ضرورت پویش رسانه ای خانواده به قلم علی غیاثی ندوشن

ضرورت پویش رسانه ای خانواده به قلم علی غیاثی ندوشن

پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز در یاداشتی به قلم علی غیاثی ندوشن نوشت : خانواده بعنوان مهمترین محورو نهاد اجتماعی در جامعه هم متأثر از شرایط جامعه و هم برکل جامعه و شرایط آن تأثیر گذار می باشد.
در این یادداشت به قلم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد آمده است : و هر چقدر انسجام ، همبستگی و وفاق میان خانواده ها بیشتر باشد در همبستگی کل جامعه تأثیر گذاشته و چنانچه آسیبی به خانواده ها و ساختار آن وارد شود این آسیب متوجه کل جامعه می شود.
از علل تغییر و تحولاتی که در حوزه خانواده به وجود آمده و آسیبهای مبتلا به در این حوزه ، ناشی از تغییر ساختارهای اجتماعی استانهایی همچون یزد می باشد.
گسترش شهرنشینی و توسعه صنعتی شدن استان یزد ، توسعه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ، مهاجرت پذیر شدن استان یزد و سایر تغییراتی که در ساختار جمعیتی ، اقتصادی و اجتماعی کشور اتفاق افتاده است به عنوان ریشه های کلان آسیب اجتماعی حول محور خانواده است.
در این یادداشت آمده است : البته عوامل دیگری مانند مشکلات اقتصادی ، اعتیاد ، اختلافات فرهنگی و غیره در بروز آسیب های خانواده نقش دارد و لزوم بررسی و شناخت آسیب های اجتماعی و راههای کاهش آن در جامعه مسئله مهمی است که توجه مسئولین امور اجتماعی طلب می کند و مجموعه این موضوعات مسائلی نیستند که به سادگی و با زبان توصیه و تبلیغ به صورت مستقیم نتیجه بخش باشند.
هنر بعنوان یک ابزار مهم فرهنگ سازی و نهادینه کردن ارزشهای اجتماعی می تواند بسیاری این آسیبها و اتفاقات اجتماعی را سامان دهد که این اتفاق هم باید از طریق تشکل های هنری و فرهنگی غیر دولتی که عموما با مشارکت هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر شکل گرفته است انجام شود.
در این میان نقش پشتیبانی و حمایتی دولت و سازمانهای دولتی به ویژه سازمانهای فرهنگی و اجتماعی قابل توجه و مورد تأکید می باشد.
در کنار این فعالیتها آگاه سازی مردم نسبت به علل و ریشه های بروز آسیب های اجتماعی در حوزه خانواده نیز امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد و فعالیتها و برنامه ریزی هایی مثل برنامه پویش رسانه ای خانواده که به بهانه هفته خانواده ۱۴ تا ۲۰ مهرماه و به منظور آگاه سازی و حساسیت زایی جامعه انجام می شود مفید و سازنده می باشد و این حرکت ها باید به صورت مستمر و بی وقفه در طول سال ادامه پیدا کند.
امروزه به نظر می رسد هیچ الویتی مهمتر از تحکیم بنیان خانواده نمی باشد که البته تبلیغات مستقیم و بدون کارشناسی و بدون شناخت عوامل و ریشه های بروز آسیب های اجتماعی حوزه خانواده خود نیز از آسیب ها و چالش های موجود در این مبحث می باشد که باید به شدت از آن پرهیز شود و با شناخت صحیح علل و عوامل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی موضع به صورت ریشه ای و علمی در حل این آسیب گام برداشت.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی