دکتر اسلامی ندوشن باغ ده‌هزارمتری خود را در صدرآباد ندوشن به مؤسسه اندیشه روشن اهدا کرد

دکتر اسلامی ندوشن باغ ده‌هزارمتری خود را در صدرآباد ندوشن به مؤسسه اندیشه روشن اهدا کرد

دکتر اسلامی ندوشن باغ ده‌هزارمتری خود را در صدرآباد ندوشن به مؤسسه مردم‌نهاد فرهنگی و اجتماعی «اندیشه روشن» اهدا کرد تا مصروف فعالیت‌های فرهنگی گردد. نیکمرد فرهنگ‌گستری که همه عمر پربرکتش با قلم توانای خود فرهنگ و ادب این سرزمین را سقایت ‌کرده و آوازه دانش و قلمش مرزهای ایران فرهنگی را درنوردیده است، اکنون که بازنشستگی قلمی خود را می‌گذراند، همچنان در اندیشه خیرخواهی فرهنگی است و از این روی، با هدیه باغ باطراوت و پرخاطره‌ای که برگهای رنگین و پرشور نوجوانی کتاب «روزها»ی زندگی او را در خود جای داده است، فرهنگ‌یاوران را در تأسیس و ترویج فرهنگ و هنر زندگی‌بخش یاری داد.

استاد اسلامی ندوشن ساعات سرخوشی از کودکی و نوجوانی خود را در آغوش طبیعت باصفای این خانه‌باغ گذرانده و خاطرات زیادی از آن را در کتاب «روزها» به قلم آورده است که هنوز نشانه‌هایی از آن در گوشه گوشه این باغ سو سو می‌زند.

دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن سالها پیش نیز با اهدای خانه پدری خود به فرهنگ ندوشن، به یاری همسر دانشورش ـ بانو دکتر شیرین بیانی ـ زمینه بنیاد «خانه فرهنگ و هنر» این شهر کوچک تاریخی را فراهم کرد که در بردارنده کتابخانه، نگارخانه و تالار نمایش است.

یاران «مؤسسه اندیشه روشن ندوشن» به پاس بزگواری و دهش آقای دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، با تأمین بودجه و حمایت نهادهای فرهنگی و متولیان فرهنگ کشور همت خود را مصروف احیا و بازسازی این خانه باغ کردند تا آن را به نام نامی این سرو تناور فرهنگ و ادب ایران‌زمین به باغ فرهنگ و هنر تبدیل کنند و از آن، مرکز نشر نشاط و سرور فرهنگی بسازند. بی‌شک کمک علاقه‌مندان در توسعه این یادگار فرهنگی مغتنم خواهد بود. فرهنگ ایران همواره با همین فانوس‌های روشن امید، سرپا مانده و راه را از بیراه بازشناخته است.

دستی به طلب فراشتیم و رفتیم
خطی به هوس نگاشتیم و رفتیم
هِشتیم هر آنچه داشتیم و رفتیم
سر بر سر هم گذاشتیم و رفتیم
(اسلامی ندوشن)
دکتر محمدعلی اسلامی نُدوشن
کتاب روزها، ج۱، ص۹۸

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی