیکم جناب آقای جعفری ممنونم ولی هر خبر باید مستقل از خبرهای دیگه باشه مگه اینکه در خبر اشاره بشه خبرهای تکمیلی متعاقبا اعلام میشه یا گفته بشه همانطور که در خبر گذشته یا فلان خبر اشاره شد …. تا خواننده متوجه بشه علاوه بر این خبر خبرای دیگری هم هست که می تونه مراجعه کنه یا اگه قابل گفتنش در متن این خبر نیست در انتهای خبر میشه خبر رو تکمیل کرد مثلا نوشت: لازم به ذکر است این نمایشگاه در نمایشگاه بین المللی استان یزد و از تاریخ ۹ اسفند به مدت ۶ روز دایر است چیزی توی این مایه ها!

  البته جسارت بنده رو ببخشید

 • علی wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۳, ۶:۴۳

  سلام و ارادت به تمام همشهریان عزیز و دوست داشتنی. ساعت کار نمایشگاه از ۹صبح تا۱۲:۳۰ و۱۶:۳۰تا ۲۱:۳۰ و تا روز پنجشنبه ۱۴ اسفند ادامه خواهد داشت. ضمنا مبلغ سقف خرید بن اختصاص یافته امسال ۴۰۰ میلیون تومان است که سال قبل ۲۸۰ میلیون تومان بوده است که در متن خبر اشتباه شده. با تشکر از دوستان سایت ندوشن.

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 • سید سینا طباطبایی ندوشن wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۳, ۱۱:۳۷

  درباره کتاب «دیروز،امروز،فردا» نوشته دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن به قامت دماوند 
  نویسنده: محمد صادقی
  … زبان دیگری نمی شناسیم که آن همه نقش چندگانه در سرنوشت ملتش ایفا کرده باشد، آن گونه که فارسی کرده. فارسی نه تنها وسیله تفهیم و تفهم بوده است، بلکه نگهبانی قومیت، استقلال، آزادگی و فرهنگ را هم بر عهده داشته و طی قرون پرحادثه و در شرایط ناآرام، مردمش را با زندگی در حال آشتی نگاه داشته. اگر این نرم داروی شاعرانه در روح مردم ما تزریق نشده بود، کشیدن بار زندگی با آن همه ناهمواری ها مشکل می شد. شعر فارسی علاوه بر خود شعر، بار سنگین تاریخ و حکمت و هنر را نیز بر دوش کشیده زیرا فلسفه و موسیقی و نقش به چشم مساعد نگریسته نمی شده اند.۱
   شناخت فرهنگ و ادب کهنسال ایران و آگاهی از گذشته این سرزمین نخستین گام برای ساختن فردایی بهتر و آینده یی درخشان است که از مشروطه به این سو دغدغه اهل اندیشه بوده و هست و نمی توان با نادیده انگاشتن آن راهی هموار به سوی دنیای نو برگزید. از این رو ضرورت دارد اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند.
    به تازگی کتاب «دیروز، امروز، فردا» به قلم دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن و به همت شرکت سهامی انتشار راهی بازار کتاب شده که مجموعه یی از مقاله های بیست سال اخیر و گفت وگوهای ایشان را در بر دارد و به موضوع های گوناگونی در زمینه ادبیات، فرهنگ، سیاست و… می پردازد.
    دکتر اسلامی ندوشن در سال های پربار عمر خویش فعالیت های درخشانی در زمینه آموزش، پژوهش، ترجمه و… داشته و جوانمردانه در مسیر حقیقت گام برداشته و با نگاهی ژرف و جست وجوگرانه آثاری ارائه کرده و همواره بر غنای فرهنگ و ادب ایران زمین افزوده و اینک گذشته، حال و آینده را در دفتری گردآورده تا در روزگار مه آلود چون فانوسی در دست مشتاقان آگاهی و خرد قرار گیرد.
     ایشان در یکی از مقاله های این کتاب با عنوان «زبان فارسی، افزون تر از یک زبان» درباره اهمیت زبان فارسی در شکل گیری قلمرو فرهنگی ایران نکته های ظریفی را بیان کرده اند و نسبت به نتیجه آموزش زبان فارسی در مدرسه ها و بویژه همراه نبودن آموزش زبان فارسی و اندیشه ورزی ابراز نگرانی کرده و وضعیت آموزشی را نامطلوب و تاسف بار خوانده اند، چرا که باور دارند درخشش زبان در گرو درخشش فکر است، در نتیجه ضعف زبان مساوی با ضعف فکر است و در همان مقاله پرسشی جدی را نیز مطرح ساخته اند که با توجه به اینکه در کمتر زبانی به اندازه زبان فارسی بر ضد عقل و استدلال حرف زده شده است، علت چیست؟ و این پرسش جای اندیشیدن فراوان دارد و می تواند موضوع خوبی برای پژوهشگران جوان و اهل اندیشه باشد چون خردگریزی در بازماندن ما از دنیای نو تاثیر بسیاری داشته و ما را از تحول و ترقی جهان نو دور نگه داشته است…
    همچنین اگر نگاهی به آثار و نوشته های دکتر اسلامی ندوشن بیندازیم، حساسیت ویژه ایشان نسبت به مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران و جهان را درمی یابیم. در این کتاب مقاله هایی چون سود و زیان نفت، قلمرو ریا در زمینه اجتماع و سیاست، بم بزرگ بم ناپیدا، از قصر تا سیاهچال، نشانه های شیب، از برج های نیویورک تا مدرسه بسلان، اگر صلح بیشتر از جنگ نیروزای شود، هشدار دیگر، دنیا به کدام سو روی دارد؟، پایان کار یک جبار و… فراهم آمده که شامل تحلیل های ایشان در زمینه های مختلف است. توجه و اندیشیدن پیرامون مسائل ایران و جهان از ویژگی های ممتاز کارهای ایشان است که نتیجه های خوبی را نیز در پی داشته، برای نمونه می توان به مقاله «کدام رویارویی؟» (در کتاب ایران و تنهایی اش) که مولف به بررسی و نقد نظریه برخورد تمدن ها پرداخته اشاره کرد و مهم تر اینکه دکتر اسلامی ندوشن را باید از نخستین اندیشمندان ایرانی به شمار آورد که به نظریه ساموئل هانتینگتون پاسخ داده و نقص های آن را با دقت بررسی کرده اند.
    اما درباره آثار ارزشمند دکتر اسلامی ندوشن این نکته را نمی توان ناگفته گذارد، با توجه به اینکه مبهم گویی و پیچیده گویی در میان اهل فرهنگ و اندیشه گاهی عادی شمرده می شود، و دلیل علم و دانش گوینده یا نویسنده به حساب می آید، و البته پرداختن به این عادت ناپسند در این مجال نمی گنجد، بدون تردید از ویژگی های آثار ایشان روشن و شفاف سخن گفتن است، مسائل مهم را با زبانی ساده با مردم در میان می گذارند و این از صداقت و درستی ایشان حکایت دارد چون کسانی که مبهم و پیچیده سخن می گویند خود نیز نمی فهمند چه می گویند و این شاید تنها چیزی است که نیک می دانند،… شاید از این رو ایشان به سخن سرای بزرگ و شاعر صمیمی سرزمین مان، سعدی بی شباهت نباشند، که خود دانش آموخته همین مکتب هستند… 
    سال ها پیش، از عابری غریبه، این کلام دل انگیز و پرمعنا را شنیده ام که «شاید حقیقت، همان جست وجوی حقیقت باشد…» من نیز این مقال را با سخنی از دکتر اسلامی ندوشن که چون دماوند زیبا و استوار در آسمان فرهنگ و ادب ایران می درخشد به انجام می رسانم:
    «این کافی نیست که ما بگوییم: «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» وطن خواهی باید مبتنی بر شناخت و همراه با احساس مسوولیت باشد. بر حسن ها و عیب هایش وقوف حاصل شود. آنچه از وطن و هر چیز دیگر در جهان عزیزتر است، حقیقت است…» 

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی