دادستانی در موضوع خانه‌ تاریخی «قلعه‌ای‌ها» ورود کند

دادستانی در موضوع خانه‌ تاریخی «قلعه‌ای‌ها» ورود کند

شهردار ندوشن خواستار شد؛
دادستانی در موضوع خانه‌ تاریخی «قلعه‌ای‌ها» ورود کند

ایسنا/یزد شهردار ندوشن خواستار رفع شکل قانونی خانه تاریخی «قلعه‌ای‌ها» در این شهر شد و گفت: برای حفظ این خانه مانند عمارت تاریخی نواب در شهرستان یزد، نیازمند ورود دادستانی و واگذاری آن به میراث فرهنگی یا شهرداری است.

«سیدهادی موسوی ندوشن» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این که شهرداری خواستار رفع مشکل قانونی خانه قدیمی «قلعه‌ای‌ها» است، اظهار کرد: این خانه سه طبقه‌ی خاص، متعلق به دوران صفوی است ولی با وجود این اداره میراث فرهنگی در سال‌های گذشته برای حفظ این بنا اقدام کرده، به مرور زمان از بین رفته است.

وی با بیان این که مالکیت این خانه مشخص نیست، گفت: مالک این خانه‎ی رها شده در بافت تاریخی شهر ندوشن هنوز مشخص نیست و بعضا افرادی در این باره مدعی شده‌اند، ولی هیچ سند و مدرکی در این باره ارائه کرده‌اند، لذا برای حفظ این خانه مانند عمارت تاریخی نواب در شهرستان یزد، نیازمند ورود دادستانی و واگذاری آن به میراث فرهنگی یا شهرداری هستیم.

موسوی ندوشن با اشاره به این که شهرداری آمادگی ایجاد برخی از زیرساخت‌ها و حفظ این خانه را در صورت رفع مشکل قانونی آن دارد، گفت: می‌توانیم پس از مرمت‌های اولیه، فراخوانی ارائه کرده و از متقاضیان خواستار استفاده از این ظرفیت شویم.

وی در خصوص اقدامات دیگر شهرداری ندوشن برای حفظ آثار تاریخی این شهر، تصریح کرد: قلعه سفید و حمام ندوشن واقع در بافت قدیمی این شهر توسط شهرداری مرمت و به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن خانه تاریخی «سرهنگ احمدی» نیز که به ثبت ملی رسیده است، به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی و آموزشی تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار ندوشن در پایان یاداور شد: خوشبختانه از سال‌های گذشته تاکنون آثار تاریخی و ابنیه زیادی از شهر ندوشن ثبت ملی شده و حتی آثار ناملموسی مانند محرم و منبر چوبی این شهر نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

2494 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

*

تمام حقوق این سایت برای © 2021 سامانه اطلاع رسانی فرهنگ ندوشن. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی